Echipa masculină învinge România la debutul său la Campionatele Europene de polo pe apă

Madrid, acum 29 de ani. (Presa Europeană) –

Echipa masculină de polo pe apă a Spaniei și-a început călătoria în Campionatul European, care se desfășoară în Croația, cu o victorie, și se pregătește deja după ce a obținut prima victorie luni (9-16) în fața României.

Actualul campion mondial a început evenimentul cu autoritate și abia a dat opțiuni echipei României. Un început liniștit și fără evenimente pentru Spania este sortit să câștige toate cele trei meciuri din faza grupelor pentru a obține o trecere directă în sferturile de finală.

Echipa lui David Martín a marcat primul gol și a trecut rapid cu 0-3, Granados și Munáriz conducând atacul la debut. România a răspuns timid, deși Barroso a încheiat primul sfert cu un scor 1-4 fără evenimente neașteptate.

Spania a fost fidelă jocului său, puternică în apărare și participând la atac, dezarmand adversarii cu scorul de 3-8 înainte de finalul primei reprize. Cu salteaua confirmată, Martin a actualizat banca și a dat minute juniorilor Valera și Paul. Fondul garderobei a dat grupa a treia (7-13).

Echipa și-a șlefuit sistemul în fața unui adversar fizic care a marcat 9 goluri împotriva uneia dintre favoritele clare din primul tur al campionilor mondiali, în căutarea aurului european după eșecurile de la Barcelona 2018 și Budapesta 2020.

READ  România a luat acasă patru medalii de aur la Campionatele Mondiale de canotaj din 2022 din Cehia