Irlanda de Nord – Feminin 0-5 Anglia – Feminin: Georgia Stanway și Lauren Hemp au marcat de două ori în victoria în calificarea la Cupa Mondială | știri despre fotbal

Perechile de Georgia Stanway și Lauren Hemp au dus Anglia feminină în pragul finalelor Cupei Mondiale, cu o victorie cu 5-0 în Irlanda de Nord.

Echipa Sarinei Weigmann are acum nevoie de doar un punct de la următorul meci de calificare, împotriva Austriei în septembrie, pentru a-și pecetlui locul în campionatele de anul viitor din Australia și Noua Zeelandă, dar chiar și înfrângerea în acel meci îi va lăsa să învingă Luxemburg în finala. Meci. a avansa.

După ce au marcat 10 goluri în fiecare dintre cele trei meciuri de calificare, înainte de a călători în aglomeratul Windsor Park, Leoașele și-au găsit gazdele mult mai încăpățânate și au reușit să treacă de Jacqueline Burns doar o singură dată înainte de pauză, când funky Hem a terminat de la mică distanță. zboara peste ea.

Ei le-au găsit viața mai ușoară după pauză, când gazdele au început să obosească, întrucât Ella Tone și-a făcut balanțul incontrolabil pentru cel de-al 10-lea gol al Angliei la șapte minute din a doua repriză, iar în curând a fost a treia când Hemp și-a adăugat al doilea după încheierea lui Burns.

Lauren Hemp celebrează golul de deschidere al Angliei împotriva Irlandei de Nord
imagine:
Lauren Hemp a marcat goluri în oricare dintre reprize pentru a duce numărul ei internațional la șase pentru Ducks

Stanway a marcat apoi prima dublă de nouă minute, cu o finalizare simplă, după o muncă bună din partea stângă a lui Toone, înainte de a încheia scorul cu un șut pe jumătate în jurul lui Sarah McFadden, care s-a instalat în colțul de jos.

Înfrângerea țării gazdă, împreună cu victoria cu 8-0 a Austriei pe locul doi în fața Letoniei, înseamnă că ea nu se mai poate califica în finală din cauza palmaresului lor slab.

READ  Russell Westbrook spune că îl va onora pe Kobe Bryant „jucându-se cu el și prin el” în uniforma Lakers

Anglia a arătat o notă clinică în repriza secundă

Antrenoarea Sarina Weigman a descris performanța Angliei drept „matură” într-una dintre atmosferele provocatoare pe care le-au jucat în ultimii ani, în fața a aproape 16.000 de fani la Belfast.

Așa cum susținerea vocală a casei a rămas încăpățânată, la fel au fost și gazdele în primele 45 de minute, deoarece Anglia sa bucurat de mai mult de 80% posesie, dar au fost găsite uneori de cei cinci apărări.

Răbdarea s-a dovedit a fi la fel de esențială ca și calitatea leoaicelor, care și-au menținut din nou forța și și-au primit recompense corecte, în timp ce Irlanda de Nord se străduia să țină pasul.

Al doilea vizitator datorează ceva norocos cu lovitura aeriană a lui Hemp, care a fost marioneta perfectă pentru ca Toone să scape și să termine, și, în mod similar, al treilea, când pasa lui Leah Williamson la baza de alunecare a fost întreruptă de McFadden, dar Hemp preferă să aproximeze Burns și scorul. .

Până la ora, gazdele dădeau semne reale de oboseală, Toone primindu-i spațiu pentru a se întoarce din stânga și a alerga necontrolat pătrat în pătrat, astfel încât Stanway să se poată ghemui. A fost o poveste similară pentru cel de-al cincilea summit, deoarece mijlocașul lui Man City i-a trimis lui Hemp un knock-out acasă în urma unei provocări epuizante McFadden.

„A fost o performanță foarte matură într-o atmosferă grozavă și o ocazie mare”, a declarat Wigman pentru BBC Sport.

„În prima repriză ne-am dorit să fim mai multă rezistență, ne-am creat multe ocazii, dar când am câștigat cu 5-0 în repriza secundă am continuat, s-au obosit și rezultatul este foarte bun”.

READ  Previziuni pentru calificările Euro 2024 pentru marți, inclusiv Grecia și Franța

Shels le-a descris pe femeile de fotbal ca fiind „mai emoționale decât bărbații”, într-o reacție controversată

Antrenorul Irlandei de Nord Kenny Shils a făcut o comparație controversată între fotbalul masculin și cel feminin în comentariile sale de după meci, descriindu-l pe acesta din urmă drept un „sport mai emoționant” atunci când discută despre performanța echipei sale – în ciuda faptului că niciunul dintre golurile Angliei nu s-a apropiat de nouă minute.

El a fost citat spunând: „În jocul feminin, am observat că atunci când o echipă a primit un gol, a primit un al doilea gol într-o perioadă foarte scurtă de timp, pe toată sfera jocului feminin, pentru că fetele și femeile sunt mai mult. emoțional decât bărbații.”

„Așadar, au marcat un gol care nu este bun”.

Analiză: Dinamismul adăugat Angliei în spatele marii victorii

Fostul atacant de la Everton și Liverpool, Courtney Sweetman-Kirk, a declarat pentru Sky Sports:

Nu a fost grozav în prima repriză, ar fi putut fi mai dinamici, dar credit Irlandei de Nord, s-au ocupat de bănci și au îngreunat, așa că Anglia nu a putut găsi inițial spațiile.

„El a fost mult mai bun în repriza secundă, performanța clinică în fața porții și mișcarea a fost mult mai bună. Ea și-a făcut treaba pentru Anglia, cel mai bun mod de a spune.

„Cred că Lauren Hemp a fost extraordinar de impresionantă, nu doar cu golurile, ci și cu pasele decisive și cu modul în care a scos Anglia în repriza secundă. Și Ella Tone a fost bună, acum Anglia joacă cu două scoruri, a făcut un joc grozav, mai ales modul în care a făcut al patrulea gol.

READ  Urmăriți emisiuni TV în direct de la Everton și Newcastle - listele de canale globale de sâmbătă

„A fi dură și fermă în apărarea și a îngreuna viața unei echipe mai bune este ceva ce trebuie să faci și întrebarea pentru Irlanda de Nord este dacă poate face asta mai mult timp în meci”.

Ce urmează pentru Anglia și Irlanda de Nord?

Femeile din Anglia vor fi următoarele în acțiune în iunie, când joacă două amicale în pregătirea pentru Campionatul European, care începe în iulie. Formația Sarinei Weigmann se joacă cu Belgia pe 16 iunie și cu Olanda pe 24 iunie, înaintea meciului de deschidere al turneului împotriva Austriei pe 6 iulie.

Irlanda de Nord, care împarte aceeași grupă cu Anglia la Campionatele Europene, își începe turneul împotriva Norvegiei pe 7 iulie.