Germania se califică la Cupa Mondială din 2022 cu victoria Macedoniei

• Germania a terminat Cupa Mondială cu două meciuri rămase
  • Nemții au marcat de patru ori în repriza secundă
  • Werner lovește plasa de două ori, iar Havets și Musyala sunt și ei pe poartă

SKOPIE (Reuters) – Germania a devenit prima echipă europeană calificată la Cupa Mondială din 2022, zdrobind luni Macedonia de Nord cu 4-0 în deplasare, pentru a-și asigura primul loc în Grupa 10 cu cel puțin două meciuri.

Timo Werner a marcat de două ori în repriza secundă și un gol pentru Kai Havertz și Jamal Musila, a cincea victorie a Germaniei în al cincilea meci sub conducerea noului antrenor Hansi Flick, ridicând-o la 21 de puncte, în timp ce România s-a clasat pe locul al doilea cu 13 puncte.

Toți câștigătorii grupelor de calificare europene își asigură automat un loc la turneul din Qatar.

„Rezultatul a fost perfect”, a spus Flick, care ia succedat lui Joachim Loew la începutul acestui an. „Am obţinut ceea ce ne-am dorit, ne-am calificat cât mai repede posibil şi acum avem cinci victorii la rând”.

„Din nou situația a fost corectă. Cu respect pentru echipă. Nu s-au calmat. Prima repriză a fost puțin sălbatică și ne-a lipsit puțină precizie. Dar ne-am păstrat. Ne putem simți bine.”

Nemții, care au fost eliminati în primul tur al Cupei Mondiale 2018 și în optimile de finală la Euro anul acesta, au avut o șansă mai devreme cu o lovitură de cap a lui Thomas Muller.

Dar, ca și în victoria cu 2-1 pe teren propriu împotriva României, vineri, nemților le-a lipsit acuratețea la ultima pasă și a șutat, creând puține ocazii în prima repriză până când Werner a lovit bara cu un șut mic în timpul opririi.

READ  Hochei pe gheață: Marea Britanie a învins Coreea în deschiderea Campionatului Mondial al Diviziei I

Germania, care a fost învinsă cu 2-1 de Macedonia de Nord în martie, a spart egalitatea în minutul 50, când Serge Gnabry și-a tăiat apărarea cu o minge superbă pentru Mueller și a trimis-o pentru Havertz.

Apoi atacantul Werner a marcat două goluri în trei minute, a mai străpuns inițial o pasă către Muller în minutul 70 și apoi a tras un șut de la 15 metri trei minute mai târziu.

„La început a fost dificil, dar a fost bine că nu am cedat”, a spus Werner, care acum a marcat în patru din cinci meciuri sub Flick.

„Știm că dacă apăsăm și atacăm mai mult de 90 de minute, este doar o chestiune de timp până când înscriem. După ce am mers înainte, ne-a fost mai ușor.”

Supleantul Musila a completat victoria cu un gol international cu sapte minute inainte de final.