Euro 2020: penalizarea lui Rashford dă Angliei 1-0 victorie asupra României

Rashford l-a lăsat pe Florin Neta înrădăcinat în linia sa cu un penalty superb după ce supleantul Tiberio Nightmare l-a destituit pe Jack Grealish, dar portarul român a reușit bine 10 minute mai târziu, când a salvat penalty-ul lui Jordan Henderson.

Reuters | Middlesbrough

Actualizat la 06 iunie 2021 la 23:48 IST

Echipa provizorie a Angliei a învins România cu 1-0 în ultimul meci de încălzire la Euro 2020, duminică, Marcus Rashford marcând un penalty în minutul 68 după ce managerul Gareth Southgate a făcut nouă schimbări echipei care a învins miercuri Austria cu același scor.

Ambele echipe au creat șanse într-un joc plin de viață la Riverside, iar Anglia a căzut de două ori în prima repriză, înainte ca portarul Angliei, Sam Johnston, să-l blocheze pe Dean Sorescu cu o oprire fină.

Johnston a șters apoi un șut puternic de la distanță de la Andre Evan cu un șut superb după poarta lui Rashford, iar după greșeala lui Henderson, supleantul Angliei Judd Bellingham s-a apropiat de celălalt capăt cu o lovitură de cap la poarta îndepărtată.

Această poveste a fost publicată din fluxul agenției de știri fără modificări ale textului.

READ  România U-20 a ieșit învingătoare la Arad cu o victorie cu 2-0 în fața Poloniei