Kanebe se califică în turul doi la Melbourne | Sport

Duo-ul s-a întâlnit acum de trei ori, Estonia a câștigat de fiecare dată, deși a fost nevoită să lucreze cu ea în ultimul meci, care a durat aproape două ore și jumătate pe terenurile dure din Melbourne.

Kanebi, în vârstă de 36 de ani, s-a clasat pe locul 73, și-a găsit un jos cu 4:1 și a alunecat rapid la 4:4 în primul set. Aceasta a fost urmată de o poziție de departajare mai târziu, întrucât românca, 23 de ani, care a terminat cu două locuri înaintea lui Kanepi de către WTA, a concurat rapid la 6:0 și a câștigat cu 7:2.

Al doilea set aproape a văzut o inversare a setului de deschidere – Kanepi a luat un avans devreme la 3:1 și apoi 5:2, dar apoi a dispărut și a fost o picătură de 4:6 la un punct, înainte ca setul să fie din nou egal, de data aceasta. câștigat de Estonia 9:7 .

Kanebe a dominat totuși setul al treilea, câștigând primele două jocuri și apoi ajungând în pragul victoriei la 5:1 și două puncte de meci în mână. În timp ce Christian a renunțat la acestea și a luat meciul, Kanepi a terminat lucrurile în meciul următor.

Kanepi o va înfrunta fie cu Teresa Martinkova (Cehia, WTA 48), fie cu Anna Kongo (Serbia, locul 67), în turul următor. Martinkova și Congo sunt programate să joace marți.

Grupele de vară din Melbourne au înlocuit Brisbane International, care a fost anulat din cauza coronavirusului, și sunt mai calde pentru Australian Open la sfârșitul acestei luni.

Urmăriți știrile ERR pe Site de rețea socială Facebook Și Stare de nervozitate Și nu ratați nicio actualizare!