Echipa masculină învinge România la prima apariție la Campionatele Europene de polo pe apă

Madrid, acum 29 de ani. (Europe Press) –

Echipa masculină de polo pe apă a Spaniei și-a început călătoria în Campionatul European, care se desfășoară în Croația, cu o victorie, și se pregătește deja după ce a obținut prima victorie luni (9-16) împotriva României.

Actualul campion mondial a început evenimentul cu autoritate și abia a dat opțiuni echipei României. Un început liniștit și fără evenimente pentru Spania este sortit să câștige toate cele trei meciuri din faza grupelor pentru a obține o trecere directă în sferturile de finală.

Echipa lui David Martín a marcat prima și a trecut rapid cu 0-3, cu Granados și Munárriz conducând la debutul lor. România a răspuns timidă, deși Barroso a încheiat primul sfert cu scorul de 1-4 fără evenimente neașteptate.

Spania a fost fidelă jocului său, puternică în apărare și participând la atac, dezarmantând adversarii cu scorul de 3-8 înainte de finalul primei reprize. Cu „saltea” confirmată, Martin a actualizat banca și a dat minute tinerilor Valera și Paul. Fondul garderobei a dat setul al treilea (7-13).

Echipa și-a perfecționat sistemul în fața unui adversar fizic care a marcat 9 goluri împotriva uneia dintre favoritele clare din primul tur al campionilor mondiali, în căutarea aurului european după eșecul de la Barcelona 2018 și Budapesta 2020.

READ  Duo de împușcături sărbătoresc Cupa Mondială ISSF la Delhi | Mai multe știri sportive