Marcus Rashford scăpa de seceta golurilor, în timp ce Manchester United reintră în top-patru cu victoria la Brentford

Manchester United a schimbat stilul în a doua repriză, marcând trei goluri pentru a-l învinge confortabil pe Brentford cu 3-1 și a asigura prima lor victorie în Premier League din 2022.

Echipa lui Ralf Rangnick s-a chinuit să se apuce de energia lui Brentford în prima repriză, iar doar două mari salvari ale lui David De Gea au menținut scorul egal la pauză.

Mathias Jensen a fost eliberat în poartă nu o dată, ci de două ori, deoarece apărarea fragilă a lui United a fost expusă, dar danezul a fost refuzat de piciorul lui De Gea în ambele ocazii – ocazii ratate pe care le-ar fi făcut rău.

Prima ligă

Greenwood a fost eliberat pe cauțiune în așteptarea unei investigații suplimentare

ACUM 11 ORE

United a început repriza secundă cu mai mult scop, iar Cristiano Ronaldo – care anterior tăiase o figură izolată – a aruncat o lovitură de cap pe bară.

Impasul a fost spart la 10 minute de la reluare, când Fred l-a ales pe Anthony Elanga cu o centrare frumoasă, iar tânărul de 19 ani a încheiat superb cu o lovitură de cap amortizată pentru primul său gol al sezonului.

Spre deosebire de adversarii lor, United s-a dovedit clinic în fața porții, iar avantajul lor a fost dublat șapte minute mai târziu, când Bruno Fernandes l-a pus pe Mason Greenwood pentru un simplu tap-in.

Ronaldo a fost vizibil nemulțumit să fie înlocuit cu mai puțin de 20 de minute rămase, când Rangnick a trecut la un trei în spate, dar decizia sa a fost justificată, deoarece Marcus Rashford și-a marcat cameo cu un gol pentru a finaliza treaba, lovind un șut în acoperișul fileului pentru el. primul gol din octombrie.

Totuși, noaptea lui United s-a încheiat pe o notă acrișă, deoarece la câteva momente după ce Scott McTominay a fost forțat să plece din cauza unei accidentări la spate, Ivan Toney s-a strâns acasă pentru a-i oferi lui Brentford o consolare târzie.

READ  Minnesota's Carl Anthony Townes, Timber Wolves, will miss matches due to a dislocated left wrist

În ciuda victoriei, United rămâne pe locul șapte în clasament, dar și-a redus diferența față de locul patru, West Ham, la doar două puncte, după ce a jucat mai puține meciuri. După ce a suferit acum trei înfrângeri consecutive, Brentford este pe locul 14, dar forma lor de la începutul sezonului le-a permis o pernă de 10 puncte peste echipele din ultimele trei.

PUNCTUL DE DISCUTIE – O poveste cu două jumătăți în care nemilosul United pedepsește risipitorul Brentford

După o primă repriză îngrozitoare în care United a fost chinuit în repetate rânduri de energia și ritmul lui Brentford pe contra, au apărut ca o cu totul altă ținută după pauză. Orice a spus Rangnick la pauză a funcționat în mod clar, deoarece oaspeții și-au găsit un scop reînnoit, au apucat jocul de șansa de plasă și și-au luat șansele când au venit.

Nu a fost drăguț uneori în fața unui suport zgomotos de acasă, dar ei au rezistat furtunii și și-au asigurat prima victorie în ligă din 2022. Performanțele de până acum ar putea să nu fie la standardele lor înalte, dar de la numirea sa, Rangnick a reușit cinci victorii. de la opt și în mod clar mișcă clubul în direcția bună.

OMUL MECIULUI – Scott McTominay (Manchester United)

Tânărul de 25 de ani devine unul dintre cei mai importanți jucători ai United și Rangnick se va ruga ca accidentarea la spate care l-a forțat să nu fie gravă. Citirea lui a jocului, capacitatea de a face intervenții și tackle, de a-și conduce echipa înainte și de a juca pasa corectă… totul a fost superb.

EVALUAREA JUCĂTORILOR

Brentford: Lossl 4, Jansson 5, Pinnock 5, Sorensen 5, Roerslev 5, Canos 5, Jensen 6, Janelt 5, Norgaard 5, Mbeumo 6, Toney 6.. subs: Henry 5, Wissa 5, Baptiste 5.

Man Utd: De Gea 8, Telles 6, Varane 8, Lindelof 7, Dalot 8, Fred 7, McTominay 9*, Elanga 8, Greenwood 7, Fernandes 7, Ronaldo 6.. subs: Maguire 5, Rashford 7, Matic N/A.

MOMENTE CHEIE

13′ – SAVE MARE DE LA DE GEA! De Gea vine în salvarea vizitatorilor! United este neglijent în posesie încă o dată, iar Brentford aproape că profită din plin. Jensen a terminat doar cu portarul de învins, încearcă să-l introducă în bara apropiată, dar De Gea se face mare și respinge atacantul cu piciorul.

32′ – O ALTA SALVARE URIASA DE LA DE GEA! De Gea își menține aproape singur nivelul United! Brentford deschide oaspeții cu un contraatac rapid, Jensen – încă o dată – este eliberat, de data aceasta de Toney. El optează să-l lase jos, dar De Gea scoate o cizmă pentru a salva. Toney este acolo în continuare, dar șutul său este deviat larg de Varane.

55′ – GOL! BRENTFORD 0-1 MANCHESTER UNITED (ANTHONY ELANGA): Elanga înscrie primul său gol în Premier League al sezonului pentru a-i oferi lui Manchester United conducerea! Fred observă alergarea lui Elanga și îl scoate cu brio cu o centrare frumoasă. Adolescentul își păstrează calmul, iar antetul lui pernă se cuibărește în spatele fileului. S-ar putea ca Brentford să-și regrete oportunitățile ratate!

62′ – GOL! BRENTFORD 0-2 MANCHESTER UNITED (MASON GREENWOOD): Greenwood, cu al șaselea gol al sezonului, pune lumină între echipe! Pasă strălucitoare la piept a lui Ronaldo îi permite lui Fernandes să alerge spre poartă, el ridică privirea cu abnegație și o rostogolește către Greenwood, care atinge poarta goală. Mult, mult mai bine de la Man Utd.

READ  Ministerul aprobă acordarea de ajutor financiar suplimentar luptătorului medaliat olimpic Bajrang Bunya | Mai multe știri sportive

77′- GOL! BRENTFORD 0-3 MANCHESTER UNITED (MARCUS RASHFORD): Asta o va face! Lucru grozav de la McTominay, când câștigă mingea înapoi, trece prin mijloc și îl alege pe Fernandes, care o trimite către Rashford. Din unghi, își ridică șutul în acoperișul fileului. Este dur pentru Brentford, dar United merită un mare credit pentru performanța din a doua jumătate.

85′ – GOL! BRENTFORD 1-3 MANCHESTER UNITED (IVAN TONEY): Foaia curată a lui De Gea a dispărut! Există pinball dintr-o aruncare lungă de la margine, United nu reușește să îndepărteze și Toney îl pune peste linie pentru al șaselea gol al sezonului. Joc început? Sigur nu!

STATISTICI CHEIE

• Manchester United a câștigat cel de-al 300-lea meci în deplasare din Premier League, prima echipă care a atins piatra de hotar în competiție.
  • Fred a fost implicat în patru goluri în ultimele șapte meciuri din Premier League pentru Manchester United (un gol, trei pase decisive), atâtea cât a avut în primele 86 de apariții în competiție (trei goluri, o pase decisivă).