Olanda învinge România cu 3-0 pentru a ajunge în sferturile de finală la Euro 2024 | știri despre fotbal

NEW DELHI: Olanda s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European pentru prima dată din 2008, după ce marți a învins România cu 3-0 în optimile de finală. Donnell Malin a marcat de două ori, iar Cody Jacobo a adăugat un gol devreme, asigurând victoria de la Munchen. România nu a putut profita de incompetența olandeză, care a lăsat echipa olandeză în fața posibilității de a înfrunta Turcia sau Austria în turul următor.

Cody Jacobo a marcat un avans timpuriu pentru echipa națională olandeză, dar echipa s-a străduit să-și transforme dominația în goluri suplimentare. Atacantul lui Liverpool i-a pasat apoi mingea lui Malen cu șapte minute rămase, înainte ca Malen să mai înscrie în timpul opririi. În ciuda unei performanțe puternice a echipei României, aceștia au fost depășiți și nu au avut calitatea de a profita.

Victoria deschide calea unui meci de sferturi de finală împotriva Turciei sau Austriei, care anterior învinseseră Olanda cu 3-2 în faza grupelor. Echipa lui Ronald Koeman va trebui să-și abordeze vulnerabilitățile în atac dacă speră să imite ca jucător câștigarea antrenorului lor la Campionatul European din 1988.

Înainte de meci, căpitanul Olandei Virgil van Dijk și-a exprimat îngrijorarea cu privire la nivelul de energie și determinarea jucătorilor săi după înfrângerea în fața Austriei.

În ciuda scandărilor masive, echipa olandeză a început slab meciul, permițând campioanei Grupei E României să aplice devreme presiune. România, care s-a impus cu 3-0 în fața Ucrainei în meciul de deschidere, a fost prima care a amenințat poarta adversară când Denis Mann a ratat o ocazie după o pasă în diagonală a lui Nicolae Stanciu.

Olanda a spart impas în minutul douăzeci cu o mutare bine executată. Jerdy Schouten ia pasat lung lui Xavi Simons, care l-a găsit pe Jacpo pe stânga. Jacopo a trecut de Andre Ratio și l-a surprins pe portarul Florin Neeta cu un șut aproape de stâlp.

Acest lucru a declanșat un val de control olandez, când Stefan De Vrij a ratat o șansă periculoasă de cap cinci minute mai târziu. Când prima repriză se apropia de final, Denzel Dumfries a interceptat pasa lui Bogdan Rakovtan și i-a pasat-o lui Simons, care nu a valorificat-o.

În a doua repriză, Olanda a irosit multe ocazii timpurii. Memphis Depay și Van Dijk au fost aproape de a marca, iar al doilea gol al lui Jacobo a fost exclus de arbitrul asistent video din cauza ofsaidului. Părea că ocaziile ratate au crescut tensiunea în cadrul echipei olandeze.

Jacobo a continuat să conducă echipa înainte și a preluat conducerea la sfârșitul meciului. La șapte minute de la final, a driblat pe lângă apărarea României înainte de a-i pasa mingea lui Malin pentru a marca.

În cel de-al patrulea minut de pauză, Malin a mai adăugat un gol dintr-un contraatac, asigurând victoria finală cu scorul de 3-0.

Echipa lui Koeman va fi mulțumită de victorie, dar va realiza nevoia de a-și spori eficiența în a marca goluri în meciurile următoare. Cu adversarul său din sferturile de finală nedeterminat încă, Olanda trebuie să se pregătească să înfrunte Turcia sau Austria.