Jocurile Olimpice de la Tokyo: clasamente de fotbal, masă, masă, joc teatral masculin și feminin

Untitled-Design-2021-07-23t091454-340.jpg
Getty Images

Fotbalul a început la Jocurile Olimpice de la Tokyo din 2021. Atât competițiile masculine, cât și cele feminine constau într-o etapă a grupelor cu grupuri de patru echipe care joacă etapa de deschidere similar cu un Round Robin. Competiția masculină este formată din patru grupe, în timp ce echipa feminină are trei, dar în ambele competiții, etapa grupelor se va încheia cu opt echipe care se califică în sferturile de finală, urmărirea de aur transformându-se într-un singur turneu de eliminare din acel moment.

Ambele turnee promit să fie competiții incitante pline de frământări neașteptate și momente dramatice cu o mulțime de surprize pe parcurs. Verificați clasamentul de mai jos și asigurați-vă că țineți pasul cu cine este pe cale să progreseze, precum și programul complet și rezultatele până când câștigătorul va fi încoronat.

Bărbați: Grupa A

Japonia

3

3

0

0

+6

9

Mexic

3

2

1

+5

6

Franţa

3

1

0

2

-6

3

Africa de Sud

3

0

0

3

-5

0

Joi, 22 iulie

  • Mexic 3, Franța 1
  • Japonia 1, Africa de Sud 0

Duminică 25 iulie

  • Franța 4, Africa de Sud 3
  • Japonia 2, Mexic 1

Miercuri, 28 iulie

  • Africa de Sud 0, Mexic 3
  • Franța 0, Japonia 4

Bărbați: Grupa B

Coreea de Sud

3

2

0

1

+7

6

Noua Zeelandă

3

1

1

1

4

România

3

1

1

1

-3

4

Honduras

3

1

0

2

-6

3

Joi, 22 iulie

  • Noua Zeelandă 1, Coreea de Sud 0
  • Honduras 0, România 1

Duminică 25 iulie

  • Honduras 3, Coreea de Sud 2
  • Coreea de Sud 4, România 0

Miercuri, 28 iulie

  • România 0, Noua Zeelandă 0
  • Coreea de Sud 6, Honduras 0

Bărbați: Grupa C

Spania

3

1

2

+1

5

Egipt

3

1

1

1

+1

4

Argentina

3

1

1

1

-1

4

Australia

3

1

2

-1

3

Joi, 22 iulie

  • Egipt 0, Spania 0
  • Argentina 0, Australia 2

Duminică 25 iulie

  • Argentina 1, Egipt 0
  • Spania 1, Australia 0

Miercuri, 28 iulie

  • Spania 1, Argentina 1
  • Australia 0, Egipt 2

Bărbați: Grupa D

Brazilia

3

2

1

+4

7

coasta de Fildes

3

1

2

+1

5

Germania

3

1

1

1

-1

4

Regatul Arabiei Saudite

3

0

0

3

-4

0

Joi, 22 iulie

  • Coasta de Fildeș 2, Arabia Saudită 1
  • Brazilia 4, Germania 2

Duminică 25 iulie

  • Brazilia 0, Coasta de Fildeș 0
  • Germania 3, Arabia Saudită 2

Miercuri, 28 iulie

  • Arabia Saudită 1, Brazilia 3
  • Germania 1, Coasta de Fildeș 1

Femei: Grupa 5

Marea Britanie

3

2

1

0

+3

7

Canada

3

1

2

0

+1

5

Japonia

3

1

1

1

4

Chile

3

0

0

3

-4

0

Miercuri, 21 iulie

  • Marea Britanie 2, Chile 0
  • Japonia 1, Canada 1

Sâmbătă, 24 iulie

  • Chile 1, Canada 2
  • Japonia 0, Marea Britanie 1

Marți, 27 iulie

  • Chile 0, Japonia 1
  • Canada 1, Marea Britanie 1

Femei: grupa șase

Olanda

3

2

1

0

+13

7

Brazilia

3

2

1

0

+6

7

Zambia

3

0

1

2

-8

1

China

3

0

1

2

-11

1

Miercuri, 21 iulie

  • China 0, Brazilia 5
  • Zambia 3, Olanda 10

Sâmbătă, 24 iulie

  • China PR 4, Zambia 4
  • Olanda 3, Brazilia 3

Marți, 27 iulie

  • Olanda 8, China 2
  • Brazilia 1, Zambia 0

Femei: Grupa VII

Suedia

3

3

0

0

+7

9

Statele Unite ale Americii

3

1

1

1

+2

4

Australia

3

1

1

1

-1

4

Noua Zeelandă

3

0

0

3

-8

0

Miercuri, 21 iulie

  • Suedia 3, Statele Unite ale Americii 0
  • Australia 2, Noua Zeelandă 1

Sâmbătă, 24 iulie

  • Suedia 4, Australia 2
  • Noua Zeelandă 1 Statele Unite 6

Marți, 27 iulie

  • SUA 0, Australia 0
  • Noua Zeelandă 0, Suedia 2

Sferturi de finala

Vineri 30 iulie (femei)

  • Canada 0, Brazilia (4-3 la penalty-uri)
  • Marea Britanie 3vs. Australia 4 (AET)
  • Suedia 3, Japonia 1
  • Olanda 2, SUA 2 (2-4 la penalty-uri)

Sâmbătă, 31 iulie (masculin)

  • Spania 5, Coasta de Fildeș 2 (AET)
  • Japonia 0, Noua Zeelandă 0 (stilouri: 4-2)
  • Brazilia 1, Egipt 0
  • Coreea de Sud 3, Mexic 6

Semifinale

Luni 2 august (femei)

  • Canada vs. Statele Unite, 4 a.m. ET
  • Suedia vs Australia, 7am ET

Marți 3 august (masculin)

  • Mexic vs Brazilia, 4AM ET
  • Japonia vs Spania, 7 AM ET

Meci de medalie de bronz

Joi 5 august (femei)

Vineri 6 august (masculin)

Meci de Medalie de Aur

Joi 5 august (femei)

Sâmbătă, 7 august (masculin)

  • TBD vs. TBD, 7:30 a.m. ET

READ  De la hochei la fotbal, prindeți cele mai recente știri sportive din Malta în ultima săptămână

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *