„Nomadland” câștigă cea mai bună imagine; Iată o listă a câștigătorilor de Oscar

Premiile 93 ale Academiei au fost o producție reinventată din cauza pandemiei. Nu exista gazdă, audiență și măști pentru candidații care participau la concert la Union Station, Los Angeles.

Duminică seară au fost multe victorii istorice.

Două femei au fost nominalizate pentru cel mai bun regizor pentru prima dată în istoria spectacolului. Chloé Zhao a fost nominalizată pentru munca ei în „Nomadland”, iar Emerald Fennell a fost nominalizat pentru regia „Promising Young Woman”. Zhao a câștigat duminică seara un premiu al Academiei, făcând-o a doua femeie care a câștigat Premiul Academiei pentru cel mai bun regizor la 93 (după Catherine Bigelow pentru The Hurt Locker) și prima femeie de culoare. Associated Press relatează că doar cinci femei au fost nominalizate la premiu în întreaga sa istorie.

Yeoh Jong-yeon a primit premiul pentru cea mai bună actriță în rol secundar pentru rolul din „Minari”. Este prima actriță coreeană care a câștigat un Oscar. A fost prima nominalizare la Oscar pentru actrița sud-coreeană de 73 de ani.

Daniel Kaluuya a câștigat cel mai bun actor în rol secundar pentru munca sa în Iuda și Mesia Negru. ”A câștigat primul său premiu Oscar pentru interpretarea unuia dintre rolurile principale din film.

„Aș vrea să-i mulțumesc mamei mele”, a spus Kaluuya, în timp ce mama lui plângea în timp ce o privea. “Mi-ai dat totul. Mi-ai dat setările din fabrică. Ca să pot sta pe cea mai mare altitudine a mea.”

Cea mai bună actriță a mers la Frances McDormand pentru „Nomadland”, devenind al doilea Oscar McDormand din această categorie. A câștigat cea mai bună actriță în 2018 pentru „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”.

Anthony Hopkins, care nu a participat la ceremonia de decernare a premiilor, a câștigat un premiu al Academiei pentru cel mai bun actor pentru rolul său de om care luptă cu demența în „Tatăl”. Victoria lui Hopkins a fost o surpriză, deoarece Bosman era de așteptat să câștige premiul postum.

Lista câștigătorilor poate fi vizualizată așa cum a fost anunțat mai jos:

Cel mai bun film al anului

· Câștigător: “Nomadland” (Scout) Road Worker / Hear / Say Productions / Cor Cordium Production, Frances McDormand, Peter Spears, Molly Asher, Dan Janvey și Chloe Chow, Producători
„Iuda și Hristosul Negru” (Warner Bros.) Macro / Proximity Media Production, Shaka King, Charles D. King și Ryan Coogler, producători
· „Mank” (Netflix) Produs de Netflix International Pictures: Sian Chaffin, Eric Roth și Douglas Urbansky, Producători
· “Minari” (A24) A Plan B Producție Christina Oh, producător
„Tată” (Sony Pictures Classics) A Trademark Films / F Comme Film / Ciné- @ Production David Parfitt și Jean-Louis Livi și Philippe Carcassonne, Producători
„Promising Young Woman” (Focus Features) Produs de LuckyChap Entertainment / FilmNation Entertainment Ben Browning, Ashley Fox, Emerald Fennell și Josie McNamara, Producători
„Sunetul metalului” (Amazon Studios) de Caviar / Flat 7, Bert Hamlink și Sasha Ben Harrush, producători
„The Trial of the Chicago 7” (Netflix) Un Netflix în parteneriat cu Cross Creek Pictures / Marc Platt / DreamWorks Pictures în parteneriat cu ShivHans Pictures Production

READ  Sony Interactive Entertainment și New Esports Venture, RTS achiziționează împreună seria Evolution Championship (Evo)

Interpretat de o actriță într-un rol principal

· Câștigător: Frances McDormand în „Nomadland” (cercetaș)
Ziua Andhrei în „SUA v Billie Holiday” (Hulu)
Vanessa Kirby în „Piese de femeie” (Netflix)
Viola Davis în „fundul negru al lui Ma Rainey” (Netflix)
– Carrie Mulligan în „Proming Young Woman” (Focus features)

Interpretat de un actor într-un rol principal

· Câștigător: Anthony Hopkins în The Father (Sony Pictures Classics)R
Chadwick Bosman în „Fundul negru al lui Ma Rainey” (Netflix)
Ezz Ahmed în filmul Sound of Metal (Amazon Studios).
Gary Oldman în „Mank” (Netflix)
Stephen Yoon în „Minari” (A24)

Scenariul original

· Câștigător: „Tânăra promițătoare” Emerald Fennell
„Iuda și Hristosul Negru” Shaka King și Will Pearson
Min “Minar” Lee Isaac Chung
• „Sunetul metalului” Darius Marder și Abraham Marder
„The Chicago Trial 7”, Aaron Sorkin

