Euro 2024 – Slovacia 1-1 România: O remiză la Frankfurt trimite ambele echipe în optimile de finală, România fiind în fruntea Grupei E | știri despre fotbal

Raport de la Euro 2024 România și Slovacia s-au calificat în optimile Euro 2024 după un egal 1-1 la Frankfurt; România se află în fruntea Grupei E, în timp ce Slovacia se califică drept una dintre cele mai bune echipe pe locul trei; Lovitura de cap a lui Ondrej Duda aduce Slovacia în avantaj; Răzvan Marin a egalat dintr-o lovitură de pedeapsă

22:28 ora Marii Britanii, miercuri, 26 iunie 2024

România și Slovacia s-au calificat în optimile de finală ale Campionatului European din 2024 după un egal 1-1 la Frankfurt, România terminând în fruntea Grupei E.

Ambele echipe știau că o remiză ar fi suficient de bună pentru a le trimite în fazele eliminatorii, dar meciul s-a disputat în mare parte într-un ritm distractiv și cuprinzător.

Slovacia a preluat conducerea în minutul 24 printr-o lovitură de cap a lui Ondrej Duda, care a răsturnat grupa pentru o clipă, în timp ce Slovacia stătea în față, iar România se îndrepta cu capul pe jos.

Aceasta este o ediție limitată a poveștii, așa că, din păcate, acest conținut nu este disponibil.

Deblocați versiunea completă

Dar penalty-ul lui Răzvan Marin din minutul 37, acordat de VAR după ce David Hanko l-a faultat în interiorul careului pe Ianis Hagi, a readus România pe drumul cel bun pentru calificarea în optimi.

Ambele echipe au amenințat că vor marca câștigătoarea la începutul reprizei secunde, deoarece ploaia a căzut pe Arena Frankfurt, forțând ambii portari să facă două salvari.

READ  St. Johnston 0-0 Aberdeen: Sfinții și Dunele împărtășesc pradă după o remiză monotonă știri despre fotbal

Dar meciul a încetinit pe măsură ce au intrat ultimele 15 minute, iar ambele echipe s-au mulțumit cu un punct, iar fluierul final a fost întâmpinat cu sărbători de ambele părți.

România a fost deosebit de încântată după ce a ajuns în fruntea Grupei E după remiza 0-0 a Belgiei cu Ucraina, care i-a lăsat pe Red Devils pe locul doi și va înfrunta acum Franța în optimile de finală.

România va înfrunta Olanda în optimile de finală, în timp ce Slovacia, care s-a calificat drept una dintre cele mai bune echipe pe locul trei, va juca în turul următor cu Anglia.

Echipa antrenorului Francesco Calzona a învins Ucraina, ultimul loc al clasamentului, la golaveraj, în timp ce cele patru echipe din Grupa Cinci au terminat cu patru puncte.

Statistici: Povestea meciului