Echipele feminine de handbal și gimnastică ale României se califică la Campionatele Mondiale

Echipa feminină de handbal a României a învins Portugalia, miercuri, 12 aprilie, cu 28-24 (13-8), în manșa secundă a fazei de play-off a Campionatului Mondial 2023, calificându-se în finala campionatului pentru a 26-a oară în istorie.

Principalii marcatori ai meciului au fost Santiago (5 goluri) și Rodriguez (4 goluri) pentru Portugalia, Eustace (5 goluri), Benti (4 goluri) și Laslo (4 goluri) pentru România.

Echipa României s-a impus cu 35-20 (19-12) în prima manșă. A doua victorie le garantează calificarea la turneul final al Campionatului Mondial.

Alte echipe europene care s-au calificat în playoff sunt Ucraina, Cehia, Germania, Slovenia, Croația, Serbia, Ungaria, Polonia și Spania.

Campionatele Mondiale se vor desfășura în premieră în trei țări, respectiv Danemarca, Suedia și Norvegia, în perioada 29 noiembrie – 17 decembrie, cu participarea a 32 de echipe naționale. 16 locuri au fost alocate Europei, dintre care șase au fost acordate direct națiunilor gazdă, cărora li s-au alăturat Muntenegru, Franța și Țările de Jos pe baza clasamentului lor la Euro 2022.

România este singura țară din lume care a participat la toate edițiile Campionatelor Mondiale, iar turneul din 2023 va fi a douăzeci și șasea oară, potrivit G4Media.

Echipa României de gimnastică a fost și ea în centrul atenției după calificarea cu succes la Campionatele Mondiale de la Anvers atât la feminin, cât și la masculin.

Echipa feminină de gimnastică a României a terminat miercuri pe locul cinci în competiția pe echipe de la Campionatele Europene de la Antalya, asigurându-și calificarea la Campionatele Mondiale de la Anvers. Echipa formată din Ana Maria Perboso, Sabrina Manika Fuenia, Amalia Guiguaro, Lilia Cosman și Andrea Breda a avut un scor combinat de 156.297, potrivit datelor. News.ro.

READ  Ucraina și România intenționează să îmbunătățească punctele de trecere a frontierei

Marea Britanie a dominat podiumul (164.428 puncte) pe primul loc, urmată de Italia (161.629) și Olanda (158.896).

Scopul principal al sportivilor români, care sunt antrenați de Gina Groza Gogian, Camilia Fuenia, Corinna Morosan, Ramona Micu, Caitlin Miran și Patrick Keens, a fost să termine în top 13, ceea ce le-a asigurat calificarea la Campionatele Mondiale de la Anvers.

Echipa masculină a României a terminat marți pe locul 11, calificându-se și la Campionatele Mondiale.