Meciul de rămas bun al lui Adrian Mutu: Gheorghe Hagi, în vârstă de 57 de ani

Cel mai mare fotbalist român din toate timpurile, Gheorghe Hagi, încă mai înțelege – „ea” în cazul lui sunt pase decisive ponderate ca niște californii și capacitatea de a sparge complet pe unul dintre ele la vârsta de 57 de ani.

Duminică, la Cluj Arena, o mulțime numeroasă s-a adunat pentru a-l saluta pe celălalt fiu preferat al țării, Adrian Mutu, în ciocnirea All-Star Team România cu World Stars Team condusă de Cesar Prandelli.

Vedetele mondiale au fost David Trezeguet, Claude Makelele, Luca Toni, Jimmy Floyd Hasselbeink, Ricardo Montolivo, Tomas Ujfalushi, Fernando Cotto și Alberto Gilardino, în timp ce fundașul stâng al României Rozvan Ray (113 selecții), portarul Bogdan Stelia (91 selecții) și atacantul. Cibrian Marica (25 de goluri in 72 de meciuri internationale).

Dar toată lumea a fost acolo pentru a-i urmări pe Motu și Hagee, cei mai buni marcatori români din toate timpurile, cu 35 de goluri fiecare, lucrând împreună în atac, purtând numărul 10.

Fostul star al Chelsea și internațional olandez Hasselbeink, acum în vârstă de 50 de ani, a deschis scorul cu un final sucit, dar România a răspuns când Hagi a apucat mingea și a separat mijlocul și apărarea World Stars cu o minge în Mutu.

Greutatea a dus-o direct pe pista de motocross, iar fostul atacant al Fiorentinei a trebuit doar să aplice cele mai mici atingeri pentru a trece de Sebastian Frey.

Hasselbeink a recâștigat conducerea pentru vedetele mondiale câteva minute mai târziu, apoi Hagee a fost respins cu vârful degetelor lui Frey de la 30 de metri. Aceasta este puterea bătrânului.

Probabil că este încă cel mai bun jucător din România.

READ  Like a Fish on the Moon a fost desemnat Cel mai bun film la Festivalul de Film Transilvania

Driblingul lui George Hagee

Gilardino a făcut 3-1 în repriza secundă, dar Ionel Gania a redus două goluri pentru România pentru a remiza 3-3.