Interpretarea unei actrițe într-un rol secundar

· Câștigător: Yoh Jong Eun în Minari (A24)
Glenn Close în „Hillbilly Elegy” (Netflix)
Olivia Coleman în The Father (Sony Pictures Classics)
Amanda Seyfried în „Mank” (Netflix)
Maria Bacalova în „Borat Subsequent Moviefilm: predarea unei mită minunate sistemului american pentru beneficiul care a fost națiunea glorioasă a Kazahstanului” (Amazon Studios)

Interpretat de un actor într-un rol secundar

· Câștigător: Daniel Kaluuya în „Iuda și Mesia Negru” (Warner Bros.)
Sacha Baron Cohen în „Procesul din Chicago 7” (Netflix)
Leslie Odom, Jr., la One Night in Miami … (Amazon Studios)
Paul Racy la Sound of Metal (Amazon Studios)
Lakeith Stanfield în „Iuda și Mesia Negru” (Warner Bros.)

Realizare în regie

· Câștigător: “Nomadland” (cercetaș) Chloe Chow
· „Mank” (Netflix) David Fincher
„Minari” (A24) Lee Isaac Chung
„Un alt turneu” (Filme ale lui Samuel Goldwyn) de Thomas Winterberg
„Femeie promițătoare” (Focus Features) Emerald Fennell

Scenariu adaptat

· Câștigător: „Tatăl” Christopher Hampton și Florian Zeller
„Următorul film Borat: Livrarea unei mită minunate sistemului american pentru a beneficia o dată, națiunea glorioasă a Kazahstanului” de Sacha Baron Cohen, Anthony Haynes, Dan Swimmer, Peter Bainham, Erica Revenuja, Dan Maser, Gina Friedman și Lee Kern
„Tigrul alb”, Ramin Behran
Nomadland, Chloe Chow
„O noapte în Miami” Kemp Bowers

Cel mai bun film documentar

· Câștigător: „My Octopus Teacher” (Netflix) documentar original de la Netflix cu coproducția proiectului Off the Fence și The Sea Change Pippa Ehrlich, James Reed și Craig Foster
„Crip Camp” (Netflix), Loud and Rust, în asociere cu Little Punk, JustFilms, Ford Foundation Production Nicole Newnham, Jim LeBrecht și Sara Bolder
„The Mole Agent” (Gravitas Ventures) A ​​Micromundo Producciones / Motto Pictures / Sutor Kolonko / Volya Films / Malvalanda Production Maite Alberdi și Marcela Santibáñez
„Colectiv” (Magnolia Pictures / Asociat) Produs de Alexander Nanau / Samsa Film / HBO Europe Production Alexander Nanau și Bianca Oana
“Time” (Amazon Studios) Studio Concordia cu The New York Times, Outer Base și Hedgehog Films Producție Garrett Bradley, Lauren Dom

READ  Ursul îl urmărește pe patinator pe munte într-un videoclip terifiant

Cele mai bune efecte vizuale

· Câștigător: „Tenet” Andrew Jackson, Andrew Lockley, Scott R Fisher, Mike Chambers
„Mulan” Sean Faden, Anders Langlands, Seth Murry, Steve Ingram
„The Midnight Sky” Matt Casmere, Chris Lawrence, Dave Watkins, Max Solomon
· „Dragoste și monștri”, Matt Sloan, Genevieve Camilleri, Matt Everett și Brian Cox
„Singurul Ivan” Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones, Santiago Columb și Martinez

Cel mai bun film internațional de ficțiune al anului

· Câștigător: „Un alt tur” produs de Zentropa Entertainments, Danemarca
„Better Days” A Goodfellas Pictures Limited Producție din Hong Kong
Colectiv produs de Alexander Nanau / Samsa Film / HBO Europe Production, România
„Omul care și-a vândut pielea” de Tanit Films
– Ku Fades, Aida? O diplocada produsă în Tunisia, Bosnia și Herțegovina

Realizare în machiaj și coafură

Câștigător: „Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix) Sergio Lopez Rivera, Mia Neal și Jamaica Wilson
Hill “Hillbilly Elegy” (Netflix) Eren Krueger McKash, Matthew Mongle și Patricia Dehany
„Emma” (Focus Features) Maryse Langan, Laura Allen și Claudia Stolls
· „Mank” (Netflix) Gigi Williams, Kimberly Sittery și Colin LaBave
„Pinocchio” (atracții la marginea drumului) Marc Collier, Dalia Cooley și Francesco Pigoretti

Realizare în design de modă

· Câștigător: „Fundul negru al lui Ma Rainey” (Netflix) Anne Roth
„Emma” (Focus Features) Alexandra Byrne
„Mank” (Netflix) Trish Summerville
„Mulan” (Walt Disney) Bena Daigler
· „Pinocchio” (atracții pe marginea drumului) Massimo Cantini Barin

