Italia ocupă Spania și România rupe inimile Ungariei

Spania a trebuit să aștepte un loc în sferturile de finală ale Campionatului European sub 21, egalând 0-0 împotriva Italiei de nouă bărbați după ce România a spulberat inimile Ungariei. (Mai multe știri despre fotbal)

Campioana actuală, Spania, nu a omis să înscrie în 26 de meciuri la Campionatul European U-21, dar gazdele au marcat sâmbătă pe stadionul Legodsky din Maribor.

Gianluca Scamaka și Niccol ر Rovella au fost expulzați din Italia pentru două infracțiuni rezervabile pentru a doua oară într-un final dramatic, în timp ce spaniolul Oscar Minguisza a fost expulzat cu nervi.

Șutul lui Davide Frattese a lovit bara transversală a portarului spaniol Alvaro Fernandez într-o remiză care a lăsat Spania la două puncte în spatele Italiei și a cehilor din setul secund.

Republica Cehă avea nevoie de golul târziu al lui Nick Birlik pentru a asigura egalitatea de 1-1 și a fost o lovitură grea pentru gazdele Sloveniei după ce Aliusa Matko a deschis scorul în prima repriză.

Spania este așteptată să îndeplinească sarcina atunci când se confruntă marți cu Republica Cehă, Italia urmând să facă progrese bine plasate înainte de a se confrunta cu Slovenia.

România a spulberat speranțele de calificare ale Ungariei, revenind din spate pentru a învinge gazdele cu 2-1 și trece pe locul doi în grupa A.

READ  Echipa României câștigă locul I la Olimpiada Balcanică de Informatică

Andras Chunca a pus Ungaria în avantaj după 56 de minute la Boek Arena, în ciuda faptului că Adrien Souquet a fost eliminat în prima repriză pentru două faulturi rezervabile, dar Alexandru Matan și Alex Pascano au câștigat-o târziu.

Germania a condus calea după ce Lucas Nemesha a salvat un egal cu 1-1 cu Olanda, care a avansat prin Justin Kluivert pe stadionul Sostoy din Zekesfervar.

Olanda este la două puncte în spatele Germaniei și României, care se întâlnesc marți, când Olanda se va confrunta cu Ungaria.

Pentru jurnalism aprofundat, obiectiv și cel mai important echilibrat, Click aici Pentru a vă abona la revista Outlook