Olanda „a dat dovadă de reacție” la victoria asupra României în Campionatul European: Jackpo

<a class="وصلة " هريف="https://sports.yahoo.com/كرة القدم/اللاعبين/1432691/" البيانات-i13n="القسم الفرعي:محتوى-اللوحة؛ القسم الفرعي:نص_المرساة؛ القسم الفرعي:رابط_السياق" بيانات-ylk="slk:كودي جاكبو؛ ثانية:محتوى-قماش؛ ثانية فرعية:نص_مرساة؛ elm:رابط_السياق؛ itc:0">Cody Jackpo</a> Sărbătorește marcarea golului de deschidere pentru Țările de Jos în victoria în optimile de finală împotriva României la Campionatele Europene 2024 (Fabrice Coufrini) /https://media.zenfs.com/en/afp.com/4f48ca0cc179882645f8b37c170e713a” data-src=” ://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/uyaqo0VT5gfKAJ_U5ZGYZg–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk 2MDtoPTYzOQ–/ https://media.zenfs.com/en/en/afp9841747488047474888 713a”/><button class=

Atacantul olandez Cody Jacobo a declarat că echipa sa mult criticată „a dat dovadă de o reacție” la o victorie cu 3-0 în fața României, marți, care ia trimis în sferturile de finală ale Campionatului Euro 2024.

Olanda a fost supusă unor critici dure după ce a ocupat locul trei în faza grupelor, în spatele Austriei, liderul clasamentului, și a Franței, care se află pe locul doi.

Chiar și căpitanul Olandei, Virgil van Dijk, și-a criticat echipa, spunând că le lipsește „voința de a câștiga” în înfrângerea cu 3-2 în fața Austriei.

Însă Jacobo a fost desemnat cel mai bun jucător din optimile de finală după ce a marcat golul de deschidere împotriva României la München și apoi i-a oferit un assist pentru ca Donyiel Malen să marcheze al doilea gol cu ​​șapte minute înainte de finalul meciului.

Atacantul lui Liverpool a declarat pentru rețeaua germană ARD: „Am făcut un meci bun și am avut o reacție bună de la ultimul meci și sunt foarte fericit că am făcut un pas în direcția bună astăzi.

„Totul ține de agresivitate, intensitate și apărare ca echipă și cred că a fost un pas bun și important.”

Naționala Olandei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European pentru prima dată din 2008, ceea ce i-a dat lui Jacobo un sentiment de nostalgie după ce a urmărit în tinerețe echipele de succes Orange.

READ  Etapa eliminatorie a Cupei Mondiale 2023: Cine se va califica?

„Am o mulțime de amintiri grozave, dar acum cu această echipă încercăm să ne creăm noi amintiri”, a spus el.

Rezultatul nu a fost adevărata poveste a meciului, echipa olandeză a rămas slabă în ciuda faptului că a condus cu un gol curat până în minutul 83 împotriva activei României.

Fundașul olandez Denzel Dumfries a spus că echipa sa „nu era nervoasă”, în ciuda eșecului de a pătrunde în apărarea adversarilor printr-o serie de ocazii.

„Nu am fost nervoși, ne știm calitatea și știm că putem înscrie. Sunt mândru de cât de concentrați am fost până în ultimul moment”, a spus Dumfries.

Malen, care a intrat ca înlocuitor în repriza secundă, a marcat al doilea gol în minutul al treilea de la pauză pentru a pecetlui victoria.

Atacantul Borussia Dortmund a spart apărarea adversarilor și a driblat pe lângă el, alături de o pereche de adidași aruncați pe teren din partea României, înainte de a marca.

„Sunt fericit că am putut să ajut echipa și sunt fericit că am câștigat”, a spus Malin.

Cu o confruntare cu Turcia sau o revanșă cu Austria în sferturile de finală, Malen a spus că echipa sa va sărbători pentru a scutura dezamăgirea fazei grupelor.

„În dressing e puțină muzică, poate vom bea ceva”, a spus el.

„Trebuie să te gândești la asta din ambele părți. Când pierzi te simți rău, așa că e bine să câștigi.”