Naționala germană care a pierdut a învins România cu 1-0

Germania și-a păstrat începutul perfect în calificările la Cupa Mondială din 2022, după un gol timpuriu al lui Serge Gnabry, care le-a dat duminică o victorie cu România în Grupa 10 duminică, chiar dacă au risipit o serie de șanse împotriva gazdelor. Rezultatul i-a lăsat pe germani în fruntea grupei cu șase puncte din două meciuri, înaintea Armeniei la diferența de goluri înaintea următorului lor meci de acasă împotriva Macedoniei de Nord, miercuri.

Gnabry a înscris golul victoriei în minutul 17 când a tras mingea în plasă de la o distanță de șapte metri după ce Kai Havertz a bătut capcana de ofsaid pe flancul drept și o pasă strălucitoare către atacantul Bayern München. Joshua Kimmich a scuturat bara transversală cu un fulger de la 30 de metri după două minute, apoi portarul României, Florin Nita, a ocupat locul central, salvând o serie de mingi pentru a-i nega câștigătorul Cupei Mondiale din 2014 o victorie mai mare.

Romanii nu i-au făcut pe învinși foarte puțin la celălalt capăt, dar mijlocașul Nicolae Stancio a ratat o ocazie de aur de a smulge o remiză pentru gazde când a tras în poarta laterală din apropiere în minutul 90. Armenia, care a învins Islanda cu 2 -0 duminică mai devreme, va juca acasă la România miercuri, Islanda va juca Liechtenstein în celălalt joc de grupă. (Scris de Zoran Milosevljevic; Editare de Pritha Sarkar)

(Această poveste nu a fost editată de personalul Devdiscourse și a fost generată automat dintr-un flux comun.)