Grad Armstrong din Dover a câștigat bronzul la înot mondial | Știri, sport, locuri de muncă

AP FOTO Hunter Armstrong din Statele Unite concurează duminică în timpul probei de 100 de metri cu spate, la cea de-a 19-a ediție a Campionatului Mondial FINA de la Budapesta, Ungaria.

Budapesta, Ungaria (AFP) – Italianul Thomas Will a stabilit un record mondial la proba de 100 spate masculin, iar Katie Ledecky a luat un nou aur la Campionatele Mondiale de înot luni.

Civic a surprins competiția de la Budapesta, înregistrând 51,60 secunde, la 0,15 secunde față de cel mai bun punct anterior stabilit de americanul Ryan Murphy la Jocurile Olimpice din 2016.

„Ieri am înotat 52.1, atât de ușor”, spuse Ceccon. „Mă simt bine în apă și fac doar o cursă, rămân calm și mă concentrez pe cursa mea. Și atât.”

Murphy a fost al doilea cu 0,37 secunde, urmat de Hunter Armstrong, absolvent de la Dover, la 0,38 de secunde de Cicon.

„Iepuri lui Thomas”, Murphy a spus că și-a văzut recordul bătut. „Acesta este un moment foarte, foarte rapid și vor fi doi ani interesanți.”

În timp ce tânărul italian cu mustață și-a revendicat primul său titlu mondial, Ledecky și-a extins numărul record la 17, cu al patrulea la 1500 stil liber.

Ledecky nu a părut niciodată să fie amenințat și a cronometrat 15:30.15 – la puțin mai puțin de 10 secunde față de recordul mondial stabilit în 2018 – pentru a termina cu 14,74 secunde înaintea compatriotei americane Katie Grimes.

Lydecky a lovit cu bucurie apa și apoi și-a îmbrățișat coechipierul.

„A împărtăși acest moment cu ea este cu adevărat special.” spuse Lydy.

READ  Fetele Gwanda aleargă să-și vadă victoria asupra Războinicilor | Știri, sport, locuri de muncă

Grimes, în vârstă de 16 ani, este al doilea cel mai tânăr medaliat cu 1500 la Campionatele Mondiale de când Ledecky a câștigat-o pentru prima dată în 2013.

„Eram foarte nervos înainte de asta, pentru că este primul meu Campionat Mondial și echipa SUA făcea o treabă grozavă, așa că am vrut să continui”, spuse Grimes.

Ledecky a câștigat și în 2015 și 2017 și a deținut cel puțin patru titluri mondiale fiecare la probele de 1500, 800 și 400 de stil liber. Cetățeanul Michael Phelps a câștigat doar cel puțin patru medalii de aur în trei competiții diferite de înot din lume.

„Nu cred că cineva o va întrece pe Katie pentru puțin timp, dar cu siguranță cred că este un obiectiv pentru toată lumea care merge înainte.” Australianul Lanny Pallister, care a terminat al treilea, la 18.81 în spatele ritmului lui Ledecky, a spus. „Cu siguranță a stabilit standardul pentru înotul pe distanțe lungi în lume”.

Balester Bronze a fost prima medalie a țării sale în această cursă. 1500 stil liber a fost singura competiție feminină din lume în care un înotător australian nu a ajuns pe podium.

Italiana Simona Quadrella, care a terminat pe locul al doilea în calificări, a terminat pe locul cinci, la mai bine de jumătate de minut în urmă.

Reagan Smith a luat un alt aur pentru Statele Unite la proba de 100 spate feminin, înregistrând 58.22 pentru a termina cu 0.18 în spatele canadienei Kylie Maas, în timp ce cealaltă americancă, Claire Kerzan, a terminat pe locul al treilea.

Apoi a început spectacolul din Italia cu Ceccon.

READ  Acordul românesc pentru Black Hawk Center întărește alianța americană

Este al doilea italian care a stabilit un record mondial la înot lung, după Giorgio Lambert. Lambert a stabilit recordul la 200 de metri liber masculin din 1989 până în 1999.

Italiana Benedetta Pelato a fost urmată de câștigarea probei feminine de 100 bras cu un timp de 1:05.93, cu 0.05 înaintea germanei Anna Elendt și cu 0.09 în fața lituaniei Rita Milutit.

Pilato, în vârstă de 17 ani, care nu și-a putut stăpâni bucuria, este cea mai tânără înotătoare italiană care a câștigat o medalie de aur în lume.

Ea a ridicat numărul medaliilor de aur ale țării sale la trei, numărul pe care l-au atins înotătorii italieni în lumi anterioare.

De asemenea, românul David Popovici a stabilit un record mondial de juniori pentru a câștiga proba de 200 de metri masculin cu un timp de 1:43.21 – 1.26 secunde înaintea competiției.