Euro 2024 – România 0-3 Olanda: Cody Jacobo și Donyiel Malen trimit echipa Olandei, condusă de Ronald Koeman, în sferturile de finală | știri despre fotbal

Un reportaj de la turneul Euro 2024, unde Cody Jacobo a marcat două goluri și Donyiel Malen a marcat două goluri pentru a conduce Olanda, condusă de Ronald Koeman, în sferturile de finală ale turneului; Nationala Olandei se va confrunta sambata la Berlin cu omologul turc

de Dan Long, jurnalist de fotbal digital @Dan Long__

8:17, Regatul Unit, miercuri, 03 iulie 2024

Olanda și-a rezervat locul în sferturile de finală Euro 2024, în ciuda mai multor șanse ratate, cu o victorie cu 3-0 în fața României la Munchen.

Echipa lui Ronald Koeman a avut 23 de încercări în meci, dar golul strălucitor al lui Cody Jacobo în prima repriză și două goluri de la întârziere de la înlocuitorul Donyiel Malen care intră în repriza secundă le-au asigurat locul în optimi.

România a jucat fără teamă primul meci din optimile de finală de la Campionatul European din 2000. Energia și pozitivitatea ei au însemnat că olandezii au fost forțați să facă un pas înapoi la marcajul celor zece minute. Cu toate acestea, a fost o perioadă scurtă de tensiune.

imagine:
Cody Jackpo fuge pentru a sărbători primul gol al Olandei împotriva României

Jacopo a fost vedeta Olandei de curând și și-a adăugat al treilea gol în turneu când a primit mingea în interiorul suprafeței de pedeapsă și a șutat un șut puternic care l-a învins pe portarul Florin Neita la bara din apropiere.

Drept urmare, a devenit al treilea jucător care a marcat trei sau mai multe goluri în două turnee majore diferite pentru Olanda, alături de Johnny Rep și Dennis Bergkamp.

READ  Olanda și Germania se luptă pentru victorie în calificările la Cupa Mondială

Apoi Stefan De Vrij a capat un șut nejustificat peste bară din apropiere, înainte ca Radu Dragosin să smulgă centrarea lui Denzel Dumfries din picioarele lui Memphis Depay, iar apoi Xavi Simons a încetinit șutul său deși era într-o poziție bună pentru a șuta.

Scorul ar fi trebuit să fie 2-0 sau 3-0 la pauză – iar risipa a continuat după aceea. România a supraviețuit unei supărări masive la scurt timp după reluarea jocului, înainte ca lovitura de cap a lui Virgil van Dijk să lovească bara, iar lui Jacopo i s-a refuzat un al doilea gol după ce a fost în ofsaid când a manipulat pasa lui Malen.

Depay a tras o lovitură liberă la centimetri de stâlpul din stânga, înainte ca Joey Firman să tragă un șut peste poartă – dar în cele din urmă au obținut al doilea gol crucial când Jacpo a menținut mingea în viață pe linia porții și i-a centrat lui Malen, care a ratat. .

Impresionantul Malen a adăugat și mai multă strălucire în ultima mișcare a jocului, în timp ce s-a prins de pasa genială a lui Simons, a tăiat în interiorul careului și a tras în colțul de jos.

Aceasta este o ediție limitată a poveștii, așa că, din păcate, acest conținut nu este disponibil.

Deblocați versiunea completă

Statistici: Povestea meciului

READ  Zvonuri scoțiene: Joranović, Oda, Jack, Hagi, Celtic, Rangers, Hearts, Hibs, Aberdeen, St Johnstone

Koeman: Trebuie să câștigăm ceva cu talentul nostru

Olanda Antrenor Ronald Koeman„Uneori este dificil să spui de ce ai jucat prost într-un meci și apoi poți ajunge la un nivel înalt în meciul următor.

„Am fost puternici de la început astăzi și asta a făcut diferența. Poate că unul dintre punctele cruciale a fost faptul că a durat atât de mult să înscriem al doilea gol.

„Avem un talent mare în această echipă, dar desigur că trebuie să câștigi ceva cu care oamenii pot începe să se compare [winning the Euros in] 1988.

„Dar acum e mai greu, fotbalul s-a schimbat, e mai fizic, trebuie să fii rapid și bun din punct de vedere tehnic.

„Anglia și Portugalia, fiecare dintre ele are propriile probleme în continuare în acest turneu.”

Van Dijk fericit să depășească „săptămâna tulbure”

Olanda Capitanul echipei Virgil van Dijk„Sunt foarte mândru, sigur și fericit. Am fost puternici în defensivă și nu am permis prea multe goluri.

„După o săptămână tulbure, în care s-au spus multe, a trebuit să arătăm ceva și am făcut asta. Suntem critici cu noi înșine și știam că trebuie să ne îmbunătățim mult după ultimul meci și toată lumea a trebuit să-și asume responsabilitatea și astăzi au demonstrat. au vrut.

READ  Barbora Krejsikova câștigă finala de simplu a Open-ului Franței

„Toată lumea a dat tot ce a putut în dueluri, câștigând a doua minge și creând șanse de a juca un fotbal bun ne dă încredere în noi.”

Dragoș: Ne bucurăm să facem națiunea mândră

România drept înainte Dennis Dragos„Din păcate, ne-am oprit acolo, dar cred că am dat totul și suntem bucuroși că am reușit să-i facem fericiți pe fani. Ne pare rău că nu am putut face mai mult, după primul gol. lucrurile s-au schimbat.”

Cine va juca împotriva cui în sferturile de finală?