Golul pe bicicletă al lui Jude Bellingham la prelungiri a ajutat Anglia să evite dezastrul

GELSENKIRCHEN (Germania) – Jude Bellingham a marcat duminică un gol uimitor din lovitură deasupra capului, cu doar câteva secunde rămase, pentru a ajuta Anglia să evite una dintre cele mai șocante înfrângeri din istoria Campionatului European.

Golul acrobatic al mijlocașului în minutul cinci al timpului de oprire a egalat meciul din optimile de finală împotriva Slovaciei cu 1-1. Harry Kane a marcat din nou în primul minut al prelungirilor pe Veltins Arena pentru a asigura o victorie cu 2-1 pentru Anglia și un loc în sferturile de finală, în timp ce Anglia înfruntă sâmbătă, la Düsseldorf, Elveția.

„Cred că ne-a luat 20 de secunde să ieșim din Campionatul European”, a spus Bellingham. „Este greu de nega că a fost unul dintre cele mai importante momente din cariera mea de până acum.”

Multă vreme a părut una dintre cele mai umilitoare înfrângeri pe care le-a suferit Anglia vreodată – aducând în minte amintiri despre eliminarea de către Islanda la Euro 2016 -, una dintre favoritele turneului a rămas în urmă cu golul lui Ivan Schranz în minutul 25 pentru Slovacia, locul 45. .

Huuduielile au crescut pe tot stadionul în prima repriză, pe măsură ce frustrarea a crescut printre suporteri.

Anglia trebuia să se îmbunătățească în repriza secundă, deoarece VAR a interzis golul lui Phil Foden, Kane a retras cu capul de la o distanță apropiată și Declan Rice a lovit bara în minutul 81.

Jude Bellingham a marcat egalarea Angliei în ultimele momente ale meciului cu o lovitură dublă deasupra capului duminică. știri/mega licență

Pe măsură ce secundele rămase ale jocului se scurgeau, momentul inspirației a venit pentru Bellingham.

Kyle Walker a tras o aruncare lungă de pe dreapta și Mark Gohe a sărit pentru a trece mingea.

READ  Suspect arestat în incendiul catedralei franceze în asasinarea pastorului

Mingea era în spatele lui Bellingham în mijlocul careului, dar într-o clipită și-a reajustat corpul și a executat o lovitură perfectă deasupra capului, trimițând mingea în colțul de jos și lăsându-l pe portarul Slovaciei, Martin Dubravka, agățat de propria linie. a privit mingea instalându-se în propria sa plasă.

„Am avut o senzație ciudată că jocul nu a fost mort și știu că sună ridicol. Am apăsat și am reușit”, a spus antrenorul Angliei, Gareth Southgate, „În final, mingea ne-a marcat obiectivul.”

Harry Kane înscrie o lovitură de cap în prelungiri pentru Anglia. AP
Jude Bellingham (10) își sărbătorește golul cu Harry Kane (9) Reuters

Golul lui Bellingham a fost primul șut la poartă al Angliei în meci.

Kane nu a așteptat mult până când a marcat al doilea gol, el a marcat al șaptelea gol în ultimele șapte meciuri pe care le-a jucat în tururile eliminatorii din turnee majore. Acesta a fost și al 65-lea gol pentru țara sa.

Anglia, clasată pe locul cinci în lume, nu a câștigat niciun turneu major de la singura sa victorie la Cupa Mondială din 1966.

„Nu am venit să ne calificăm în sferturile de finală, dar să trecem printr-o seară ca azi a fost fantastic, iar acum jucăm împotriva unei echipe elvețiene care a fost foarte bună. Avem două zile să ne recuperăm și să ne pregătim pentru ei. ”, a spus Southgate.