Jordan Chiles: Gimnasta pierde medalia de bronz olimpică în disputa de scor

Chiles a câștigat inițial 13,666 de puncte în finala de luni, care a plasat-o pe locul cinci în competiție, determinând-o pe gimnasta română Barbusu, care avea 13,7 puncte, să creadă că a câștigat medalia de bronz.

Cu toate acestea, în urma unei întrebări din partea antrenoarei lui Chili, Cécile Landy, cu privire la gradul de dificultate al jocului, oficialii au ridicat scorul lui Chili la 13,766, plasându-o pe locul trei.

Acest amendament a supărat-o pe Barbuso, care a început să-și sărbătorească medalia, și a dus la un protest din partea echipei României.

Premierul român Marcel Ciolacu a descris ceea ce s-a întâmplat drept o „situație scandaloasă” și a amenințat că va boicota ceremonia de închidere.

Comitetul Olimpic Român a apelat cu succes la Curtea de Arbitraj Sportiv pe motiv că ancheta a fost „nepotrivită”, deoarece a fost declanșată la patru secunde după expirarea termenului de un minut.

Cass a reinstalat scorul lui Chiles de 13,666 sâmbătă, ceea ce a fost confirmat ulterior de Figure.

Comitetul Olimpic Internațional a anunțat că va realoca medalia de bronz lui Barbuso și este în contact cu echipa SUA pentru returnarea medaliei și Comitetul Olimpic Român pentru a discuta despre ceremonia de realocare.

USA Gymnastics și Comitetul Olimpic și Paralimpic din SUA au declarat: „Investigația cu privire la valoarea dificultății a rutinei de exerciții la sol a lui Jordan Chiles a fost depusă cu bună credință și credem că este în conformitate cu Regulile FIG pentru a asigura acuratețea punctajului. ”

Vorbind despre abuzul online cu care s-a confruntat Chiles, declarația a adăugat: „Niciun sportiv nu ar trebui să fie supus unui astfel de tratament și condamnăm atacurile și pe cei care le participă, îi susțin sau îi incită etaj, iar noi continuăm să fim alături de ea și să o susținem.”

READ  Deepak Kumar îl avansează pe campionul mondial Zoerov în finalele Memorialului Strandja

Colega de echipă a lui Chiles, Simone Biles, a câștigat argintul la eveniment, în timp ce brazilianca Rebecca Andrade a luat aurul.

Pe podium, Biles și Chiles s-au închinat în fața lui Andrade Într-un moment simbolic al Jocurilor.

Biles și-a postat sprijinul pentru Chiles, scriind: „Îți trimit atât de multă dragoste, Jordan. Ține-ți capul sus, campion olimpic. Te iubim”.

Gimnasta americană Sunisa Lee, care a câștigat medalia de aur, a scris pe pagina ei de Twitter: „Toate discuțiile astea despre sportivă, ce zici de arbitri, este complet inacceptabil, este groaznic și sunt trist pentru Jordan”.