Germania 2-2 Ungaria: egalarea târzie a lui Leon Goretzka face Germania să scape de frica Euro 2020 | știri despre fotbal

Golul întârziat al lui Leon Goretzka a fost suficient pentru ca Germania să tragă cu 2-2 cu Ungaria și să-și asigure locul al doilea în grupa F, ducând la o confruntare din Anglia cu ultimii 16.

Germania a sperat să își continue victoria cu 4-2 asupra Portugaliei, sâmbătă, cu o victorie confortabilă asupra Ungariei subordonate din grupa F, dar a făcut cel mai rău start posibil când Adam Salai (11) a clătinat din cap.

Gazdele se luptau cu jocul lor, dar au obținut o linie de salvare în timp ce Mats Hummels și Kai Havertz au profitat de o greșeală a portarului Peter Gulacsi, permițându-i atacantului Chelsea (66) să se îndrepte de la distanță.

Dar la doar 91 de secunde din a doua repriză, Ungaria și-a recâștigat avantajosul avantaj. Szalay l-a construit pe Andras Scheffer (68) pentru a-l trece pe Manuel Neuer, trimițând Germania în partea de jos a grupei F și în pragul unei a doua ieșiri succesive în fazele grupelor unui turneu major.

A existat mai multă dramă, deoarece Goretzka a plasat în minutul 84 pentru a conduce Germania pe locul al doilea și a organizat marți un palpitant meci de optimi cu vechii adversari Anglia la Wembley.

A fost o tristețe pentru Ungaria, care a fost la câteva minute distanță de a ajunge la runda eliminatorie a celui de-al doilea Campionat European. Și și-a repetat egalul cu 3-3 cu Portugalia și la Euro 2016, deoarece au egalat de trei ori în timpul unei confruntări incitante. Cu toate acestea, într-un grup dur, ar putea ieși din Euro 2020 cu capul sus.

Cum s-a desfășurat o noapte dramatică în München …

Ungaria sărbătorește împotriva Germaniei
imagine:

Ambele părți au făcut eforturi rapide în primele 10 minute. Gulacsi a salvat și a reacționat în timp ce Joshua Kimmich a ieșit dintr-un colț strâns, înainte de a-l flanca pe Neuer pentru a oferi o pasă fină a lui Attila Szalai.

Dar Neuer s-a trezit bătut la scurt timp. A fost un contraatac clasic al maghiarilor, Roland Salai și Loic Nejo s-au împerecheat minunat de bine. Salai a fost cel care a trimis o centrare superbă și a coborât în ​​mijloc, iar căpitanul ungar Adam Szalay a fost acolo pentru a trece cu capul în plasă, trimițând mingea de pe vârful degetelor lui Neuer.

READ  Rebecca Gardner de la Chicago Sky despre modul în care baschetul a condus la dragostea pentru scris și artă

Evaluările jucătorului

Germania: Neuer (6), Ginter (7), Hummels (7), Rudiger (7), Kimmich (7), Gundogan (6), Kroos (6), Goossens (7), Havertz (7), Sane (5), Janabri (5).

Submarine utilizate: Goretzka (6), Muller (6), Werner (6), Voland (5), Mosila (6).

Ungaria: Gulacsi (6), Nego (7), Botka (7), Orban (7), Attila Szalai (7), Fiola (7), Kleinheisler (6), Neji (6), Schafer (7), Adam Szalai (8) ))), Sly (7).

Submarine utilizate: Sean (5), Varga (5), Nikolic (necunoscut), Vieira (necunoscut).

omul meciului: Adam Salai.

Atunci Germania a avut unele șanse să egaleze. La scurt timp după gol, Havertz a făcut un șut superb între Adam Nagy și Atilla Szalay, dar cele mai mici atingeri ale lui Gullassi au trimis mingea de pe pasele lui Leroy Sane și Ruben Goossens.

Știri despre echipă

• Germania a făcut o schimbare față de victoria lor asupra Portugaliei – Leroy Sane a debutat în Euro 2020, înlocuindu-l pe Thomas Muller, accidentat.
  • Ungaria a ales aceeași echipă care a remizat 1-1 cu Franța.

Cel mai bun efort al Germaniei a venit în prima repriză în minutul 21. Kimmich le-a acordat primul lor colț al meciului, dar Hummels a putut trimite doar o lovitură de cap puternică pe transversală. Curând, Matthias Ginter a împins mingea în poartă, dar a fost direct în Gullassi.

Deși Sly a lovit bara transversală la începutul reprizei a doua, Germania a egalat în minutul 66. Kimmich a aruncat o lovitură liberă, pe care Gulacsi a tras-o, dar a ratat complet mingea. Hummels stătea la pândă în spatele lui pentru a legăna poarta, cu Havertz ajutându-l să-l ghideze acasă la distanță.

