Medalie de aur pentru Teenage Stars Mackintosh, Popovici la Swimming Worlds

Budapesta, Ungaria (AP) – Copiii sunt bine.

Canadian Summer McIntosh a câștigat proba feminină de 200 m fluture și a câștigat primul ei titlu mondial miercuri, înainte ca românul David Popovici, în vârstă de 17 ani, să-și câștige al doilea titlu.

Mai au mult de parcurs pentru meciul de ștafetă al lui Katie Ledecky, care a câștigat cea de-a 18-a medalie de aur la Campionatele Mondiale, ajutând Statele Unite să câștige ștafeta feminină de 4×200 m liber. Acum, Ledecky, în vârstă de 25 de ani, a strâns 21 de medalii, sporindu-și recordul pentru majoritatea înotărilor. in competitie.

Popovici a câștigat 100 liber masculin, adăugându-se la cele 200 câștigate luni. Este al doilea om care a obținut dubla la o lume, după înotatorul american Jim Montgomery în 1973 și este primul înotător român care a câștigat două aurii la o lume.

„Va fi haos la aeroport, dar sunt pregătit pentru asta”, a spus Popovici despre întoarcerea sa la București. „Pentru România înseamnă mult și îmi plac sentimentele, deși nu pot să explic bine, sunt foarte fericit”.

McIntosh, în vârstă de 15 ani, a cronometrat 2 minute și 05.20 secunde în proba de 200 fluture pentru a învinge trei medalii olimpice pentru a câștiga titlul.

„Este unul dintre cele mai mari vise ale mele în lumea înotului să fiu campion mondial și, mai ales, să fac asta în proba de 200 de muscă este ceva ce mi-am dorit întotdeauna să fac, deoarece acesta este unul dintre evenimentele mele preferate”, a spus Macintosh, care a terminat. cursa cu 0,88 secunde înainte. Americana Haley Fleckinger.

Pe locul trei s-a clasat Chinezul Zhang Yufei, în timp ce americanul Reagan Smith a ajuns pe locul patru, cu 1,59 secunde în urmă.

Popovici a trebuit să lupte din greu pentru a-l învinge pe francezul Maxime Groste cu 0,06 secunde în finală, cu un timp de 47,58 secunde. Canadianul Joshua Lindo Edwards, care conducea la jumătatea drumului, a câștigat bronzul.

De două ori campion în curs, Caleb Dressel, încă nu concurează după ce s-a retras din restul competiției cu o afecțiune medicală nespecificată. mai devreme miercuri.

Americanii au trebuit să aștepte până la ștafeta feminină de 4×200 m liber pentru 11 medalii de aur la turneu ca Claire Weinstein, Leah Smith, Ledecky și Bella Sims. Australia s-a clasat pe locul al doilea, iar Canada pe locul trei.

„Sunt foarte mândru”, a spus Lydecky. „Cred că mi-am dat seama când am fost pe podium că a trecut ceva timp de când am cântat cu toții imnul național împreună; am încercat să batem acele ritmuri acute împreună. A fost atât de distractiv.”

Doar Statele Unite (11 aur, șase argint, nouă bronz) și Australia (două aur, cinci argint și una de bronz) au câștigat cel puțin o medalie în fiecare dintre cele cinci nopți de înot.

Kylie Maas a câștigat cea de-a doua medalie de aur a Canadei a nopții, câștigând aurul feminin la 50 m spate, în fața americancei Catherine Berkoff și a francezei Analia Bigrey.

Masse a devenit primul înotător din Canada, bărbat sau femeie, care a câștigat trei medalii de aur într-o lume.

Leon Marchand a câștigat proba individuală de 200 m mixt masculin în 1 minut și 55,22 secunde. Marchand, în vârstă de 20 de ani, a terminat înaintea americanului Carson Foster și a japonezei Daya Seto.

Acesta este al doilea aur al lui Marchand în aceste două lumi după proba de 400 mixt masculin de sâmbătăcând aproape a doborât recordul mondial al lui Michael Phelps și a treia sa medalie după fluturele de argint 200 de marți.

READ  Kyrgios urmărește sferturile de finală de la Wimbledon în timp ce Nadal se pregătește pentru turneu

„Am fost puțin obosit în această dimineață”, a spus Marchand.