Cel mai bun sunet

· Câștigător: „Sunetul metalului” – Nicholas Becker, Jaime Baksht, Michel Kotolink, Carlos Curtis, Philip Blath
„Sufletul” de Rain Cleese, Coya Elliott și David Parker
„Mank”, Raine Klees, Jeremy Mouloud, David Parker, Nathan Nance, Drew Kunen
„Știrile lumii” Oliver Tarney, Mike Prestwood Smith, William Miller și John Pritchett
· „Greyhound”, Warren Shaw, Michael Minkler, Bow Borders și David Wayman

Cel mai bun scurtmetraj live

· Câștigător: „Two Distant Strangers”: A Dirty Robber Production Travon Free și Martin Desmond Roe
“The Letter Room”, film italic olandez, Mad Gene Media și producția de subiecte Elvira Lind și Sofia Sondervan
· Producția de filme palestiniene „Prezentul” Farah Nabulsi
„A Doug Roland Films Production” – Doug Roland și Suzanne Rosinski
„White Eye” A MINA Films și producția KM Tomer Shushan și Shira Hochman

Cel mai bun scurtmetraj de animație

· Câștigător: „If Anything I Love You” (Netflix) A Gilbert Films și Oh Good Production vor McCormack și Michael Govier
„Genius Loci” de Kazak de Adrien Mérigeau și Amaury Ovise
„Borough” (Walt Disney), produs de Pixar Animation Studios, Madeleine Charfian și Michael Cabarat.
Monștrii „Oprah” și cetățenii deopotrivă producția Eric Oh
„Yes-People” A CAOZ și Hólamói Production, Gísli Darri Halldórsson și Arnar Gunnarsson

READ  Filme de Crăciun Hallmark: Vizitați fermecătorul oraș european unde este filmat

Cel mai bun film de animație al anului

· Câștigător: „Soul” (Walt Disney) Pete Docter și Dana Murray
· „Peste Lună” (Netflix) Glenn Kane, Jenny Rim și Belen Cho
„Un film Shaun the Sheep: Farmageddon” (Netflix) Richard Phelan, Will Becher și Paul Kewley
În continuare (Walt Disney) Dan Scanlon și Corey Ray
„Wolfwalkers” (Apple / GKIDS) Tomm Moore, Ross Stewart, Paul Young și Stéphan Roelants

Cel mai bun subiect documentar scurt

· Câștigător: A Respawn Entertainment / Oculus Studios / Time Travel Unlimited Production Anthony Giacchino și Alice Doyard
„Concertul este o conversație” (New York Times Op-Docs) de Breakwater Studios, produs de Ben Proudfoot și Kris Bowers
· Câmpul vizual de producție „Nu este divizat” Anders Hammer și Charlotte Cook
“Hunger Ward” (documentar MTV) Un film rotativ / Producție vulcaneană Skye Fitzgerald și Michael Sherman
„A Love Song for Latasha” (Netflix) A Black Dreams LLC produs de Sophia Nahli Allison și Janice Duncan

Realizare în proiectarea producției

· Câștigător: „Mank” (Netflix) Design producție: Colecție decorativă: Donald Graham-Burt Jean Pascal
“Ma Rainey’s Black Bottom” (Netflix) Proiectare producție: Set decor: Mark Riker, Karen O’Hara și Diana Stoton
„Daddy” (Sony Pictures Classics) Design de producție: Set decor: Peter Francis Cathy Featherston
News of the World (Universal) Design de producție: Grup de decorare: David Crank Elizabeth Keenan
“Tenet” (Warner Brothers) Design de producție: Set de decorare: Nathan Crowley, Cathy Lucas

Realizare în montaj de film

· Câștigător: „Sunetul metalului” (Amazon Studios) Mikkel EG Nielsen
„Nomadland” Chloe Chow
„O tânără promițătoare” (articol exclusiv) Frederic Thoraval
„Tatăl” (Sony Pictures Classics) Yorgos Lambrinus
· „Procesul din Chicago 7” (Netflix) Alan Baumgarten

Realizare în muzică scrisă pentru filme de animație (partitura originală)

· Câștigător: „Soul” (Walt Disney) Trent Reisnor, Atticus Ross și John Baptiste
· „Mank” (Netflix) Trent Resnor și Atticus Ross
Minari (A24), Emile Moseri
· „Știrile lumii” (universal) James Newton Howard
„Da 5 Bloods” (Netflix) Terence Blanchard

Cea mai bună melodie originală

· Câștigător: „Luptă pentru tine” (muzica HER și Dernst Emile II; versuri scrise de HER și Tiara Thomas) în „Iuda și Mesia Negru”
„Húsavík” (muzică și versuri de Savan Kotisha, Fat Max Gossos și Ricard Göranson) în filmul „Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga”
„Speak Now” (Muzică și versuri de Leslie Odom, Jr. și Sam Ashworth) în „One Night in Miami”
„Io Si (Văzut)” (muzică de Diane Warren; versuri compuse de Diane Warren și Laura Pausini) în „The Life Ahead”
Ascultați-mi vocea (muzică de Daniel Pemberton; cântat de Daniel Pemberton și Celeste Witt) în „Chicago Trial 7”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *