Germania se califică pentru Cupa Mondială. Rusia și Croația câștigă calificările

În timp ce Germania devine prima țară care se califică pentru Cupa Mondială 2022, fostul său antrenor sub 21 plânge de bucurie după prima sa victorie la conducerea Turciei.

Stefan Kontz nu și-a putut stăpâni emoțiile după ce lovitura de pedeapsă a lui Burak Yilmaz în minutul al nouălea al timpului de oprire a dat Turciei o victorie dramatică cu 2-1 în Letonia pentru a-și menține speranțele de calificare.

Germania și-a rezervat locul luni cu o victorie cu 4-0 în Macedonia de Nord. Toate golurile au venit în a doua repriză, cu gazdele obosite, iar victoria a mers într-o oarecare măsură pentru a compensa pierderea șocantă a Germaniei cu 2-1 în fața Macedoniei de Nord la Duisburg în martie.

A fost singurul punct dintr-o campanie de calificare perfectă, cu șapte victorii din opt meciuri din grupa europeană.

La Rotterdam, Memphis Depay a înscris de două ori, a făcut două pase decisive și a ratat un penalty, deoarece Olanda a învins Gibraltarul cu 6-0 pentru a rămâne pe curs pentru a se califica, cu două puncte înaintea Norvegiei și cu patru puncte față de Turcia în grupa G.

Croația și Rusia și-au asigurat cel puțin un loc în playoff după rezultatele respective din grupa F.

Rusia împotriva Republicii Cehe Mijlocașul Republicii Cehe Tomas Sucek, joacă în timpul meciului de calificare la Cupa Mondială 2022 dintre Belarus și Republica Cehă pe stadionul Centralny din Kazan, Rusia, luni, 11 octombrie 2021 (Foto AP / Roman Kruchinin)

grupa E.

Belgia, care a concurat în Liga Națiunilor în weekend, s-ar fi calificat dacă Țara Galilor nu ar fi învins Estonia. Dar golul timpuriu al lui Kiefer Moore pentru Țara Galilor a fost suficient pentru a câștiga 1-0 la Tallinn.

READ  Andreescu, Paul a avansat în turul al patrulea la Miami Open

Țara Galilor a menținut aceleași puncte ca și Cehia, care a învins Belarusul cu 2-0 în deplasare de acasă. Dar cehii au jucat mai mult un joc.

Belgia este aproape sigură că va avea un avans de cinci puncte în calificare. Belgienii vor juca Estonia pe 13 noiembrie, când Țara Galilor găzduiește Belarusul.

Grupa G
Depay și-a pus în urmă sezonul dezamăgitor la Barcelona, ​​cu o seară fructuoasă pentru Olanda, împotriva uneia dintre cele mai bune echipe de fotbal din lume. Primul său gol împotriva lui Gibraltar a fost al treisprezecelea al anului pentru Orange, doborând recordul olandez de 12 într-un an calendaristic de Patrick Kluivert.

Olanda a condus cu două puncte față de Norvegia, care a învins Muntenegru cu 2-0 fără a-și răni atacantul stea Erling Haaland.

Câștigarea târzie a lui Yilmaz la Riga a ținut Turcia în urmărire. Turcia găzduiește apoi Gibraltar pe 13 noiembrie, când Norvegia găzduiește Letonia, iar Olanda vizitează Muntenegru. Olanda joacă Norvegia, iar Turcia vizitează Muntenegru în ultima rundă de meciuri.

grupa h
Mijlocașul croat Luka Modric a marcat o lovitură liberă pentru a salva un egal cu 2-2 cu Slovacia, iar Rusia a beneficiat de o victorie cu 2-1 asupra vechilor rivali Slovenia pentru a conduce grupul.

Scăderea punctelor înseamnă că Croația, subcampiona a Cupei Mondiale 2018, va trebui probabil să învingă Rusia luna viitoare pentru a se califica automat la Cupa Mondială.

Slovacia avea nevoie de o victorie pentru a-și păstra speranțele de a se califica și nu se mai poate califica.

De asemenea, Malta a marcat în minutul 98 pentru a câștiga un punct într-o remiză 2-2 cu Cipru.

y. grup
Germania și-a rezervat locul în turneul de anul viitor din Qatar, în ciuda unui meci dur împotriva unui adversar care i-a împins cu greu în calificare.

READ  Medvedev, Murray, Sabalenka și Kyrgios intră pe drumul 2, ieșirea Kvitova și Kerber

Kai Havertz a spart scorul în minutul 50, înainte ca golul coechipierului său Chelsea, Timo Werner, să stabilească scorul. Jamal Musiyala a marcat al patrulea gol pentru echipa lui Hansi Flick în minutul 83, de la colegul său supleant Karim Adeyemi.

Germania și-a sporit avantajul grupei la opt puncte, rămânând două runde de meciuri. Flick a supravegheat cinci victorii de la preluarea de la Joachim Low după Campionatele Europene de vară.

Golul lui Ionot Mitreya în minutul 26 a fost suficient pentru ca România să învingă Armenia cu 1-0 la București.

Islanda a învins Liechtenstein cu 4-0 în celălalt meci al grupei.

România a avansat pe locul doi în grupă cu 13 puncte, cu un punct înaintea Macedoniei de Nord și Armeniei cu 12 puncte. Islanda are opt, iar Liechtenstein la un punct de la egalitatea cu Armenia în septembrie.