Glorie Arabiei Saudite prin învingerea Egiptului la penalty-uri pentru a obține Cupa Arabă 2022 sub 20 de ani

BIRMINGHAM – Australia a câștigat duminică prima sa medalie de aur la cricket feminin din istoria Jocurilor Commonwealth, scoțiana Laura Muir luând titlul la 1500 m în ultima noapte de atletism.

În penultima zi de competiție de la Birmingham, englezoaicele au câștigat aurul la hochei, iar Australia a învins Jamaica în finala de netball.

Cu doar câteva evenimente care urmează să aibă loc luni, Australia este lider cu 66 de medalii de aur, cu 11 înaintea gazdelor Anglia.

Favoritele fierbinți Australia și-au menținut nervii de a învinge India cu nouă jocuri în Twenty20 în fața unei mulțimi mari de Edgbaston.

Deschidetoarea Beth Mooney a avut cel mai mare scor, cu un scor de 61, Australia a lovit 161-8 în 20 de ori în soarele cald.

India a părut pe drumul spre o victorie surpriză când a egalat 118-2.

Dar demiterile lui Jemima Rodriguez (33) și căpitanului Harmanpreet Kaur (65) le-au diminuat avântul și au căzut frustrant.

Australia a luat parte la stadion în timp ce luminile s-au stins în jurul stadionului.

„Este atât de uriaș”, a spus modelul cu brațul stâng Jess Jonassen.

„Suntem destul de norocoși să facem parte din unele dintre echipele câștigătoare la Cupa Mondială, dar pentru a câștiga prima medalie de aur pentru cricket feminin la Jocurile Commonwealth, o vei face o singură dată.”

Victoria subliniază dominația australienilor, care sunt și campioane mondiale în formatul 20 și 50 peste.

În meciul pentru medalia de bronz de duminică, Noua Zeelandă a reușit să câștige cu opt wicket-uri în fața Angliei.

Muir și-a încheiat campania pentru Jocurile Commonwealth câștigând medalia de aur la proba de 1500 m pe Alexander Stadium.

READ  Nuria Barezas Diaz a câștigat o victorie consecutivă în Quebec

Coechipierul ei în vârstă de 29 de ani, campioana la 10.000 m Eilish McCulgan, tocmai a eșuat în încercarea ei de o dublă de neuitat, terminând pe locul al doilea în spatele medaliatei mondiale cu argint a Keniei, Beatrice Chebet, la proba de 5.000 m feminin.

Muir, care a câștigat bronzul la 800 m sâmbătă, a lovit pentru glorie înaintea clopoțelului și a alergat pe un teren destul de blând – lipsind dublul campion olimpic Faith Kipigon – un cronometrat dur, 4 minute 02.75 secunde.

Medaliata olimpica cu argint a fost foarte fericită, nu a reușit să ia medalia în 2014 și a ratat Jocurile din 2018 din cauza examenelor veterinare.

„Înveți de la el și timpul tău va veni”, a spus Muir. „Sună rafinat, dar este adevărat. Opt ani din Commonwealth și mă deranjează, așa că înseamnă foarte mult.”

Wyclife Kinyamal și-a apărat coroana pentru 800 de metri într-un timp de 1:47.52.

A fost o întoarcere impresionantă pentru tânărul de 25 de ani, care a terminat ultimul în finala Campionatului Mondial din iulie.

„Eugene (finala mondială) a fost o dezamăgire, dar este ca orice altă cursă”, a spus el. „Pentru că dacă câștigi azi, pierzi mâine.

„Cred că, pentru că am eșuat acolo, așteptam cu nerăbdare să vin aici pentru a-mi apăra titlul”.

Ciclistul neo-zeelandez Aaron Jett a câștigat cursa rutieră masculină și a câștigat a patra medalie de aur la Jocurile Commonwealth.

„Cei trei s-au simțit grozav și am fost foarte mulțumit de asta”, a spus Gate, care a câștigat trei evenimente pe pistă la începutul jocurilor.

„Am venit astăzi aici și am putut să ajut echipa, iar dacă s-ar fi ivi ocazia pentru un al patrulea gol, l-aș fi avut cu ambele mâini”.

READ  Aaron Ramsdale: Reamintirea Angliei este o onoare, dar retragerea lui Dean Henderson este „devastatoare” | știri despre fotbal

În cursa feminină, australianca Georgia Baker a câștigat a treia medalie de aur la Jocuri.

Anglia a câștigat pentru prima dată medalia de aur la hochei după ce a blocat Australia pentru a câștiga cu 2-1.

Două goluri ale lui Holly Hunt și Tess Howard în al doilea sfert au fost decisive la 24 de ore după ce echipa masculină a disperat în semifinale în mâinile Australiei.

Oamenii Australiei, care au câștigat titlul de șase ori, se confruntă luni cu India în finală.

Mai multă bucurie a fost pentru Australia în competiția de netball, cu 55-51 față de Jamaica în finală.

Australia a strălucit și la Sandwell Aquatics Centre, încheind competiția de scufundări cu stil.

Cassiel Rousseau a câștigat titlul masculin de platformă de 10 m, iar Maddison Keeney a câștigat al doilea aur olimpic la săritura feminină de platformă de 3 m.

Delicious Orie din Anglia a câștigat aurul la categoria grea într-o noapte plină de box, învingându-l pe indienul Sagar Ahlawat.

India a mai câștigat trei medalii de aur la box, dar Irlanda de Nord a câștigat cinci medalii, inclusiv o dublă pentru Aidan Walsh și sora sa Michaela.