Estonia și România ajung în finală pentru a câștiga promovarea – FIBA ​​​​U16 EuroBasket 2024, Divizia B

Skopje (Macedonia de Nord) – Estonia și România au toate motivele să sărbătorească după ce au învins Belgia și Elveția în semifinalele diviziei a doua ale Campionatului FIBA ​​​​Europe U-16 2024, câștigând astfel promovarea în prima divizie.

România a fost pe picior în primele 20 de minute ale meciului cu Elveția, dar a trebuit să facă mai mult în repriza secundă pentru a câștiga cu 72-65. Avantajul de 10 puncte a României la finalul primului sfert a devenit rapid cea mai mare diferență din joc și un avans de 15 puncte în repriza secundă, dar apoi a venit revenirea.

Elveția a reușit să reducă deficitul la 10 puncte în prima repriză, și a continuat așa în a treia perioadă când s-a apropiat de scor 54-53 cu 12 minute înainte de finalul meciului.

Dar România a reușit în cele din urmă să-și recapete avantajul de șapte puncte la începutul celui de-al patrulea trimestru. Diferența a rămas în acest moment la finalul meciului, 72-65. David Ioan Rasoga a excelat prin 25 de puncte, 10 recuperări și 8 pase decisive, în timp ce Sebastian Eulian Bogian a adăugat 19 puncte și 9 recuperări.

David Ioane Rasoga a impresionat în semifinale înregistrând aproape un hat-trick

Anterior, Estonia a egalat cu Belgia în repriza a treia după un meci strâns din prima repriză care s-a încheiat cu scorul de 28-27. Belgia a obținut doar cinci puncte în acea perioadă, în timp ce Estonia a marcat 22 de puncte, ștergând toate îndoielile cu privire la echipa calificată în finală și la echipa care a avansat vineri.

Tabloul de scor a arătat Estonia conducând cu 67-46 la final, deoarece Sten Adamson a oferit o scânteie ofensivă atât de necesară într-un joc cu scoruri mici. Adamson a marcat 17 puncte și 6 recuperări, în timp ce Caspar Fuchs a adăugat 12 puncte pentru câștigători.

READ  Livio Popescu a fost ales director general interimar al Radio România

Într-un alt meci, Muntenegru și Slovacia și-au rezervat locul în finală pentru locul cinci după ce au învins Suedia și Olanda, care vor concura pentru locul șapte. Gazda Macedonia de Nord a reușit să respingă încercările Portugaliei și să se califice în finala pentru locul nouă împotriva Ungariei, care a învins Marea Britanie.