Olanda învinge România cu 3-0 și ajunge în sferturile euro pentru prima dată în 16 ani – KX NEWS

Daniela Matar, Associated Press

2 zile în urmă

Românul Marius Marin se luptă pentru minge cu olandezul Memphis Depay, stânga, în timpul meciului din optimile de finală dintre România și Olanda de la turneul de fotbal Euro 2024 de la München, Germania, marți, 2 iulie 2024. (AP Photo/Manu Fernandez)

MUNICH (AP) — Țările de Jos ar putea atinge apogeul la momentul potrivit.

Olanda a ajuns marți în sferturile de finală ale Campionatului European pentru prima dată în 16 ani, cu o victorie cu 3-0 în fața României, după cea mai bună performanță de până acum la Euro 2024.

Cody Jacobo a depășit impasul în minutul 20, iar înlocuitorul Donyiel Malen a marcat două goluri pentru a trimite Olanda în sferturi de finală pentru prima dată în turneu din 2008 din 2008.

Antrenorul Ronald Koeman a spus: „Cred că întreaga performanță de astăzi a fost fantastică și asta este ceea ce trebuie să avem șansa de a continua acest nivel în acest turneu. Acesta este nivelul. Dacă vom scădea la acest nivel, nu vom ajunge la acest nivel. final.”

Echipa olandeză a irosit multe ocazii timpurii pentru a-și mări avantajul, iar căpitanul său, Virgil van Dijk, a șutat o minge care a sărit de pe poartă. Performanța a fost însă mult mai bună în comparație cu performanța lor dezamăgitoare din faza grupelor, care s-a încheiat cu o înfrângere cu 3-2 în fața Austriei.

Echipa lui Koeman ar putea avea o revanșă rapidă la Berlin sâmbătă, dacă Austria învinge Turcia în ultimul meci din optimile de finală, marți.

„Uneori este dificil de explicat de ce jucăm atât de prost”, a spus Koeman „Chiar și astăzi a fost un început dificil. Au fost foarte agresivi. Dar în sfârșit am găsit poziția potrivită pentru minge.”

„Am jucat un fotbal bun… Poate că unul dintre punctele cruciale a fost că a durat atât de mult până să marchezi al doilea gol… Este greu de explicat de ce joci prost uneori și apoi ești foarte inteligent de la început data viitoare. .”

Cu toate acestea, acest meci a fost unul de neuitat pentru România și pentru fanii săi zgomotoși îmbrăcați în galben, care au aprins turneul. Aceasta a fost doar a doua oară când România se califica în faza eliminatorie a unui turneu european și a făcut acest lucru în calitate de câștigătoare a grupei.

Zidul galben de la un capăt al terenului a dat echipei sale o trimitere atât de minunată – cu jucătorii cântând și aplaudând mult după fluierul final – încât părea că România a câștigat meciul.

Antrenorul României, Eduard Iordanescu, a spus: „Astăzi am încheiat o poveste grozavă pe care am început-o acum doi ani. Am continuat această poveste aici, în Germania, alături de fanii echipei naționale. Echipa a făcut un efort mare, dar există o oarecare tristețe”.

„Ne-am dorit mai mult, dar am dat tot ce aveam. Mulțumim jucătorilor mei, suporterilor și românilor de pretutindeni în lume care ne-au susținut.”

România a dominat posesia până la golul lui Jacopo, dar nu l-a testat pe portarul olandez Bart Verbruggen. În schimb, golul de deschidere a venit când Xavi Simons a alergat înainte înainte de a trece mingea lui Jaqpo pe stânga. Atacantul lui Liverpool a tăiat în interiorul lui Andre Raccio și a tras mingea în colțul de jos apropiat.

READ  India se alătură Afganistanului și României în cele mai multe victorii consecutive în T20 - statistici

Acesta a fost al treilea gol al lui Jacobo în turneu, împărțind lista cu cei mai buni marcatori cu germanul Jamal Musiala, Giorgis Mikautadze din Georgia și Ivan Schranz din Slovacia.

Iordanescu a spus: „Am încercat să surprindem Olanda astăzi și cred că a reușit până în minutul douăzeci”.

Golul a părut să ofere încredere echipei olandeze și au avut mai multe ocazii de a-și mări avantajul. Un număr mare de suporteri ai echipei naționale olandeze care purtau uniforme portocalii au crezut că au marcat un alt gol șase minute mai târziu, când arbitrul ia permis lui Stefan de Vrij să lovească cu capul o lovitură de colț, dar acesta a șutat mingea direct lângă stâlpul din dreapta și a lovit plasa laterală.

Duoul Florian Nita a reusit sa inscrie gresit plasa adversarilor mentinerea avansului Romaniei pana in minutul sapte al meciului.

Van Dijk a văzut și o lovitură de cap a lovit stâlpul din dreapta în repriza secundă, iar un gol marcat de Jacopo a fost anulat din cauza ofsaidului, dar s-a transformat în portar când a reușit să țină mingea în joc, sub presiunea lui Radu Dragosin. , și a pasat de pe linia de poartă către Malin, care a introdus-o. Gol.

Olandezii și-au încheiat performanța dominantă în timpul opririi, când Simons ia pasat mingea lui Malen și acesta a concurat-o de la mijlocul terenului înainte de a șuta pe lângă Neita.

Nu numai că Malen a trebuit să evite apărarea românească, care a năvălit înapoi într-o încercare frenetică de a-l închide, dar a fost nevoit să-și taie propria cizmă pe teren – probabil aruncată în el de un suporter român în spatele porții.

READ  România vs Bosnia și Herțegovina: stream live, canal TV, ora de start și cum să vizionezi

Nita lovise cu piciorul în celălalt pantof din aceeași pereche în timp ce Malin se apropia de ținta lui.