Elena Rybakina o elimină pe Bianca Andreescu în Dubai

Elena Rybakina

FIȘER – Kazahstan Elena Rybakina reacționează în timp ce joacă împotriva bielorusei Aryna Sabalenka în timpul finalei de simplu feminin din ziua a 13-a turneului de tenis Australian Open de la Melbourne, pe 28 ianuarie 2023 (Foto de Martin Cape/AFP)

Într-un meci din primul tur al foștilor campioni de Grand Slam, a noua cap de serie Elena Rybakina din Kazahstan a învins-o luni pe canadianca Bianca Andreescu cu 6-3, 6-4, la Dubai Duty Free Tenis Championships.

Rybakina, campioana apărătoare la Wimbledon, a terminat cu 6-2 cu ași, câștigând al doilea serviciu al lui Andreescu, câștigând 11 din 14 puncte.

Rybakina a luat primul set în 38 de minute, dar Andreescu a sărit în avantaj cu 3-1 în al doilea. Cu toate acestea, Andreescu a pierdut ultimele trei meciuri de serviciu pe măsură ce Rybakina a terminat meciul.

Cel de-al 13-lea cap de serie a letonei Jelena Ostapenko și a 15-a cap de serie Victoria Azarenka din Belarus au câștigat ambele meciurile de deschidere. Ucraineana Anhelina Kalinina a învins-o pe rusoaica Veronika Kudermetova, cap de serie, cu 6-3, 5-7, 7-5, în timp ce românca Sorana Cîrstea a învins-o pe cea de-a 11-a, Beatrice Haddad Maya din Brazilia cu 4-6, 7-6(7), 7-5. . După ce a salvat două puncte de meci în tie-break-ul al doilea set.

Au mai câștigat românca Ana Bogdan, cehia Karolina Muchova și Karolina Pliskova, americanii Lauren Davis și Shelby Rogers și bielorusa Aleksandra Sasnovich.

Merida Open Akron

Statele Unite ale Americii Katie McNally a învins-o pe a treia cap de serie a Chinei, Lin Zhou, cu 7-6(3), 6-7(5), 6-1 în primul tur la Merida, Mexic.

READ  Cehia R U21 1 - 2 Anglia U21

McNally a depășit opt ​​greșeli duble (pentru cele trei ale lui Zhou) și a câștigat doar 27% din punctele ei de serviciu, 10 din 37. Meciul a inclus 15 pauze de serviciu, nouă dintre ele pe serviciul lui Zhou.

Într-un alt meci dintre Statele Unite și China, jucătorul chinez a câștigat, în timp ce Xiyu Wang a eliminat-o pe a opta cap de serie Alison Riske-Amritraj cu 7-5, 4-6, 7-6(1).

A șaptea cap de serie italiană Elisabetta Cocciarito a învins-o pe elvețiana Viktoria Golubic cu 6-0, 6-3. În turul doi s-au calificat și belgiana Yesalyn Bonaventure, spaniolă Nuria Parisas Diaz, australianca Kimberly Pearl și americanca Katie Volientes.