Metronom, Rimini și Anhell69, toate premiate la cea de-a 60-a ediție a Festivalului de Film de la Gijón, gratuite și necenzurate

– Filmele lui Alexandru Bilke, Ulrich Seidel și Theo Montoya au câștigat cele trei secțiuni ale secțiunii oficiale, Retueyos, Albar și respectiv Tierres en Trance

Metronom, Rimini și Anhell69, toate premiate la cea de-a 60-a ediție a Festivalului de Film de la Gijón, gratuite și necenzurate

Rimini Regizorul Ulrich Seidl în timpul vizitei sale la Festivalul de Film de la Gijón (© FICX)

Juriul Internațional pentru Concursul 60 Retueyos Festivalul Internațional de Film de la Gijónfacut din Maria de Medeiros, Maximiliano Cruz Si Beatrice Fiorentino Sâmbăta trecută, a primit următoarele premii la secțiunea oficială – Competiția Retueyos: Cel mai bun lungmetraj pentru metronom [+see also:
film review
trailer
interview: Alexandru Belc
film profile
]
Regizat de către Alexandru Belk (România/Franţa); Premiul AISGE pentru cea mai bună actriță Andrea Riseborough pentru filmul american lui Leslieîn timp ce vedeta a jucat împreună cu ea în același film, Marc Maron A câștigat premiul pentru cel mai bun actor. Premiul de distribuție a revenit companiei de producție argentiniană estirtur, Din Sofia Galinsky Si Basovih Marinaro.

(Articolul continuă mai jos – informații comerciale)

Filme cu sărutul turmalet negru

În secțiunea oficială de neprihănire, doi maeștri nestăpâniți ai cinematografiei europene au primit premii. Juriul, format din Tessa Coffey și James Latimer Si Hronn Marinósdóttir A câștigat premiul pentru cel mai bun film Rimini [+see also:
film review
trailer
interview: Ulrich Seidl
film profile
]
penultima acțiune prin surprindere mereu Ulrich SeidelPremiul Special al Juriului a revenit foc înăuntru: [+see also:
film review
trailer
film profile
]
Recviem pentru Katya și Morris Craft [+see also:
film review
trailer
film profile
]
Si Documentar fără modificări Werner Herzog.

Juriul FIPRESCI format din Adrian Martin și Ella Bettencourt Si Joaquín Vallet Rodrigoa câștigat premii la secțiunea oficială – Competiția Tierres en Trance: Cel mai bun lungmetraj pentru Anhill 69 [+see also:
film review
trailer
film profile
]
de Theo Montoya și Accion! Premiul League pentru cel mai bun regizor Claudia Sf. Luce pentru munca ei în producțiile mexicane El Reno de Dios (El a câștigat și un premiu Cima pentru un film regizat de o femeie.)

READ  Urmăriți: Arya, Kaliarasan și alții se pregătesc pentru piesa Luba Rangith a lui Sarpatta Parambarai

La ceremonia de închidere, unde au fost înmânate premii onorifice creatorilor de modă Sonya Grande Și până la ieșire Patricia Ferrerapredici din Beatrice Navassef ICAA, iar Ulrich Seidel a fost deosebit de demn de remarcat. În timp ce primul s-a referit la succesul obținut recent în obținerea de premii internaționale pentru filmele spaniole datorită unor titluri precum deget [+see also:
film review
trailer
interview: Carlota Pereda
film profile
]
Si Alkarras [+see also:
film review
trailer
interview: Carla Simón
interview: Giovanni Pompili
film profile
]
Si monștri [+see also:
film review
trailer
interview: Rodrigo Sorogoyen and Isabe…
film profile
]
, l-a felicitat ca fiind al doilea cel mai bun juvenil spaniol de către Ministerul Culturii și Sportului. regizor austriac – cel mai recent film al său, Sparta [+see also:
film review
trailer
film profile
]
proiectat în secțiunea Esbilla a festivalului – a susținut libertatea creativă și a avertizat împotriva cenzurii pe care frica o poate provoca atunci când se confruntă cu realitățile dureroase pe care le prezintă cinematograful.

