Marcus Rashford scăpa de seceta golurilor, în timp ce Manchester United reintră în top-patru cu victoria la Brentford

Manchester United a schimbat stilul în a doua repriză, marcând trei goluri pentru a-l învinge confortabil pe Brentford cu 3-1 și a asigura prima lor victorie în Premier League din 2022.

Echipa lui Ralf Rangnick s-a chinuit să se apuce de energia lui Brentford în prima repriză, iar doar două mari salvari ale lui David De Gea au menținut scorul egal la pauză.

Mathias Jensen a fost eliberat în poartă nu o dată, ci de două ori, deoarece apărarea fragilă a lui United a fost expusă, dar danezul a fost refuzat de piciorul lui De Gea în ambele ocazii – ocazii ratate pe care le-ar fi făcut rău.

Prima ligă

Greenwood a fost eliberat pe cauțiune în așteptarea unei investigații suplimentare

ACUM 11 ORE

United a început repriza secundă cu mai mult scop, iar Cristiano Ronaldo – care anterior tăiase o figură izolată – a aruncat o lovitură de cap pe bară.

Impasul a fost spart la 10 minute de la reluare, când Fred l-a ales pe Anthony Elanga cu o centrare frumoasă, iar tânărul de 19 ani a încheiat superb cu o lovitură de cap amortizată pentru primul său gol al sezonului.

Spre deosebire de adversarii lor, United s-a dovedit clinic în fața porții, iar avantajul lor a fost dublat șapte minute mai târziu, când Bruno Fernandes l-a pus pe Mason Greenwood pentru un simplu tap-in.

Ronaldo a fost vizibil nemulțumit să fie înlocuit cu mai puțin de 20 de minute rămase, când Rangnick a trecut la un trei în spate, dar decizia sa a fost justificată, deoarece Marcus Rashford și-a marcat cameo cu un gol pentru a finaliza treaba, lovind un șut în acoperișul fileului pentru el. primul gol din octombrie.

Totuși, noaptea lui United s-a încheiat pe o notă acrișă, deoarece la câteva momente după ce Scott McTominay a fost forțat să plece din cauza unei accidentări la spate, Ivan Toney s-a strâns acasă pentru a-i oferi lui Brentford o consolare târzie.

READ  Premierul României inaugurează la Oradea o nouă arenă polivalentă în valoare de 25 de milioane de euro

În ciuda victoriei, United rămâne pe locul șapte în clasament, dar și-a redus diferența față de locul patru, West Ham, la doar două puncte, după ce a jucat mai puține meciuri. După ce a suferit acum trei înfrângeri consecutive, Brentford este pe locul 14, dar forma lor de la începutul sezonului le-a permis o pernă de 10 puncte peste echipele din ultimele trei.

PUNCTUL DE DISCUTIE – O poveste cu două jumătăți în care nemilosul United pedepsește risipitorul Brentford

După o primă repriză îngrozitoare în care United a fost chinuit în repetate rânduri de energia și ritmul lui Brentford pe contra, au apărut ca o cu totul altă ținută după pauză. Orice a spus Rangnick la pauză a funcționat în mod clar, deoarece oaspeții și-au găsit un scop reînnoit, au apucat jocul de șansa de plasă și și-au luat șansele când au venit.

Nu a fost drăguț uneori în fața unui suport zgomotos de acasă, dar ei au rezistat furtunii și și-au asigurat prima victorie în ligă din 2022. Performanțele de până acum ar putea să nu fie la standardele lor înalte, dar de la numirea sa, Rangnick a reușit cinci victorii. de la opt și în mod clar mișcă clubul în direcția bună.

OMUL MECIULUI – Scott McTominay (Manchester United)

Tânărul de 25 de ani devine unul dintre cei mai importanți jucători ai United și Rangnick se va ruga ca accidentarea la spate care l-a forțat să nu fie gravă. Citirea lui a jocului, capacitatea de a face intervenții și tackle, de a-și conduce echipa înainte și de a juca pasa corectă… totul a fost superb.

READ  Luo îi pune în alertă pe Musiala și Wirtz pentru apel Germania | știri despre fotbal

EVALUAREA JUCĂTORILOR

Brentford: Lossl 4, Jansson 5, Pinnock 5, Sorensen 5, Roerslev 5, Canos 5, Jensen 6, Janelt 5, Norgaard 5, Mbeumo 6, Toney 6.. subs: Henry 5, Wissa 5, Baptiste 5.

Man Utd: De Gea 8, Telles 6, Varane 8, Lindelof 7, Dalot 8, Fred 7, McTominay 9*, Elanga 8, Greenwood 7, Fernandes 7, Ronaldo 6.. subs: Maguire 5, Rashford 7, Matic N/A.

MOMENTE CHEIE

13′ – SAVE MARE DE LA DE GEA! De Gea vine în salvarea vizitatorilor! United este neglijent în posesie încă o dată, iar Brentford aproape că profită din plin. Jensen a terminat doar cu portarul de învins, încearcă să-l introducă în bara apropiată, dar De Gea se face mare și respinge atacantul cu piciorul.

32′ – O ALTA SALVARE URIASA DE LA DE GEA! De Gea își menține aproape singur nivelul United! Brentford deschide oaspeții cu un contraatac rapid, Jensen – încă o dată – este eliberat, de data aceasta de Toney. El optează să-l lase jos, dar De Gea scoate o cizmă pentru a salva. Toney este acolo în continuare, dar șutul său este deviat larg de Varane.

55′ – GOL! BRENTFORD 0-1 MANCHESTER UNITED (ANTHONY ELANGA): Elanga înscrie primul său gol în Premier League al sezonului pentru a-i oferi lui Manchester United conducerea! Fred observă alergarea lui Elanga și îl scoate cu brio cu o centrare frumoasă. Adolescentul își păstrează calmul, iar antetul lui pernă se cuibărește în spatele fileului. S-ar putea ca Brentford să-și regrete oportunitățile ratate!

62′ – GOL! BRENTFORD 0-2 MANCHESTER UNITED (MASON GREENWOOD): Greenwood, cu al șaselea gol al sezonului, pune lumină între echipe! Pasă strălucitoare la piept a lui Ronaldo îi permite lui Fernandes să alerge spre poartă, el ridică privirea cu abnegație și o rostogolește către Greenwood, care atinge poarta goală. Mult, mult mai bine de la Man Utd.

READ  Kyrgios urmărește sferturile de finală de la Wimbledon în timp ce Nadal se pregătește pentru turneu

77′- GOL! BRENTFORD 0-3 MANCHESTER UNITED (MARCUS RASHFORD): Asta o va face! Lucru grozav de la McTominay, când câștigă mingea înapoi, trece prin mijloc și îl alege pe Fernandes, care o trimite către Rashford. Din unghi, își ridică șutul în acoperișul fileului. Este dur pentru Brentford, dar United merită un mare credit pentru performanța din a doua jumătate.

85′ – GOL! BRENTFORD 1-3 MANCHESTER UNITED (IVAN TONEY): Foaia curată a lui De Gea a dispărut! Există pinball dintr-o aruncare lungă de la margine, United nu reușește să îndepărteze și Toney îl pune peste linie pentru al șaselea gol al sezonului. Joc început? Sigur nu!

STATISTICI CHEIE

• Manchester United a câștigat cel de-al 300-lea meci în deplasare din Premier League, prima echipă care a atins piatra de hotar în competiție.
  • Fred a fost implicat în patru goluri în ultimele șapte meciuri din Premier League pentru Manchester United (un gol, trei pase decisive), atâtea cât a avut în primele 86 de apariții în competiție (trei goluri, o pase decisivă).