Echipa masculină de rugby a Canadei învinge România cu 35-22 la Ottawa — Rugby Canada

Echipa masculină de rugby a Canadei a câștigat prima victorie în fața României din 1995 vineri seara la TD Place din Ottawa, câștigând cu 35-22 pentru a încheia turul de două meciuri al echipei în capitala țării.

Canada a profitat de o lovitură de penalty românească timpurie pentru a lua conducerea cu 6-0 după două penaltyuri din partea lui Peter Nelson. Același lucru a făcut și România, înjumătățind scorul, dar Nick Payne a mărit avantajul Canadei. Canadienii au lansat un atac, trecând cu succes mingea înainte, iar Ben a alergat spre ea pentru a marca încercarea, marcând primul său gol pentru Canada doar în al doilea joc. Nelson a dat Canadei un avantaj cu 13-3 datorită unei refaceri.

România a primit cartonaș galben în jocul care a dus la încercarea lui Ben, dar România a marcat golul în ciuda prezenței jucătorului său în suprafața de pedeapsă, profitând de o repunere de pe linia de cinci metri a Canadei. Câteva momente mai târziu, canadianul Kyle Bailey părea să marcheze un gol în același mod, dar încercarea a fost respinsă din cauza unui penalty de fault, Canada conducând cu 13-10 la pauză.

„Am văzut ocazii în prima repriză și cred că am profitat foarte mult de ele”, a spus Nelson „Poate că am lăsat două goluri, dar în minutul 60 sau 70, meciul a fost încă egal și jucătorii s-au luptat. incredibil de profunde. Aceste șanse sunt foarte bune și trebuie să faci tot posibilul.” „Efortul tău”.

READ  România se mută pentru a umple golul agricol lăsat de războiul din Ucraina - EURACTIV.com

Canada a început bine în repriza secundă, Ethan Fryer marcând primul său gol pentru Canada. Cu canadienii agățați și răbdători la defecțiune, Fryer a tras mingea peste linia porții pentru a extinde avantajul Canadei. Nelson a adăugat apoi un alt gol pentru a pune Canada în avantaj cu 20-10.

„A fost un sentiment grozav. Îmi doream să joc pentru Canada de mult timp”, a spus Fryer. „Primul meu joc, a fost un joc în care toată lumea și-a păstrat credința pe tot parcursul jocului, chiar și atunci când ar fi putut fi ușor să pierzi – ne-am păstrat credința și am dat tot ce ne-am putut. Nu ne-am uitat înapoi și sunt fericit pentru asta. .”

România a reușit să găsească un decalaj în apărarea Canadei pentru a reduce diferența, înainte de a marca din nou și de a lua conducerea cu 22-20 pentru prima dată în meci.

„Am crezut că au fost geniali pe tot parcursul jocului. Au fost perioade în care am permis României să preia conducerea, unele încercări foarte ușoare uneori, dar asta e Testul de rugby. Nu va fi niciodată ușor și nu te poți opri o clipă. . Așa că, meritul lor, mai ales la 22-20, să revină și să câștige”, a spus antrenorul canadian de rugby, Kingsley Jones. „Ne-am confruntat cu un grup de atac fizic real și am câștigat. Mulți dintre băieți au primit selecții noi, unii au primit o a doua selecție. Este grozav să-i aducem pe teren și să construim această echipă.”

Andrew Quatrin a marcat două goluri consecutive pentru a ajuta Canada să-și recapete conducerea, marcând primul printr-un contraatac pe linia de cinci metri a României, iar al doilea valorificând o greșeală pe banda românească cu România redusă la 14 jucători din cauza unui al doilea cartonaș galben. . Nelson a marcat prima încercare a lui Quatrin, iar Canada a condus cu 32-22.

READ  România reține peste 10 milioane de euro din Kos al Rusiei de la începutul războiului din Ucraina

„Sunt jucători fizici. Știam că trebuie să jucăm în față și cred că disciplina i-a ajutat puțin. Am reușit.” În corectarea unor greșeli, putem fi mult mai buni”, a spus Quatrin. „Îmi place să joc în Canada. A avea sprijin pentru echipă înseamnă foarte mult pentru noi. Nu jucăm foarte des acasă, așa că atunci când jucăm și când câștigăm acasă înseamnă foarte mult pentru noi.”

România a apăsat puternic în ultimele minute, dar eforturile defensive din Canada, inclusiv o salvare defensivă remarcabilă a lui Takoda McMullen, au ținut România departe de poartă.

„Este o cultură foarte bună în echipă și un lider bun, mai ales din partea [Lucas] Rumbole și Ben [LeSage]„Au calmat jucătorii”, a spus Connor Keyes. Știam că suntem în mijlocul luptei. Am făcut o greșeală și au profitat de ea. Restul meciului am avut controlul și ne-am simțit confortabil pentru că știam că vom mai avea o șansă. Ne-am susținut liderii și ne-am ținut de proces.”

În ultimul minut al meciului, Nelson a decis jocul pentru Canada printr-o lovitură de pedeapsă, extinzând avantajul Canadei la 35-22.

Alături de Fryer, Callisto Martinez, Devald Coetzee și Mark Balaski au intrat în joc în repriza secundă pentru a câștiga prima oportunitate de a juca pentru Canada. Fryer a fost desemnat cel mai bun jucător al meciului.

Echipa masculină de rugby a Canadei revine acasă în august anul viitor, înfruntând Japonia pe BC Place din Vancouver, pe 25 august, în meciul de deschidere al Pacific Nations Cup. Biletele sunt disponibile momentan pentru cumpărare Aici.