Jordan Henderson spune că Jadon Sancho și Judd Bellingham pot oferi Angliei o perspectivă asupra Germaniei | știri despre fotbal

Jordan Henderson a declarat că Jadon Sancho și Jodi Bellingham pot oferi Angliei o perspectivă suplimentară asupra jucătorilor din Bundesliga înainte de meciul de finală de finală al Euro 2020, marți.

Anglia Gareth Southgate se va confrunta cu Germania la Wembley pe 29 iunie, după ce nu a reușit să le învingă în fazele eliminatorii ale unui turneu important din 1966.

Atât Sancho, cât și Bellingham joacă fotbal în Germania pentru Borussia Dortmund și s-au aliniat în mod regulat alături de unii dintre jucătorii cheie ai lui Joachim Low din Bundesliga.

Henderson spune că duo-ul poate împărtăși informații suplimentare cu colegii lor din Anglia în timp ce se pregătesc pentru meciul „special” de marți.

Când a fost întrebat dacă Sancho și Bellingham ar putea să-l ajute pe Southgate să se pregătească săptămâna aceasta, el a răspuns: „O să știe, mulți dintre noi știu multe oricum, deoarece au jucători de top din toată lumea.

„Îi vom cunoaște bine, le vom urmări meciurile la Euro. Jadon și Judd îi cunosc bine, amândoi sunt jucători grozavi pentru noi și sunt sigur că le vor spune jucătorilor un lucru sau două despre ei.”

Mijlocașul de la Liverpool a mai dezvăluit că echipa nu își va schimba tactica de antrenament în ceea ce privește penalty-urile, acum că se confruntă cu posibilitatea unor lovituri de departajare în fazele eliminatorii.

Jordan Henderson (Pennsylvania)

1:01

Jordan Henderson insistă că Anglia practică întotdeauna lovituri de pedeapsă și nimic nu se va schimba în pregătirea lor pentru Germania

El a spus: „Ne antrenăm întotdeauna pentru penalizări, așa că nimic nu se schimbă din nou. Este întotdeauna cazul în orice turneu”.

El a continuat: „Este un joc special, este întotdeauna un joc special. În ultimii ani, te uiți la jocul cu mingea deasupra liniei de poartă care nu a fost acordat, poate că acesta a fost meciul remarcabil.

„Este special pentru toată lumea, pentru jucători, fani și neutrali. Este interesant și toată lumea va aștepta cu nerăbdare. Trebuie doar să rămânem concentrați și să facem tot posibilul pe teren și să nu avem regrete.

Jordan Henderson a fost înlocuitorul reprizei a doua în victoria de marți cu 1-0 pentru cehi
imagine:
Jordan Henderson a fost înlocuitorul reprizei a doua în victoria de marți cu 1-0 asupra Republicii Cehe

Henderson spune că este pregătit pentru joc dacă va fi chemat după 45 de minute ca înlocuitor în victoria cu 1-0 a Cehiei la începutul acestei săptămâni.

El a spus: „Am fost încântat să obțin câteva minute aseară. Am fost foarte fericit că am obținut 45 de minute, mă simt bine și m-am simțit bine pentru o vreme. Nici măcar nu am jucat prietenul. [against Romania] Acum cateva saptamani.

„M-am antrenat de multă vreme, mă simt bine și mă antrenez bine. Trebuie doar să mă asigur că sunt gata când mi se cere și că pot face bine echipei.”

Notebook Anglia: Southgate realist nu se va schimba acum

infografic

Pe măsură ce se desfășoară fazele eliminatorii de la Euro 2020, nici măcar nu este suficient să-i reducem la tăcere pe cei care critică stilul de joc al lui Gareth Southgate, Știri Sky Sports Reporterul Rob Dorsett analizează punctele de vorbire tactice înainte de a înfrunta Anglia în optimile de finală …

Loew își apără forma germană înainte de meciul din Anglia

PA - Director Germania Joachim Loew
imagine:
Lu spune că nu este îngrijorat de nivelul de joc al Germaniei în optimile de finală împotriva Angliei

Antrenorul Germaniei Lu a lăsat deoparte îngrijorările cu privire la nivelul incomplet al echipei sale înainte de meciul cu Anglia.

Germania a câștigat doar unul dintre cele trei meciuri din Grupa F și a fost la șase minute distanță de eliminare înainte ca golul întârziat al lui Leon Goretzka să-i țină în dispută împotriva Ungariei în ultimul lor meci de miercuri seară.

Previzualizați imaginea

0:38

Reacția lui Joshua Kimmich a venit după ce Germania s-a pregătit pentru optimile de finală ale Euro 2020 pentru a înfrunta Anglia, revenind de două ori de la un gol în jos pentru a remiza 2-2 cu Ungaria miercuri. (Fotografii: © UEFA 2021)

„Nu sunt îngrijorat, este un cu totul alt meci”, a spus el. „Ungaria a oprit autobuzul, toată lumea era în spatele mingii, au intrat în fiecare duel și ar fi un meci complet diferit împotriva Angliei.

„Se joacă acasă, vor să atace, va fi un joc deschis, mai deschis decât era în seara asta. Trebuie să îmbunătățim lucrurile, suntem conștienți de asta și trebuie să avem grijă și să fim atenți, mai ales la piese fixe.

„Nu putem repeta aceleași greșeli din nou. Trebuie să facem lucrurile mai bine aici, dar înainte de meciul împotriva Angliei așteptăm cu nerăbdare acest lucru.

„Este o veste minunată să jucăm la Londra la Wembley împotriva Angliei. Faza grupelor s-a terminat și acum trebuie să ne concentrăm. El este înăuntru sau în afara lui. Performanța noastră de până acum nu a fost foarte bună, dar dacă arătăm ce putem, așa cum am făcut împotriva Portugaliei pentru perioade lungi de timp, putem fi un adversar puternic și, dacă nu, putem face față dificultăților „.