Înotătorii din Virginia își aduc titlurile acasă la Campionatele Naționale | Sport

Matt King a încheiat o săptămână importantă pentru programul de înot și scufundări al Universității din Virginia, luând aurul la 50 m stil liber în ultima noapte a Campionatelor Naționale Phillips 66 de la Irvine, California.

King a stabilit un record UVa de 50 stil liber în preliminarii (21.95) și apoi a îmbunătățit acel record cu 21.83 în finală. A fost al doilea titlu național al săptămânii pentru King, care a câștigat și aurul la 100 m liber. King l-a egalat pe Zach Apple în cea de-a 100-a finală de stil liber, în timp ce cei doi înotători au atins peretele cu un timp de 48.44. Timpul a fost un palmares UVa pentru King, care deja și-a îmbunătățit propriul record la eveniment în timpul preliminariilor.

În total, înotătorii UVa au terminat patru campionate naționale în timpul întâlnirii de cinci zile.

Miercuri, Gretchen Walsh a câștigat primul ei titlu național în Statele Unite, luând aur la proba de 100 de metri fluture. Walsh a sărit în frunte la începutul cursei și a continuat să câștige cu un timp de 57.44.

Oamenii citesc și…

Walsh a încheiat sâmbătă o săptămână puternică cu un argint la 50 de metri liber feminin. Ea a terminat un timp record UVa de 24.47 pentru a ocupa locul doi. Walsh a luat și argint la proba de 100 de metri liber feminin, stabilind un record UVa cu un timp de 53.86.

Jack Aikins a câștigat medalia de aur la proba de 200 de metri spate miercuri seară. Aikins a sărit în vârf devreme și a continuat să câștige cu un timp de 1:57.52.

READ  Irlanda 82-8 România: Andy Farrell și Johnny Sexton zâmbesc, dar ochii irlandezi se îmbunătățesc, în ciuda câștigului record

Bradford câștigă aurul la canotaj

Virginia Sarah Bradford a câștigat medalia de aur la Campionatele Mondiale de canotaj U19 din 2022, duminică, la Varese, Italia.

Bradford a făcut parte din cele opt femei din SUA și a învins Marea Britanie (6:14.57) cu un timp de 6:12.16 cel mai bun din lume. Germania a luat bronzul cu un timp de 6:15.05.

„O cursă grozavă a U19 din SUA cu Sarah Bradford pentru a câștiga medalia de aur”, a spus antrenorul Ufa Kevin Sawyer.

Elsa Hartmann și patru americane au ajuns pe locul patru în spatele Italiei (6:32.76), României (6:33.63) și Franței (6:35.64) cu un timp de 6:42.23. Killian Mullen a terminat, de asemenea, pe locul patru în Campionatul de cvartet feminin din SUA. Mullen și colegii ei americani au venit la 6:35.79. România a câștigat evenimentul la 6:29.50, urmată de Germania (6:32.53) și Marea Britanie (6:33.54).