Naomi Osaka o învinge pe Andrea Petkovic pentru a ajunge în semifinale la Melbourne

Campioana Australian Open, Naomi Osaka, a trecut de germanca Andrea Petkovic pentru a ajunge vineri în semifinalele grupei de vară din Melbourne. Vedeta japoneză a depășit primul set în doar 26 de minute, dar a împins din greu în al doilea set înainte de a o învinge pe Petkovic cu 6-1, 7-5, pentru a-și pregăti semifinala împotriva capotașei a treia Veronika Kodermetova, care a învins-o pe compatriota Anastasia Potapova. 6-2, 4-6, 6-0 pentru a-și rezerva locul în semifinale. Osaka a fost inevitabil în primul set, zdrobind câștigător după victorie din ambele părți și a alergat la un avantaj de 5-0 înainte ca Petkovic să reușească în sfârșit să-și păstreze serviciul.

Când Osaka Petkovic a spart în deschiderea celui de-al doilea set, a părut o noapte devreme pentru de patru ori campioană de Grand Slam.

Totuși, Petkovic și-a ridicat ștacheta, în timp ce performanța Osakei a scăzut ușor, iar germanul a ripostat pentru a trece peste avantajul de 4-2.

Dar Osaka a ripostat și a egalat setul, apoi a spart scorul 5-5 înainte ca meciul să se încheie confortabil.

Osaka a spus că rămânerea în urmă în set împotriva unei jucătoare care juca mai bine decât ea a fost o bună pregătire pentru Australian Open din această lună.

„De aceea am venit și am jucat acest turneu, ca să mă pun în situații dificile”, a spus ea.

„Am simțit că am învățat de la ea în timp ce jucam meciul.

„A fost foarte tare felul în care nu ai renunțat niciodată și am simțit că trebuie să fac același lucru și să văd ce se întâmplă.”

Halep în semifinale

Anterior, de două ori campioană de Grand Slam Simona Halep a ajuns în ultimele patru pentru a rămâne pe drumul cel bun pentru o confruntare finală cu Osaka.

Fostul număr unu mondial, care a suferit un sezon de accidentări anul trecut, a învins-o pe elvețiana Victoria Golubic cu 6-2, 5-7, 6-4 pe Rod Laver Arena, dar a fost greu.

„A fost foarte greu de recunoscut”, a spus Halep, care a ratat anul trecut Roland Garros, Wimbledon și Jocurile Olimpice din cauza unei accidentări la gambe care și-a încheiat sezonul devreme cu o problemă la genunchi.

„Nu îmi venea să cred că pot câștiga acest meci, dar am luptat până la capăt și sunt foarte mândru de asta.”

Ea a fost responsabilă în primul set, dar instinctul ei ucigaș a abandonat-o în al doilea, rupând la serviciu 5-3 și apoi din nou la serviciul pentru meci, făcând 23 de erori neforțate.

Ei au schimbat break-ul în al treilea set, astfel încât Halep a mers mai adânc, salvând patru puncte de break în a șaptea repriză și apoi spargând în al nouălea set pentru a marca o victorie grea.

Acum, cap de serie 20, ea va juca în turul patru cu Zheng Qin-wen, după ce a 126-a cap de serie chineză a învins-o pe croația Anna Kongo cu 7-6 (7/1) 7-6 (8/6).

Există două evenimente WTA concurente care au loc ca parte a Melbourne Summer Collection.

În celălalt eveniment, americanca Amanda Anisimova a trecut printr-o probă dificilă împotriva româncei Irinei Camelia Peugeot cu 2-6, 6-3, 6-3 pentru a juca un sfert de finală împotriva capului de serie a 26-a a Rusiei, Daria Kasatkina, care a învins-o pe spaniolă Nuria Barezas. Diaz 7-5, 6-1.

promovare

Americanca Anne Lee a învins-o pe rusoaica Kamila Rakimova cu 6-1, 7-5, iar bielorusa Alexandra Sasnovich s-a calificat când adolescenta elvețiană Clara Towson s-a retras, iar Sasnovich a avansat cu 6-3, 2-0.

READ  Președintele Capralos se întâlnește cu Comitetul Național Olimpic Român și cu Municipiul Cluj-Napoca - Comitetele Olimpice Europene

(Această poveste nu a fost editată de echipa NDTV și este generată automat dintr-un flux partajat.)