Finlanda este în pragul prăbușirii Ligii Națiunilor după ultimele rezultate

O, Liga NațiuniiPentru unii, este doar un turneu amical care are o importanță mică, darămite. Pentru alții, însă, este o competiție concepută pentru ca națiunile mai mici să prospere și să urce în ligile. În timp ce unii ar putea adăuga Finlanda în această categorie, Suomi a urcat recent în clasament, ajungând pe locul 57 în clasamentul mondial FIFA. Cu toate acestea, în ciuda performanței lor relativ slabe în setul al treilea al Nation League Division Two de până acum, întreaga poveste nu este spusă doar de scorul din fiecare meci.

Participanții la Euro 2020 au dus o bătălie captivantă de grup cu România, Bosnia și Herțegovina și Muntenegru.

Primul meci a fost împotriva Balcanilor Bosnia și Herțegovina, Finlanda luând un punct la final cu 1-1, dar cât a valorat? Temo Pukki Hohkagat a deschis scorul cu o lovitură de pedeapsă pentru a înscrie al 35-lea gol pentru echipa națională după ce a atins stângaci mingea. Sangin Persik, chiar pe marginea pauzei, importanța a prevalat. Tehnologia VAR cu siguranță nu a fost departe de a fi analizată din nou, deoarece tehnologia a fost din nou folosită atât de mult pentru a disprețui Suomi. Urmărind UEFA.tv, se poate observa cum Finlanda și-a menținut un nivel de incertitudine și instabilitate pe tot parcursul reprizei secunde.

Inițial, Finlanda s-a luptat să facă față presiunii ridicate a Bosniei și a pierdut posesia sub această limită în mai multe ocazii. Acest lucru se poate datora presupunerii că partea balcanică ar implementa formarea a 3 contraforturi, în timp ce s-au folosit 4 apărări. Cu toate acestea, pe măsură ce cursa a progresat, Finlanda a reușit să țină oaspeții într-un impas. Ca rezultat, o mantra bosniacă Edin Dzeko A rămas izolat, ceea ce s-a dovedit crucial pentru proprietari. Finlanda a continuat prima repriză promițătoare cu pasări rapide, eveniment care a dus la aceasta
Robin Lodd O reziliere în favoarea Finlandei, care ulterior a fost descalificată din cauza intruziunii lui Pukki în mulțime.

Odată cu începutul reprizei secunde, Finlanda a reluat exact de unde a rămas, cu șansa de a dubla avantajul lui Pukki, dar a avansat cu un raliu. În ciuda acestui început pozitiv, Bosnia și-a consolidat presa din nou, cu Miralem Pjanic Aveți o mică problemă în controlul jocului. Presiunea a dat în sfârșit roade, deoarece Bosnia începe să se deterioreze Lukas Hradecky Repriza a doua, ducând în cele din urmă la un gol Ismael Privlejak După câteva jocuri continue de la Eden Dzeko. În cele din urmă, potrivit BeSoccer, Finlanda a marcat un gol așteptat de 0,39, în timp ce Bosnia a marcat un scor și mai mare de 0,90. În ciuda performanței cu care ar trebui să fim mândri din prima repriză, înlocuirile enervante duc la pierderea ritmului și a controlului, până la urmă, perfect spuse de antrenorul Finlandei. Marco Kanerva De YLE, „Așa arată uneori fotbalul”.

READ  Tonga a lăsat deoparte Hong Kong-ul pentru a asigura calificarea la Cupa Mondială

După acest rezultat dezamăgitor, boom-ii au fost dornici să revină sub forma unui meci împotriva Muntenegrului. Finlanda s-a calificat cu o victorie confortabilă cu 2-0 în fața oaspeților, după ce meciul a părut o problemă critică în cele zece minute formative, Finlanda a intrat necruțător în meci. Jocul a prezentat o acțiune organizată de glisare și un joc continuu, până când acest joc a dat roade în sfârșit Bayer Leverkusen drept inainte Joel Bohjanpalo Încheierea mișcării de trecere la fața locului. Următorul gol a venit la scurt timp și a fost din nou acel om, de data aceasta cu o lovitură liberă periculoasă a lui Lucas Lingmann și Bohjanpalo a tras instinctiv o lovitură rapidă. Condus de încredere și instinct, atacantul Bundesliga a insuflat un balon de gânduri în mintea managerului său. În a doua repriză, Muntenegru a acționat din ce în ce mai mult, însă Finlanda nu s-a reținut, cu o victorie solidă și foaia goală pentru a menține o poziție neînvinsă în grupă.

De data aceasta, după ce a câștigat, Finlanda a înfruntat România la București. Primele lor formulări au fost stabilite până acum pe solurile îndepărtate ale acestui grup. Acesta din urmă s-a confruntat cu un set devastator de rezultate în competiție înainte de acest meci. Totuși, în cele din urmă, naționala României a intimidat Finlanda pentru a câștiga, în ceea ce a fost, la drept vorbind, un rezultat surprinzător, tricolorii s-au impus acasă cu 1-0. Spre uimirea și probabil îngrijorarea majorității oamenilor, Jesse Guronin A venit pentru Lukas Hradecky, care a fost o schimbare fără precedent. În mod inevitabil, Pohjanpalo și-a păstrat locul după spectacolul său stelar de la începutul săptămânii.

