Norvegia feminină – Irlanda de Nord 4-1: Atacul din prima repriză are prima înfrângere la Euro 2022 | știri despre fotbal

Femeile din Irlanda de Nord au opus rezistență curajoasă într-o noapte istorică pentru Kenny Shells, dar au fost bine învinse de Norvegia cu 4-1 în meciul de deschidere al Euro 2022 de la St Mary’s.

În primul lor meci dintr-un turneu major, Irlanda de Nord s-a confruntat întotdeauna cu o sarcină dificilă împotriva unei echipe norvegiene talentate, dar au fost șocate când a depășit meciul cu trei goluri în prima repriză.

După ce fundașul stânga Julie Blackstad l-a învins pe Jackie Burns pentru un stâlp apropiat în minutul 10, Norvegia s-a repezit din nou trei minute mai târziu, când Irlanda de Nord a încercat să joace din spate, iar Frida Manum a fost pregătită pentru un final simplu.

Era al treilea minut de la jumătatea de oră când Caroline Graham Hansen a tras mingea din penalty după ce VAR-ul a văzut o minge de mână a lui Nadine Caldwell dintr-o lovitură de colț, iar Irlanda de Nord a intrat la pauză recunoscătoare pentru că nu a întârziat.

Au reapărut o echipă mai încrezătoare și mai organizată și au dat speranță într-un alt moment din istorie, în timp ce Rachel Furness a salvat un colț supraviețuitor pentru a centra pentru Julie Nelson să dea din cap de la mică distanță.

Julie Nelson a dat din cap la primul gol al Irlandei de Nord într-un turneu major
imagine:
Julie Nelson a dat din cap la primul gol al Irlandei de Nord în finală

Cele două părți au schimbat pentru scurt timp roluri, Irlanda de Nord căutând mai mult, dar speranțele lor tentative de o revenire au fost zdrobite când Guru Ritten de la Chelsea a lovit o lovitură liberă de la 20 de metri pentru a asigura victoria sigură a Norvegiei.

„Încordată” Irlandei de Nord îi este greu să înfrunte rivali superiori

Irlanda de Nord și Norvegia s-au familiarizat după ce au remizat în aceeași grupă de calificare pentru finală, cu Armata Verde și Albă pe partea greșită a înfrângerilor cu 6-0 când s-au întâlnit la Belfast și Stavanger.

Acest lucru, combinat cu experiența proaspătă de a ajunge la finalele majore, a fost suficient pentru a lăsa Irlanda de Nord nervoasă în fața unor rivalități atât de bune din prima repriză și, în ciuda faptului că avea o posesie suficientă, țara de origine părea fragilă de fiecare dată când pierdea mingea.

READ  Un mort și trei răniți după ce un internat s-a prăbușit parțial în centrul României

A fost prea ușor să produci jocul de schimbare care a dus la deschiderea Norvegiei și la haos, deoarece Ada Hagerberg a furat apărarea Irlandei de Nord pentru a forma secunda.

Abia atunci Shels a început să suspende procedurile, fără a primi goluri în joc deschis pentru restul meciului.

Norvegia a văzut o echipă curajoasă din Irlanda de Nord cu 4-1 în primul meci al Armatei Verde-Alb într-un turneu major.
imagine:
Norvegia a învins cu 4-1 curajoasa echipă a Irlandei de Nord în primul meci al Armatei Verzi și Albe într-un turneu major

Mesajul său din prima repriză s-ar fi putut concentra pe scorul de 3-0 din a doua repriză, mai degrabă decât pe salvarea jocului, dar după lovitura de cap a lui Nelson, la scurt timp după pauză, a existat un scurt moment în care părea că o revenire improbabilă ar putea fi pe cărți. .

Acest lucru nu s-a concretizat, deoarece lovitura liberă a lui Ritten a aruncat din nou balonul din Irlanda de Nord, dar există indicii de optimism pentru a intra în al doilea meci de luni împotriva Austriei, pe care Schels și echipa sa îl vor considera o rivalitate imbatabilă – dacă pot continua. în al doilea joc. Jumătate de performanță în 90 de minute.

Ce urmeaza?

Norvegia și Irlanda de Nord revin luni în activitate. Norvegia va înfrunta Anglia pe stadionul AMEX (20:00), în timp ce Irlanda de Nord va înfrunta Austria la St Mary’s (17:00).

Prima grupă se încheie vineri, 15 iulie. Irlanda de Nord se va confrunta cu gazdele turneului, Anglia, la Southampton, în timp ce Norvegia joacă cu Austria pe stadionul AMEX. Ambele meciuri vor începe la ora 20.00.

Urmărește Euro 2022 pe Sky Sports

Urmărește cele mai recente știri de la Euro 2022 pe Sky Sports și Sky Sports News în această vară.

READ  Catalyst România investește 2 milioane de euro în startup-ul sportiv ESX

Acoperirea va fi asigurată de gazda Sky Sports WSL Caroline Parker, împreună cu Jessica Creighton și Kyle Walker. Între timp, Karen Carney, Sue Smith, Courtney Sweetman-Kirk și Laura Bassett vor oferi analize pe tot parcursul turneului.

Li se vor alătura portarul veteran Karen Bardsley și fundașul Manchester City Esme Morgan.

Experții și radiodifuzorii vor opera din autobuzul mobil de prezentare pentru Euro 2022 al femeilor Sky Sports, care va urma echipa Sky Sports News din toată țara pe diferitele stadioane unde au loc meciuri.

În plus, podcast-ul de fotbal principal al Sky Sports va fi rebrandat în Podcastul Euro Feminin Sky Sports din 21 iunie. Găzduit de Charlotte Marsh și Anton Toloy, va include știri exclusive, interviuri cu jucători, precum și o suită de programare solidă despre turneu.

Grupa B: Spania – Finlanda – ora 17 pe stadionul MK

Grupa B: Germania – Danemarca – la ora 20.00 pe stadionul comunității din Londra

Grupa A: Austria – Irlanda de Nord – ora 17, ora Sf. Maria

Grupa A: Anglia – Norvegia – la ora 20.00 pe Brighton and Hove Community Stadium

Marți 12 iulie

Grupa B: Danemarca – Finlanda – ora 17 pe stadionul MK

Grupa B: Germania – Spania – la ora 20.00 pe stadionul comunității din Londra

READ  Voteaza acum! Faceți cunoștință cu finaliștii sportivilor acvatici din 2022

Grupa A: Irlanda de Nord – Anglia – 20:00 ora Sf. Maria

Grupa A: Austria-Norvegia va începe la ora 20:00 la Brighton & Hove Community Stadium

miercuri 20 iulie

Sferturi de finală 1: Câștigători Grupa A – Subcampionii Grupa B – Începe la ora 20:00, Stadionul comunitar Brighton & Hove

joi 21 iulie

Sferturile de finală 2: Câștigătorii Grupa B – Subcampionii Grupa A – Începe la ora 20:00 pe stadionul comunității din Londra

Vineri 22 iulie

Sferturile de finală 3: Câștigătorii Grupa C – Subcampionii Grupa D – începe la ora 20:00 la Lee Sports Village

Sferturile de finală 4: Câștigătorii Grupa D – Subcampionatul Grupa C – Începe la ora 20:00, Stadionul New York

semi finala

Marți 26 iulie

Semifinale 1: Sferturi de finală 1 – Sferturi de finală 3 – Începe la ora 20:00, Bramal Lane

miercuri 27 iulie

Semifinale 2: Sferturi de finală 2 – Sferturi de finală 4 – Lovitură de început la ora 20:00, Stadionul MK .