Osaka face un început reușit în încercarea lui Madrid de a pune capăt răutății în terenurile de lut

Numărul doi mondial al Japoniei Naomi Osaka și-a început încercarea de a câștiga primul său titlu pe argilă cu o victorie confortabilă asupra compatriotului Misaki Doi în runda de deschidere a Open-ului de la Madrid, vineri.

În victoria cu 7-5 și 6-2, tânărul de 23 de ani și-a revenit dintr-o pauză timpurie, scutind ultimii 32 în minutul 87 din spatele a șase transmisii, ultima dintre ele venind cu un punct de meci și cinci pauze . In afara serviciului.

Pentru Doi stânga, locul 79 în lume, pierderea a fost de 21 în 21 de meciuri împotriva primilor 10 jucători.

Osaka, campioana US și Australian Open, a câștigat șapte titluri pe teren greu în carieră, dar nu a reușit să ridice un trofeu pe terenurile de teren.

Cel mai aproape am reușit să rup această cursă a fost calificarea în semifinale la Stuttgart în 2019.

Osaka, care s-a calificat în sferturile de finală de la Madrid în urmă cu doi ani, se va confrunta cu Karolina Moshova, cap de serie 20, în runda următoare.

Maria Sakkari, clasată pe locul 16 în Grecia, care a încheiat victoria lui Osaka cu 23 de meciuri la Miami la începutul acestei luni, a fost câștigătoare timpurie vineri.

Scary a pierdut primele șapte jocuri în fața americanei Amanda Anisimova înainte de a cădea înapoi pentru a câștiga cu 0-6 6-1 6-4.

La fel ca Osaka, marele Belarus Arena Sabalenka, de nouă ori campioană WTA Tour, încă își caută primul titlu pe teren de argilă.

Vineri, tânăra de 22 de ani și-a rupt măcar rața madridistă după ce a ieșit în prima rundă în 2018 și 2019.

READ  Marele profesor vietnamez termină în primii cinci în Campionatul SUA de șah

Sabalenka a fost prea puternică pentru Vera Zvonareva, în vârstă de 36 de ani, câștigând cu 6-1 6-2.

Americanca Jessica Bigula a învins-o pe românca Sorana Kirstia cu 7-6 (7/5), 6-3.

Kirstia, în vârstă de 31 de ani, a câștigat titlul de argilă la Istanbul la sfârșitul săptămânii trecute, iar a doua victorie în carieră a venit la 13 ani după prima victorie.