EnduroGP 2024 continuă cu momentele importante din runda a treia la Bacău, România

Campionatul Mondial de EnduroGP din 2024 a îmbunătățit momentele cele mai importante din runda 3 de la Bacău, România, unde Josep Garcia și Andrea Verona au ajuns la victorie în unele teste de enduro clasice, iar spaniolul a ocupat clasamentul campionatului.

Primele trei runde ale seriei 2024 nu au oferit divertisment. La clasa EnduroGP, Josep Garcia de la Red Bull KTM Factory Racing conduce clasamentul cu nouă puncte față de Andrea Verona de la GASGAS Factory Racing, care a câștigat prima sa victorie generală în România. Steve Holcomb, membru al echipei Honda Racing RedMoto Enduro, a început puternic campania sa din 2024, conducând campionatul după primele două runde, dar este al treilea după ce a terminat în spatele rivalilor săi de la Bacău.

Campionatul Mondial GALFER FIM de Enduro pentru juniori a avut o luptă incitantă între compatrioții Axel Semp și Max Ahlin. Suedezii concurează din greu de la începutul sezonului, dar Semp este cel care conduce clasamentul cu 14 puncte. La categoria Youth Enduro, italianul Alberto Ilgari a urcat pe podium în ambele zile la Bacău pentru a prelua conducerea campionatului de la Manuel Verzoli, care a avut un weekend perfect la Valpacos pentru turul doi.

Deși doar două runde au fost finalizate până acum, categoria feminină a fost incredibil de competitivă, cu trei câștigători diferiți încununați pe parcursul celor patru zile de cursă. Cu toate acestea, Mireya Badia de la RIEJU Factory Racing Team este cea care conduce, urmată de Francesca Nocera de la Honda Racing RedMoto Enduro Team și Rachel Gutich de la KBS Sherco Team, care sunt egale la puncte.

READ  Antrenorul României răspunde ideii de a-l rechema pe Kobis în timp ce Mancini și Italia pândesc