Muller smulge câștigătorul târziu în lupta Germaniei pentru a învinge România

România a luat un avantaj surprinzător în minutul nouă la Hamburg, când lateralul Rangers Iannis Hagi a lovit în apărare și l-a tras pe lângă portarul german Marc-Andre ter Stegen, înlocuitor târziu al accidentatului Manuel Neuer.

Românii au condus cu 1-0 în prima repriză, dar Serge Gnabry a egalat cu al 20-lea gol în 30 de meciuri internaționale după 52 de minute.

Muller a ieșit apoi de pe bancă la cea de-a 107-a apariție pentru Germania și a marcat al 40-lea gol internațional, cu nouă minute rămase.

„A fost enervant să primești un gol devreme, dar echipa s-a chinuit și nu a cedat niciodată și a jucat cu încredere”, a spus antrenorul Germaniei, Hansi Flick.

„În final, victoria a fost mai mult decât meritată, deoarece am dominat perioade lungi.”

Rezultatul consolidează liderul Germaniei în fruntea Grupei J înaintea meciului de calificare de luni în deplasare cu Macedonia de Nord. O victorie la Skopje i-ar pune pe germani pe punctul de a câștiga un bilet la Cupa Mondială.

„Cu cât ne calificăm mai devreme, cu atât mai bine”, a spus golgheterul Gnabry. „Astăzi a fost un pas mare. Acum vrem să lămurim luni.”

Aceasta a fost o performanță mult mai puțin încrezătoare decât nemții care au fost zguduiți de întârzierea timpurie, dar Flick sa bucurat de a patra victorie consecutivă.

VAR-ul german a respins o lovitură de pedeapsă după o ușoară ciocnire cu Timo Werner, înainte ca Hagi să surprindă puțin gazdele.

Atacantul Rangers l-a învins pe fundașul Chelsea Antonio Rudiger și a trecut mingea pe lângă portarul Ter Stegen.

Au existat priviri nervoase în echipa germană, similare cu cele din martie, când Macedonia de Nord a marcat o victorie șocantă cu 2-1 la Duisburg – prima dată când Germania a pierdut un meci de calificare la Cupa Mondială în 20 de ani.

Gnabry, Marco Reus și Werner au avut ocazii pentru Germania, dar gazdele au durat mult să-și revină din întârziere.

Gazdele au egalat când Gnabry a lovit șutul la șapte minute după finalul primei reprize.

Werner și Reus au cedat locul lui Muller și Kai Havertz cu 20 de minute rămase. Acesta este inima jocului.

Havertz a ratat o ocazie de aur când a înaintat în spatele apărării cu mingea la picioare, înainte ca Muller să înscrie învingătorul în acoperișul fileului după o lovitură de cap a lui Leon Goretzka.

România ar fi putut înscrie o egalare târziu când căpitanul Vlad Cherices a lovit mingea pe lângă poartă germană.