Finlanda feminin 0-3 Germania feminin: Câștigătoarele grupei B termină cu un scor de 100% după victoria generală | știri despre fotbal

Alexandra Pope a fost din nou pe foaia de scor, când Germania și-a completat recordul de 100% în meciurile din grupa Euro 2022 cu o victorie cu 3-0 în fața Finlandei pe stadionul MK.

De opt ori campioană, care se calificase deja în sferturile de finală ca învingătoare a Grupei B după ce a învins Danemarca cu 4-0 și Spania cu 2-0, a făcut o serie de încercări eșuate la poartă înainte de a lua conducerea în minutul 40 prin Sofia. Kleinhern. cap.

Căpitanul Germaniei Bob și-a continuat apoi prima serie de goluri în Campionatul European – după ce a ratat ultimele două ediții din cauza unei accidentări – dublând avantajul cu o lovitură de cap în minutul 48, făcându-i trei goluri în trei meciuri pentru tânăra de 31 de ani. .

Înlocuitorul Nicole Anome a adăugat un al treilea gol pentru Martina Vos-Tecklenburg cu un șut după oră.

În timp ce Germania urmează meciul din sferturile de finală împotriva Austriei de joi la Brentford, finlandeza Anna Seniol și-a confirmat ieșirea din turneu înainte de acest meci, fără un punct pe numele ei, după ce a pierdut anterior cu 4-1 în fața Spaniei. Și 1-0 la Danemarca.

Prima încercare de poartă a competiției a venit în primul minut, când Bob a reușit cu capul cu capul – care a dat tonul pentru o mare parte din ceea ce a urmat în prima repriză, când Germania a apucat mingea și a marcat o încercare după alta fără o breșă.

Sarah Dabritz a trimis o lovitură și alta a salvat de Katrina Talaslahti, Kleinhern și Julia Gwen, iar Bob a lovit mingea de lângă stâlpul apropiat, unde a întâlnit o centrare din afara pantofului ei.

Alexandra Pope a marcat al treilea gol în același număr de meciuri la Euro 2022, în timp ce Germania a fost a doua în victoria cu 3-0 în fața Finlandei.
imagine:
Alexandra Pope a marcat al treilea gol în același număr de meciuri la Euro 2022, cu al doilea gol al Germaniei într-o victorie cu 3-0 în fața Finlandei.

După ce Talaslahti a suportat o lovitură de Svenja Huth și explozia lui Marina Heggring de la distanță de Popp, a părut că Finlanda era gata să ajungă la o pauză în ceea ce privește nivelul.

Dar presiunea Germaniei a dat roade în cele din urmă, Gwen făcând o tăietură pe dreapta și Kleinhern, nemarcat, revenind de la distanță scurtă.

Și la numai trei minute de la finalul primei reprize, au primit o altă centrare, când Kathryn Julia Hendrich, care a participat la prima repriză, a centrat și Bob a îndreptat cu capul în plasă.

A fost un hat-trick în grupă pentru jucătorul de la Wolfsburg, care strălucește în acest turneu nu numai după ce a fost exclus de la Euro 2013 și 2017 din cauza unei accidentări, ci și a revenit recent în acțiune după ce a ratat un meci de aproape un an. absență cu o problemă la genunchi.

Anyumi, un alt jucător implicat în pauză, a făcut apoi scorul 3-0, trecând de Talaslahti în minutul 63.

Germania a fost aproape de victorie cu un al patrulea gol cu ​​patru minute înaintea timpului normal, când o altă înlocuitoare, Laura Freigang, și-a văzut șutul în spate de Talaslahti.

Ce urmeaza?

Germania va înfrunta Austria în sferturile de finală ale Campionatului European din 2022, joi, pe stadionul comunitar Brentford. Startul este la ora 20.00.

Urmărește Euro 2022 pe Sky Sports

Fiți la curent cu cele mai recente știri de la Euro 2022 pe Sky Sports și Sky Sports News în această vară.

Acoperirea va fi asigurată de gazda Sky Sports WSL Caroline Parker, împreună cu Jessica Creighton și Kyle Walker. Între timp, Karen Carney, Sue Smith, Courtney Sweetman-Kirk și Laura Bassett vor oferi analize pe tot parcursul turneului.

Li se vor alătura portarul veteran Karen Bardsley și fundașul Manchester City Esme Morgan.

READ  Harimoto caută răzbunare pe Ovcharov vineri în semifinale

Experții și radiodifuzorii vor opera din autobuzul mobil de prezentare pentru Euro 2022 al femeilor Sky Sports, care va urma echipa Sky Sports News din toată țara pe diferitele stadioane unde au loc meciuri.

În plus, podcast-ul de fotbal principal al Sky Sports va fi rebrandat în Podcastul Euro Feminin Sky Sports din 21 iunie. Găzduit de Charlotte Marsh și Anton Toloy, va include știri exclusive, interviuri cu jucători, precum și o programare solidă în jurul turneului.

Euro 2022: Grupele…

Grupa A: Anglia, Austria, Norvegia și Irlanda de Nord

Grupa B: Germania, Danemarca, Spania, Finlanda

Grupa C: Olanda, Suedia, Portugalia și Elveția

Grupa D: Franța, Italia, Belgia, Islanda