Echipa de handbal masculin a României va juca în Campionatul European după o pauză de 28 de ani

Echipa națională masculină de handbal a României joacă Campionatul European la 28 de ani de la ultima participare, după ce s-a asigurat duminică calificarea, în ciuda pierderii în fața Ucrainei.

România a pierdut în fața Ucrainei, cu 26-31 (13-12), în meciul final din Grupa 4. Meciul a avut loc în Germania, iar marcatorii României au fost Stanciuk cu 6 goluri, Negro cu 6, și Homett cu 5 goluri.

În minutul 11, Alexandru Toure a primit cartonaș roșu drept pentru că l-a lovit direct în cap de la 7 metri pe portarul adversarului. Toure a ratat și primul penalty al României, trecând linia de unde ar fi trebuit să-l fi executat, așa că golul a fost anulat, potrivit News.ro.

În celălalt meci din runda finală, Austria a învins Insulele Feroe cu 38-33. Drept urmare, Austria a terminat grupa neînvinsă (12 puncte), în timp ce România a terminat pe locul doi (4 puncte), iar ambele echipe s-au calificat în finala CE2024.

Echipa din Insulele Feroe a terminat pe locul al treilea (3), iar pe ultimul loc a terminat Ucraina (4).

Rezultatele României în Grupa D au fost: 26-28 și 25-17 împotriva Insulelor Feroe, 32-36 și 30-35 împotriva Austriei și 34-26 și 26-31 împotriva Ucrainei.

Din cele 32 de echipe naționale care au debutat în cadrul calificărilor, doar 20 își vor asigura un loc pentru turneul final din 2024 din Germania, care va avea loc în perioada 10-28 ianuarie. Patru echipe s-au calificat direct: gazdele, Germania, alături de medaliate din 2022 – Suedia, Spania și Danemarca. De asemenea, Franța și-a asigurat calificarea sâmbătă seara, după ce a învins Polonia cu 30-27, și va juca pentru a șaisprezecea oară consecutiv turneul final.

READ  Muzeul George Enescu din București va fi închis pentru lucrări de restaurare

Ultima dată când echipa națională masculină a României a participat la finala Campionatului European a fost în 1996 când a terminat pe locul nouă din 12 echipe participante.