Gimnasta ucraineană a câștigat World Challenge Cup din România

Gimnasta ritmică ucraineană Taisia ​​Onuvrychuk a câștigat medalia de aur la World Challenge Cup din România pe 14 iulie, a anunțat Federația Ucraineană de Gimnastică.

„Gimnasta ucraineană a câștigat medalia de aur în finala cu panglică, câștigând 32.900 de puncte”, a anunțat federația. cărți Într-o postare pe Facebook.

World Challenge Cup s-a desfășurat în perioada 12-14 iulie la Cluj-Napoca și a fost „ultima șansă” pentru gimnaste de a „testa rutina în fața arbitrilor”. conform Federația Internațională de Gimnastică (FIG).

Onuvrychuk, în vârstă de șaisprezece ani, a câștigat o medalie de bronz la Campionatele Europene de volei din 2024. Ea va fi printre sportivii care vor reprezenta Ucraina la Jocurile Olimpice de vară din 2024.

Doar 140 de sportivi ucraineni 12.000 de sportivi ruși vor concura la Jocurile Olimpice de la Paris de anul acesta, cel mai mic număr din istoria țării la Jocurile Olimpice, deoarece războiul din Rusia a deteriorat sau distrus instalațiile sportive și avertismentele frecvente de raid aerian întrerup antrenamentele.

Pe lângă Onuvrychuk, gimnastele ucrainene Maria Vysochanska, Diana Baeva, Alina Melnyk, Kiera Chirykina și Valeria Peremita au câștigat bronzul la proba pe echipe, terminând pe locul trei în finală și obținând 33.850 de puncte, a scris Federația Ucrainei de Gimnastică într-un comunicat. Postare separată.

La începutul acestei luni, săritorul în înălțime ucrainean Yaroslava Mahushik a atins 7 iulie Stabiliți un nou record mondial În competiția feminină de sărituri în înălțime de la Campionatul Diamond League de la Paris, ea a devenit prima femeie care a depășit o înălțime de 2,10 metri.

READ  România face un avans istoric în finala Campionatului Mondial de Minifotbal

Lucrăm din greu pentru a vă aduce știri independente, din surse locale, din Ucraina. Gândi Sprijiniți ziarul Kyiv Independent.