Kaya Kanebi ajunge în runda a doua la Indian Wells | Sport

Kanebe, care este cu aproximativ 20 de ani mai în vârstă și care l-a pus cu aproape 300 de locuri peste american în clasamentul WTA, la 63 în lume, a avansat rapid în primul set, ridicând scorul la 4:1 în jocurile înainte ca Montgomery să se lupte. – Se intoarce pentru a duce scorul la 4: 3. Totusi, dupa ce a dus serviciul, estona, 36 de ani, de la Haapsalu, a reusit sa o sparga pe adversara ei de 17 ani, pentru a lua setul 6:3.

Al doilea set a fost ceva mai activ, Kanebe ajungând la 3:1 înainte de a comite trei greșeli duble în meciul următor și i-a întrerupt serviciul.

Cu un scor de 3:2, Kanepi a spart meciul următor și apoi a trecut prin propriul serviciu în jocul următor, fără a pierde niciun punct.

În timp ce Montgomery și-a păstrat serviciul din nou, în jocul nouă, Kanebe a revenit dintr-un deficit la 15:30 pentru a-și menține propriul serviciu, luând din nou setul 6:3 și, odată cu acesta, meciul.

Întreaga confruntare a durat o oră și zece minute. Kanebe a făcut nouă greșeli duble pentru cele opt ale lui Montgomery, în timp ce a câștigat 75 la sută din punctele de pauză pentru cele 38 de procente ale adversarei ei.

Kanepi se confruntă cu medaliata cu aur la Olimpiadă de la Tokyo, Belinda Bencic (Elveția), clasată pe locul 25 mondial în turul doi. Duo-ul s-a întâlnit o dată competitiv, la Wimbledon în 2019, când Bencic a fost învingător.

Estonia nr. 1 Anett Kontaveit își ia rămas bun în primul tur și se va confrunta fie cu Kristina Kokova (Slovacia, locul 77 în lume), cât și cu Elena-Gabriela Ross (România, pe locul 57 în lume).

READ  Anunțarea nominalizărilor la Premiile pentru Dezvoltare Internațională 2022

Urmăriți știrile ERR pe Facebook Si Stare de nervozitate Și nu ratați nicio actualizare!