La ceremonia de închidere au fost acordate alte câteva premii, inclusiv cel mai bun film spaniol al festivalului. cântec străinde Cesar Soto; Cel mai bun film asturian, coproducție spaniolă-portugheză corp deschis [+see also:
film review
film profile
]
de Angeles HuertaEste un regizor născut în Gijón. Premiul Juriului Tineretului pentru pâine și sare [+see also:
film review
trailer
interview: Damian Kocur
film profile
]
Si de Damian Cukor (Polonia); Premiul Dama pentru cel mai bun scenariu pentru un documentar spaniol helosde Tito Montero; Premiul DCP Deluxe pentru Andaluzia Rocio Mesa pentru primul ei film magazii de tutun [+see also:
film review
trailer
interview: Rocío Mesa
film profile
]
; Și o mențiune specială pentru road movie futurist și distopic misiune pe Martede Amat Valmajor del Pozo.

READ  Cum să vizionați transmisia live a seriei Gateshead Diamond League

Câștigători de premii:

Sectiunea Oficiala – Concurs Retueyos

Cel mai bun lungmetraj
metronom [+see also:
film review
trailer
interview: Alexandru Belc
film profile
]
Alexandru Bilic (România/Franța)

Premiul AISGE pentru cea mai bună actriță
Andrea Riseborough – lui Leslie (Statele Unite)

Premiul AISGE pentru cel mai bun actor
Marc Maron – lui Leslie

Premiul de distribuție
Astartor – Sofia Galinski și Basofeh Marinaro (Argentina)

Sectiunea Oficiala – Concurs de Dreptate

cel mai bun film
Rimini [+see also:
film review
trailer
interview: Ulrich Seidl
film profile
]
– Ulrich Seidl (Austria/Franța/Germania)

Premiul special al juriului
foc înăuntru: [+see also:
film review
trailer
film profile
]
Recviem pentru Katya și Morris Craft [+see also:
film review
trailer
film profile
]
Werner Herzog (Franța / Regatul Unit / Elveția / Statele Unite).

Secțiunea oficială – competiția Tierres en Trance

Cel mai bun lungmetraj
Anhill 69 [+see also:
film review
trailer
film profile
]
Theo Montoya (Colombia/România/Franța/Germania)

Acțiune! Premiul Societății pentru cel mai bun regizor
Claudia Saint Luce – El Reno de Dios (Mexic)

Premiul de distribuție
helos – Tito Montero (Spania)

Alte premii

Cel mai bun film spaniol
cântec străin – Cesar Soto (Spania)

Mai bine film asturian
corp deschis [+see also:
film review
film profile
]
Angeles Huerta (Spania/Portugalia)

Marele Premiu al Publicului
The Fire Within: Requiem pentru Katya și Morris Kraft Werner Herzog

Premiul Juriului Tineretului
pâine și sare [+see also:
film review
trailer
interview: Damian Kocur
film profile
]
Damien Cukor (Polonia)

Premiul Enfants Terribles pentru cel mai bun lungmetraj
Pigman – Camille Chouinard (Olanda / Germania)

DCP Deluxe premiu
Rocio Mesa – magazii de tutun [+see also:
film review
trailer
interview: Rocío Mesa
film profile
]
(Spania / Statele Unite)
Mentiune speciala
misiune pe Marte – Amat Valmajor del Pozo (Spania)

READ  Muzică, cinema și arte: ce este pe agenda acestei veri în România

Premiul Dama pentru cel mai bun scenariu pentru un film spaniol
helos – Tito Montero

Premiul CIMA pentru un film regizat de o femeie
El Reno de Dios – Claudia Saint Luce (Mexic)

Premiul Europa Film Festivals – Europa Joven
Cabeza y corazón – Ainhoa ​​Andraca și Zuri Goikoetxea (Spania)

Premiul Principatul Asturias pentru cel mai bun scurtmetraj
La niña martir – Maria Perez Sanz (Spania)

Premiul Juriului pentru Tineret pentru cel mai bun scurtmetraj din Selecția Oficială
Glimin – Ken Richard (Luxemburg)

Premiul RTPA pentru Concursul Astials Curtiumtraxes
Europa – Lucas Del Fresno (Spania / Elveția)
Mentiune speciala
Vas a ser mi memoria siempre – Marina Monarez (Spania)

Premiul Laboral Cinemateca pentru distribuție de scurtmetraje
8 filme despre guerra – Pablo Casanueva (Spania)

Movistar Plus + / La Pecera Estudio / Eliberează-ți mintea 2022 Premiul pentru proiectul de scurtmetraj
Largo Fiji – Hector Harris
Produs: Cabiria Films

Premiul Principatul Asturias pentru noi regizori
Kantar en Batalon – Ines G. Aparicio (Spania) (scurtmetraj)

(Articolul continuă mai jos – informații comerciale)

(Tradus din spaniolă de Vicki York)

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.