Kai Havertz a marcat egalizarea pentru prima dată în Germania
imagine:
Kai Havertz a marcat primul egal pentru Germania

Dar scorul 1-1 a durat la fiecare 91 de secunde. Ungaria a pompat mingea înainte, iar Adam Szalay a tras mingea în spate. A fost un sfârșit cuprinzător din față, pentru a trimite Germania înapoi în partea de jos a grupei F și a pune un final tensionat și tensionat pe linie.

READ  Medvedev învinge demonii de lut de la Roland Garros, iar Williams scapă de frică

Germania a continuat să apese pentru egalare, optând pentru pase în zona de penalizare pentru a-i viza pe jucătorii mai înalți. Dar tocmai câteva minute după ce a intrat, Jamal Musiala, în vârstă de 18 ani, a creat îndreptătorul atât de necesar.

L-a răsucit pe Andrei Butka pe stânga, înainte de a-i tăia mingea către Goretzka. L-a eliberat lui Timo Werner, dar șutul atacantului Chelsea s-a abătut în calea lui Goretzka. Apoi a lovit poarta și a asigurat locul Germaniei în optimile de finală

Omul meciului – Adam Salai

A fost o noapte grozavă din partea căpitanului ungar Adam Szalay. Presiunea Ungariei asupra lor a fost minimă, dar golul său de deschidere a fost luat superb. Apoi și-a pregătit altruist coechipierul pentru a doua oară, Ungaria îndrăznind să viseze la un turneu eliminatoriu.

În timp ce Ungaria nu a reușit cu adevărat, Szalai încă făcea atacurile și pasele necesare, chiar târziu în zi. Performanță bună pentru a termina Euro 2020.

Ce au spus managerii

Antrenorul Germaniei, Joachim Loew: „Am arătat un moral deosebit, dar am făcut și greșeli. A fost bine să vedem că am luptat din greu pentru a obține remiza. A fost un meci nervos. Știam că Ungaria va face tot posibilul. Mă bucur că am reușit. grup.

„Toate echipele” mici „investesc mult în muncă și se apără bine. Ungaria a jucat cu 10 bărbați în jumătatea lor și nu au avut nimic de pierdut. Este minunat că am trecut prin acest grup dur. Acum putem aștepta cu nerăbdare un joc împotriva Angliei „.

Antrenorul Ungariei, Marco Rossi, a declarat: „Am ajuns atât de aproape de calificare încât nu numai că ar fi istoric, ar fi fost incredibil și aproape de neimaginat. Dar, din păcate, chiar și în cel mai mare dintre basme pot exista câteva finaluri fericite și așa a mers în seara asta.

READ  România cheamă însărcinatul rus cu afaceri pentru fragmente de drone

„Cu toate acestea, sunt foarte mândru de jucătorii mei. Știu dintr-o perspectivă tehnică că nu suntem una dintre cele mai bune echipe din lume, dar dintr-o altă perspectivă suntem. Tactică, modul în care ne ajutăm reciproc, ne adâncim și arătăm sacrificii , Sunt foarte mândru că antrenez această echipă, suntem dezamăgiți Hope, ne-am apropiat foarte mult, dar am felicitat toată echipa și le-am spus să rămână sus, pentru că peste două luni se vor relua calificările la Cupa Mondială.

„Aș provoca pe oricine să spună în fața acestor echipe pentru a spune că putem obține orice puncte. Dar am obținut două puncte; am remizat împotriva Franței și aici împotriva Germaniei. Cred că acestea vor intra în istoria recentă a fotbalului maghiar”.

Alegeți statistici

• Germania este una dintre singurele patru echipe care au primit prima în toate cele trei meciuri din etapa grupelor la Euro 2020, după Turcia, Macedonia de Nord și Polonia.
  • La 22 de ani și 12 zile, Kai Havertz a devenit al patrulea jucător cel mai tânăr care a marcat în meciuri consecutive la turneele majore din Germania (Cupa Mondială / Euro), după Thomas Muller (20 de ani în 2010), Franz Beckenbauer (20 în 1966) și Lukas Podolski (21 în 2006).
  • Maghiarul Adam Szalay a deschis scorul în 11 minute, marcând cel mai rapid gol în care a primit Germania în Campionatul European din 2000 împotriva României (cinci minute).
  • La 18 ani și 117 zile, Jamal Musyala a devenit cel mai tânăr jucător care a apărut vreodată la echipa națională a Germaniei la un turneu major (Cupa Mondială / Euro).

Ce urmeaza?

Germania va călători acum la Londra marți pentru a înfrunta Anglia în optimile de finală. Meciul începe la ora 17:00. Ungaria joacă în septembrie anul viitor în calificările la Cupa Mondială, unde se va confrunta cu Anglia joi, 2 septembrie.