România a început meciul cu încredere, în ciuda faptului că a pierdut ultimele două meciuri, dar o provocare stângace a lui Uronen s-a dovedit suficientă pentru un penalty. Cu toate acestea, spre surprinderea sa, portarul de rezervă Euronin a făcut un pas și a salvat penalty-ul lui Puskas și, spre marea lui bucurie, a văzut mingea tăiată câteva momente mai târziu după revenire. În ciuda acestui noroc timpuriu, Puskas a depășit provocarea și a traversat-o într-un teritoriu periculos, pentru a fi condus de Banko. După acest gol, Huuhkajat a urmat într-o manieră previzibilă, încercând să manevreze cu joc lent, dar a fost dezamăgit de produsul final slab. În mod corespunzător, în paralel, România a luptat și a jucat din greu în timpul meciului și a terminat cu greu Finlanda. Spre deosebire de meciul cu Bosnia, unde Finlanda a răspuns presiunii cu panică, Huuhkajat a rămas organizat de această dată, adunând un număr mai mare de goluri așteptate conform BeSoccer decât adversarul său pentru prima dată în grupă, câștigând un xG de 1,55 împotriva României 0,71. . În ciuda calmului și răbdării ei, Finlanda a fost în cele din urmă învinsă fizic, în ciuda unei serii de salvare a lui Joronen pentru a menține Suomi în viață în mijlocul acestui război.

Finlanda intra în al patrulea joc al grupei și, în ciuda performanței pozitive, risipa de la final a fost o remuşcare. Bufnițele nu ar fi putut visa la un început de meci mai prost, Edin Dzeko a câștigat cu o lovitură de pedeapsă blândă în doar patru minute. Miralem Pjanic Deplasată cu încredere, așa cum era de așteptat, Finlanda a fost lăsată într-un șanț. În ciuda acestui fapt, și spre mare surpriză, Finlanda a răspuns cu insistență, cu două goluri rapide, soldate cu contraatacurile lui Pukki și Kallman care s-au dovedit esențiale. Euforia s-a încheiat în scurt timp, VAR-ul a ieșit din nou în lumina reflectoarelor, tehnologia dat fiind un gol de Edin Dzeko care a fost considerat inițial în ofsaid. După pauză, s-a dovedit că Bosnia a dorit să încetinească jocul, să nu impună nicio mișcare sau break-uri ofensive. Pentru Hokage, programul strâns a ținut împreună, în care oboseala și letargia au jucat un rol important. Edin Dzeko a trecut de la stăpânire la a juca rapid, ocolind trei apărători pentru a trimite un șut de la marginea suprafeței de pedeapsă în colțul de jos.

READ  World Rugby anunță pași pentru a ușura necazurile fanilor pe stadion

În ciuda strălucirii fostului jucător de la Manchester City, Finlanda a creat ocazii, Niskanen și atacantul remarcabil Teemu Pukki au lovit în general. Totuși, spre finalul meciului Finlanda a pierdut sincer, împingând bărbații la întâmplare pe teren în speranța unei egalări târzii, planul a fost pus în aplicare, dar urgența din cauza programului strâns s-a dovedit dăunătoare, meciul s-a încheiat. 3-2 pentru Bosnia și Herțegovina.

Acum, în ciuda unui început relativ pozitiv, Finlanda este pe locul trei în grupă, cu două meciuri rămase, important este ca Hohkagat să-și asigure un loc departe de retrogradare cu o altă victorie. Este pur și simplu o situație la care majoritatea fanilor Suomi nu se așteptau acum câteva săptămâni. În final, rezultatele Finlandei au variat de la un început promițător la două înfrângeri dezamăgitoare la revenire. Cu toate acestea, speranțele pentru Finlanda nu s-au încheiat încă, deoarece trebuie doar să câștige unul dintre cele două meciuri rămase împotriva României și Muntenegrului. Aceste meciuri, care se vor juca pe 23 și, respectiv, 26 septembrie, vor fi esențiale, deoarece Hohkagat este dornic să exploreze succesul continental. Deși, poate fi vorba de căutarea securității, nu de căutarea succesului.

info cutie:
Primele meciuri ale Ligii Națiunilor au început în septembrie 2018, iar Portugalia a câștigat-o.
Ultima câștigătoare a Nations League a fost Franța, învingând Spania cu 2-1 în finală.
– Această competiție este concepută pentru a înlocui meciurile amicale internaționale, adăugând sens
Se strică prin intrarea într-o competiție cu arginti și o recompensă.
– La această ediție a competiției, participanții au fost selectați parțial de către
Promovare și retrogradare din Liga Națiunilor anterioară.
– Competiția este formată din trei ligi (A, B, C) a câte 16 echipe și patru grupe,
O ligă a patra are 7 echipe, permițând unei grupe să aibă trei echipe față de cele patru generale.