Naomi Osaka și Victoria Azarenka s-au calificat în primul tur la Roland Garros

30 mai 2021; Paris, Franta; Reacția Naomi Osaka (Japonia) în timpul meciului său cu Patricia Maria Teague (ROU) de pe stadionul Roland Garros. Credit obligatoriu: Susan Mullane-SUA TODAY Sports

Japoneza Naomi Osaka, clasată pe locul doi, a condus o ofertă puternică a româncei Patricia Maria Teague de a câștiga meciul din prima rundă cu 6-4 7-6 (4) duminică la Openul Franței de la Paris.

A fost nevoie de Osaka, campionul US Open și Australian Open, 1 oră și 47 de minute pentru a elimina numărul 63 mondial, câștigând 89 la sută din primele puncte de serviciu și marcând 39 de câștigători pentru a lua un avans de 2-0 față de TIG.

De patru ori campion de Grand Slam, încercând să ajungă în prima săptămână pe terenurile de lut din Roland Garros, a vorbit scurt într-un interviu pe teren după meci.

„Aș spune că este o lucrare în desfășurare”, a spus Osaka, care a fost amendată duminică cu 15.000 de dolari pentru că a sărit conferința de presă post-meci și s-a confruntat cu o posibilă expulzare din French Open dacă va continua să boicoteze sesiunile, sper că mai mult joacă, cu atât mai bine.

„Dacă va câștiga, se va obișnui cu asta.” „Poate juca la fel de bine pe lut ca și pe terenul greu”, a spus Tej despre performanța lui Osaka pe lut.

Osaka a obținut 15 victorii succesive în Grand Slam, dar joacă la Paris pentru prima dată din 2019, după ce s-a retras anul trecut cu o accidentare la ischișor înainte de turneu.

READ  2 suspecți români arestați pentru că au folosit skimmer-uri de furt de identitate în Morgan Hill

Osaka o va înfrunta pe românca Anna Bogdan, care a învins-o pe italianca Elisabetta Cocciarito cu 6-1, 6-3.

Tot duminică, clasa a 15-a Victoria Azarenka din Belarus a învins-o pe rusoaica Svetlana Kuznetsova cu 6-4, 2-6, 6-3 într-o luptă între dubla campioană de Grand Slam.

A trebuit Azarenka, fosta numărul unu mondial, exact două ore pentru a câștiga. Fiecare jucătoare a spart serviciul de șapte ori, iar Kuznetsova a marcat mai mult decât Azarenka cu o diferență de 26 la 19, dar a avut și 41 de faulturi neintenționate, cu șapte mai multe decât Azarenka.

El joacă împotriva [Kuznetsova] A spus Azarenka în interviul său în instanță. „De fiecare dată când jucăm, va fi foarte fizic și va fi dificil din punct de vedere mental, deoarece luptăm pentru fiecare punct”.

Ea a adăugat: „Eram atât de încântată să joc împotriva ei. Este un test minunat în prima rundă. [She’s a] Un fost campion, prin urmare, este întotdeauna o plăcere să joci împotriva ei „.

Azarenka este acum 7-4 împotriva rusului și o va înfrunta pe danezeza Clara Towson în turul doi. Towson l-a învins pe Georgian Ekaterin Georgudzi cu 6-4, 6-2.

Anterior, numărul unu mondial Angelique Kerber și cap de serie numărul 26 a fost supărată în meciul de deschidere împotriva ucrainenei Anelina Kalinina. Kalinina a câștigat cu 6-2 6-4 și a luat o oră și 28 de minute pentru a pune capăt căutării lui Kerber de a-și finaliza cariera de Grand Slam în acest sezon.

Printre jucătoarele clasate care s-au calificat duminică în turul al doilea sunt numărul 3 Arena Sabalenka din Belarus, numărul 11 ​​Petra Kvitova din Republica Cehă, numărul 21 Elena Rybakina din Kazahstan, locul 29 Veronika Kodermetova din Rusia și nr. 31. Anastasia Pavlyuchenkova din Rusia.

READ  Carla Goodenz Gonzalez a câștigat prima medalie în Campionatul WWW a Canadei