Italia a remizat, iar Spania a pierdut în calificările la Cupa Mondială

În cele din urmă, Italia s-a întors puțin pe teren în primul lor joc ca campioană europeană.

La mai puțin de două luni de la câștigarea Campionatului European de la Wembley, Italia a remizat joi 1-1 cu Bulgaria în calificările la Cupa Mondială.

Calificări la Cupa Mondială a Italiei Fanii Italiei participă la meciul de grupă C din clasamentul Cupei Mondiale 2022 dintre Italia și Bulgaria la Stadio Artemio Franchi din Florența, Italia, joi, 2 septembrie 2021 (Foto AP / Luca Bruno)

Acest lucru a încheiat un start perfect pentru Italia în playoff, dar a egalat totuși recordul Spaniei de 35 de jocuri neînvins, stabilit între 2007 și 2009.

Spania a pierdut cu 2-1 în deplasare în fața Suediei pentru a coborî pe locul al doilea în grupa B, în timp ce Anglia și Belgia au obținut victorii mari pentru a-și consolida locul cel mai bun în grupă.

Federico Chiesa a dat conducerea Italiei după un început puternic, dar azurii au primit primul lor gol în calificări, când Atanas Iliev a egalat la sfârșitul primei reprize. Au fost împiedicate câteva opriri extraordinare ale portarului bulgar Georgi Georgiev

Italia de la recâștigarea conducerii.

Doar câștigătorii grupelor se califică direct la Cupa Mondială. Câștigătorii locului doi se confruntă cu un playoff.

Iată o privire la procedura din fiecare grup.

grupa b
Suedia a venit din spate pentru a învinge Spania și a sări vizitatorii pe primul loc.

Carlos Soler a marcat la cinci minute după debutul său în Spania pentru a pune vizitatorii în avantaj, dar Alexander Isaacs a egalat câteva secunde mai târziu.

Victor Cleason a plasat Suedia pentru totdeauna pe locul 57. Doar câteva apărări disperate ale fundașilor spanioli i-au refuzat lui Isak posibilitatea de a adăuga un alt gol la contraatac.

READ  Alex Ayala evită pariurile românești și se califică pentru a treia rundă a meciului ITF W60 Elveția

Suedia are nouă puncte perfecte din trei jocuri, în timp ce Spania a coborât pe locul doi cu șapte puncte din patru jocuri.

Kosovo a urcat pe locul trei după ce a învins Georgia cu 1-0.

grupa C

Mancini a convocat toți jucătorii în formă din echipa sa câștigătoare a Campionatului European pentru cele trei calificări la Cupa Mondială și nouă din formația de start împotriva Bulgariei, care a început finala Euro 2020 împotriva Angliei în iulie.

Azzurri au dominat de la început și au preluat conducerea în minutul 16, când Chiza a jucat unul cu doi cu Cerro Immobile înainte de a trage în colțul din dreapta jos.

Italia a avut un control complet și a avut mai multe ocazii de a-și mări avantajul înainte ca Bulgaria să egaleze la cinci minute de la sfârșitul primei reprize împotriva unei serii de joc. Kirill Despodov a fugit pe stânga înainte de a-i trimite lui Iliev o pasă scăzută pentru a-l trece pe Gianluigi Donnarumma.

Italia este cu patru puncte înaintea Elveției, clasată pe locul doi, care a jucat cu două jocuri mai puțin.

Lituania se află în partea de jos a grupei cu zero puncte și a pierdut cu 4-1 acasă în fața Irlandei de Nord.

grupa E.

Romelu Lukaku a marcat de două ori pentru a conduce Belgia, care a ajuns prima după ce a rămas în urmă cu un gol timpuriu, pentru a învinge Estonia cu 5-2 și a rămas în fruntea grupei E.

Mijlocașul eston Matthias Keith a pus gazdele în avantaj în minutul al doilea, dar favoritele fierbinți Red Devils s-au grăbit să întoarcă lucrurile.

Cu 10 puncte din patru meciuri, Belgia s-a menținut în fruntea grupei cu trei puncte înaintea Republicii Cehe, care a învins Belarusul cu 1-0. Belgia a marcat 17 goluri pe sezon, cel mai mare dintre toate echipele europene. Țara Galilor și

READ  Caroline Sargent și Danny Nikosan au fost numiți în echipa CSCAA Academic All-America

Belarus are trei puncte, în timp ce Estonia este inutilă.

Primul grup

Anglia a rezistat unei atmosfere ostile pentru a învinge Ungaria cu 4-0 în primul lor meci de la pierderea finalei Euro 2020.

Raheem Sterling, Harry Kane și Harry Maguire au marcat un gol în 14 minute, iar Declan Rice a adăugat un gol în repriza a doua pentru a oferi Angliei a patra victorie consecutivă în grupă pentru a-și continua progresul până la cinci puncte pe calea calificării pentru Qatar.

Polonia s-a clasat pe locul al doilea după ce a învins Albania cu 4-1, în timp ce Andorra a obținut prima victorie învingându-l pe compatriotul său San Marino cu 2-0 acasă.

y. grup

Germania a învins Liechtenstein cu 2-0 pentru a trece pe locul doi în grupă, la un punct în spatele liderilor surpriză Armenia.

Golurile în fiecare repriză de la Timo Werner și Leroy Sane au ajutat Germania să obțină o victorie dură în primul lor joc sub noul antrenor Hansi Flick.

Armenia și-a pierdut primele puncte din sezon într-o remiză 0-0 cu Macedonia de Nord, care a rămas pe locul trei.
Sunt la trei puncte în spatele Armeniei și cu un punct înaintea României după victoria cu 2-0 în Islanda.