Euro 2024, clasament: Georgia a învins Portugalia, alăturându-se echipei lui Cristiano Ronaldo și Turciei în optimile de finală

Etapa de 16 a fost stabilită oficial pentru Euro 2024, Turcia și Georgia rezervând locurile finale pe măsură ce Grupa F se apropie de sfârșit. Ei se vor alătura României, Austria, Anglia, Elveția, Italia, Portugalia, Belgia, Franța, Danemarca, Germania, Spania, Țările de Jos, Slovacia și Slovenia în optimile de finală. În timpul primei apariții a Georgiei la Campionatul European, a învins Portugalia. Împotriva tuturor pronosticelor, a devenit una dintre cele mai bune echipe de pe locul trei, în timp ce Turcia a profitat de cartonașul roșu devreme al Republicii Cehe pentru a ieși în frunte într-un meci plin de cartonașe și dramă.

Vor fi câteva întâlniri notabile, Franța și Belgia ajungând în fruntea optimilor de finală de la 1 iulie, dar Germania și Danemarca vor fi o altă întâlnire care nu va dezamăgi. Cu echipele surpriză România și Austria câștigându-și grupele respective, înseamnă că pe o parte a brațului va apărea Portugalia, Spania, Germania, Franța și Belgia, în timp ce cealaltă parte o vede pe una dintre favoritele turneului din Anglia fiind de cealaltă parte a brațului. . Iată ce s-a întâmplat:

Cehia 1, Türkiye 2: Cartonașe galbene pentru toți

În jocul de cărți, cehii au putut simți dificultatea, când Jan Kuchta a introdus mingea în plasa din spate în minutul 80 de joc pentru a primi permisul, dar a fost retrasă pentru un fault fals. Asta după ce Antonin Barak fusese deja eliminat în minutul 20 pentru că a primit două cartonașe galbene. Turcia a trebuit să aștepte până în minutul 51 pentru a marca primul gol prin căpitanul său Hakan Calhanoglu, dar Tomas Soucek a reușit să egaleze pentru echipa sa. Meciul a văzut puțin de toate, dar cu 14 cartonașe galbene înmânate jucătorilor pe teren și în afara terenului, au fost mai multe cartonașe decât șuturi la poartă în timpul unui meci în care învinsul va fi eliminat de la Euro.

Georgia 2, Portugalia 0: Istoria Georgiei

Împotriva tuturor așteptărilor, Georgia va face un debut de neuitat în Campionatul European după ce s-a calificat în optimile de finală cu victoria asupra Portugaliei. Khveshia Kvaratskhelia a deschis scorul la doar două minute de la începutul meciului cu un șut strălucit dintr-o pasă a lui Giorgis Mikawadze, dar jucătorul de la Metz a marcat apoi din penalty după ce a fost acordată o lovitură de pedeapsă pentru o provocare a lui Antonio Silva. Acest gol l-a pus pe Mikawadze în fruntea clasamentului Ghetei de Aur. Acum sunt cinci jucători la egalitate de două goluri în spatele atacantului, dar cele trei goluri ale lui sunt în fruntea listei.

Slovacia 1, România 1: România câștigă Grupa E

Penalty-ul lui Răzvan Marin a oferit României o victorie neașteptată în Grupa E după ce echipa lui Eduard Iordănescu a jucat un egal 1-1 împotriva Slovaciei, rezultat care a calificat și Slovacia în turul următor. Primul gol al lui Ondrej Duda a fost urmat câteva minute mai târziu de lovitura de pedeapsă a lui Marin. Este o zi istorică pentru ambele echipe naționale. România va înfrunta fie Slovenia, fie Olanda, în timp ce Slovacia va înfrunta în turul următor una dintre cele mai puternice echipe din turneu, fie Spania, fie Anglia.

Ucraina 0, Belgia 0: Tedesco se califică

În ciuda unei alte dezamăgiri, Belgia s-a calificat în optimile de finală după ce a remizat 0-0 cu Ucraina și a fost eliminată din turneu. Echipa lui Domenico Tedesco a avut câteva șanse, dar tragerea la sorți le-a oferit ocazia să înfrunte Franța în optimile de finală, unde au terminat pe locul doi în Grupa Cinci. Ucraina a fost eliminată din turneu în ciuda faptului că a obținut patru puncte în trei meciuri, ca și restul echipelor din grupă. A devenit singura echipă din sistemul actual de 24 de echipe care nu a reușit să se califice în ciuda faptului că a obținut patru puncte.

Nu rata Morning Footy de la CBS Sports Golazo Network, acum sub formă de podcast! Echipa noastră vă oferă toate știrile, vizionările, momentele importante și râsetele de care aveți nevoie pentru a urmări jocul frumos în fiecare colț al globului, în fiecare luni și vineri pe tot parcursul anului.

READ  Turul WTA: Tânărul de 17 ani ajunge în sferturile de finală din Chennai