Mexic începe amical U-24 cu victorie 1-0 asupra României

Mexicul și-a început bine campania amicală cu o victorie cu 1-0 asupra României. Uneori nu a fost frumos, Mexicul a controlat perioade lungi de timp, dar s-au îmbunătățit după o primă repriză slabă pentru a înscrie o victorie asupra unei echipe europene care părea a fi cea mai dură dintre cele trei tururi amicale din Marbella, Spania. Mexicul se va confrunta acum cu Arabia Saudită marți, 8 iunie, la Marbella.

Mexic a ieșit cu o formație de start care îi includea pe Jose Juan Macías și Alexis Vega, dar a avut unele schimbări notabile, cum ar fi prezența lui Johan Vázquez pe bancă. O mulțime de teste înseamnă că România a dominat jocul devreme. Portarul mexican Luis Malagón a trebuit să lovească un șut de pe stânga. Mai târziu dintr-o lovitură de colț, Malagón a trebuit să salveze din nou mingea când un fundaș mexican a îndepărtat mingea. Ar fi putut să-l răstoarne. La jumătatea primei reprize, Mexicul a început în cele din urmă să dețină posesia mingii, deoarece România a încetat să o controleze. Cu toate acestea, Mexicul nu a creat nicio oportunitate. În cele din urmă, Mexicul a avut prima șansă în minutul 33 cu un șut din afara zonei care a trecut la o distanță mare de Jairo Torres. România aproape a împins Mexicul când au intrat în zonă, dar crucea nu a găsit niciun jucător. Mexicul a avut o bună ocazie de lovitură liberă când a fost trimis o lovitură de cap în zonă, dar apărarea României a ținut-o limpede. În minutele finale ale primei reprize, Mexicul a controlat în cele din urmă mingea, deoarece România a cedat puțin, dar a fost încă puternic în apărare. Prima repriză s-a încheiat și, deși Mexicul a terminat jocul mai bine, în general au fost echipa cea mai puțin inferioară care a performat atât de prost ca un meci.

A doua repriză a început cu ieșirea din Mexic cu aceiași jucători. Mexicul a început bine și a avut cele mai mari șanse de meci până în acel moment, când șutul de la distanță al lui Fernando Beltran a lovit bara. Mexicul a continuat să fie cea mai bună echipă, deoarece a jucat mult mai bine decât în ​​prima repriză. Malagón a comis o eroare fatală când a transmis mingea direct unui jucător român și mingea s-a încheiat cu o lovitură liberă din afara zonei. Din fericire pentru Mexic, lovitura liberă a mers prea departe. Mexicul a făcut prima sa mișcare eliminându-i pe Jairo Torres, Marcel Ruiz și Fernando Beltran în locul lui Jesus Ricardo Angolo, Alejandro Zendegas și Alan Cervantes. Mexicul a avut apoi un contraatac și Alexis Vega l-a găsit pe Jesus Ricardo Angulo, care a avut un șut fin cu piciorul stâng care s-a abătut ușor de la portarul român Marian Ioani pentru a conduce cu 1-0. Mexicul s-a îmbunătățit, iar obiectivul a fost bine meritat. Câteva minute mai târziu, se părea că Luis Malagón avea probleme cu spatele și trebuia tratat pe teren. România a lovit o lovitură liberă și aproape a înscris-o, dar Malagon a reușit să o abordeze cu câteva probleme. România părea să ridice lucrurile în căutarea acestui obiectiv de egalare. Mexicul s-a apropiat din nou cu o centrare în zonă care l-a obligat pe Ioanni să îndepărteze mingea. Mexicul l-a înlocuit apoi pe Alexis Vega în locul lui Eric Sanchez. Mexicul a avut șansa în ultimele minute când Macias a primit mingea în zonă, dar șutul său a fost salvat de un fundaș român și a ratat o mare ocazie. În ultimul minut, România a primit o lovitură liberă periculoasă, dar o centrare în zona de penalizare și Mexicul a rezistat pentru victorie.

READ  România Poza zilei de la Dreamstime: Case albe și albastre din Delta Dunării

Mexicul a obținut un rezultat bun, deși performanța sa nu a fost cea mai bună. Cu atât de mulți jucători testați, se pare că pariul antrenorului Jaime Lozano încă se uită la jucătorii plătiți. România era o echipă europeană dură și părea a fi cel mai dur meci din cele trei. Mexicul va trebui să-și îmbunătățească nivelul ofensiv, iar unii dintre jucătorii care au ratat Campionatul CONCACAF sub 23 trebuie să-și îmbunătățească stilul de joc dacă vor o șansă de a se califica pentru echipa olimpică finală. Jucători precum Beltran păreau să încerce să profite, dar alții ca Jairo Torres și Marcel Ruiz nu. Mexicul va juca acum Arabia Saudită pe 8 iunie, iar meciul împotriva Australiei se va încheia pe 12 iunie.