Germania vs România – Raport de meci de fotbal – 8 octombrie 2021

Înlocuitorul Thomas Muller a marcat golul victoriei în minutul 81 pentru a finaliza victoria Germaniei cu 2-1 asupra vizitatorilor lor România în calificările la Cupa Mondială 2022 vineri, menținând echipa pe drumul cel bun pentru un turneu de anul viitor.

Naționala Germaniei, care a câștigat acum toate cele patru meciuri sub noul antrenor Hansi Flick, conduce clasamentul în Grupa 10 cu 18 puncte din șapte meciuri, cu șase înaintea Macedoniei de Nord și Armeniei.

– Calificări la Cupa Mondială UEFA pe ESPN +: meciuri și reluări live (numai în SUA)

Acum își pot rezerva locul cu o victorie asupra Macedoniei de Nord săptămâna viitoare.

„Am fost implicați, dar nu a fost un sentiment bun în pauză la 1-0”, a spus Muller. „Am marcat ambele goluri în acel moment”.

„Știm că atunci când rămânem în urmă putem continua să avem încredere unul în celălalt și să facem lucrurile care trebuie făcute și este bine să vedem acest lucru reflectat în rezultat. A fost o seară bună pentru noi”.

Gazdele au avut mâna de sus, dar vizitatorii au fost cei care au marcat primul gol, Iannis Hagi s-a confruntat cu doi fundași, trăgând mingea prin picioarele lui Antonio Rudiger și apoi fixând conducerea în minutul al nouălea.

Posedând mingea și controlat complet, Germania a petrecut majoritatea primelor 45 de minute din pauza romană, dar nu a avut nicio atingere finală, cu Serge Gnabry și Leon Goretzka aproape.

Gnabry a găsit egalarea pe care o merita în minutul 52, lovind un șut redus de la marginea suprafeței de pedeapsă pentru a înscrie cel de-al 20-lea gol în cea de-a 30-a apariție internațională.

READ  Președintele Donald Trump îl scuză pe fostul consilier pentru securitate națională, Michael Flynn - sursă de știri

„Eram pe punctul de a primi un penalty și apoi brusc am primit un gol”, a spus Flick, care a preluat conducerea lui Joachim Loew la începutul acestui an. „Dar echipa a luptat, băieții au aruncat tot ce aveau în meci și fanii ne-au susținut.

„Am fost încrezători, am continuat să încercăm. Unele lucruri din punct de vedere al acurateței nu au fost ceea ce ne-am dorit și trebuie să ne îmbunătățim, dar a fost o victorie meritată. Am controlat meciul tot timpul.”

Gazdele au ținut bine, iar România s-a strecurat mai adânc în propria repriză și a câștigat când Muller, care a venit la jumătatea celei de-a doua reprize, a lovit poarta îndepărtată după ce Goretzka a lovit cu capul dintr-un corner.