Partenerul lui Olmos, Canadian Dabrowski, trece în turul doi la Australian Open

Canadiana Gabriela Dabrowski și partenera ei mexicană Juliana Olmos se vor muta la Australian Open.

Perechea le-a învins pe americanca Shelby Rogers și pe românca Irina Camelia Bego cu 4-6, 6-2, 6-2 în primul tur de dublu feminin.

Dabrowski și Olmos au lovit trei ași pentru o dublă greșeală și au câștigat 73% din punctele de la primul serviciu. De asemenea, au luat cinci ocazii din nouă în meciul, care a avut loc vineri dimineață la Melbourne.

Al treilea duo cap de serie a avut 25 de câștigători față de 21 de adversar.

Rogers și Peugeot au avut patru ași cu patru greșeli duble.

Ei câștigă, de asemenea, doar 57 la sută din punctele de la primul serviciu.

Tsitsipas și-a propus să-l înfrunte pe păcătos

Stefanos Tsitsipas îl va juca pe Yannick Sener în turul al patrulea de la Australian Open, după ce vineri a condus în victorii contrastante.

A treia cap de serie Tsitsipas a salvat un punct de set în al doilea set, dar a învins-o pe Talon Griekspur cu 6-2 7-6(5) 6-3 pentru a ajunge în optimile de finală la Melbourne Park pentru a treia oară în patru ani.

Sinner s-a recuperat din două seturi pentru prima dată în carieră, când l-a învins pe Marton Fucsovics cu 4-6, 4-6, 6-1, 6-2, 6-0 după 3 ore și 33 de minute, venind de la 2-0. . În al patrulea set pentru a câștiga ultimele 12 meciuri consecutive.

„Cu siguranță primele două seturi au fost foarte dificile pentru mine”, a spus italianul de 21 de ani, clasat pe locul 15. „Am intrat pe teren cu o singură tactică, apoi a trebuit să mă schimb puțin, să intru puțin mai mult în reversul lui. Am lucrat mult în extrasezon fizic, așa că astăzi am fost foarte bun fizic. în ultimele câteva seturi.”

Tsitsipas, cel mai bine clasat jucător la extragerea masculină după părăsirea capului de serie și a fundașului Rafael Nadal și a capului de serie Casper Ruud, a fost greu presat în al doilea set de a 63-a cap de serie Griekspor.

Olandezul a marcat un set point pe serviciul lui Tsitsipas la 6-5 în setul doi, dar nu a reușit să transforme, iar Tsitsipas s-a îndepărtat de victorie.

READ  Căpitanul Springboks, Kolisi, este disperat să aibă timp de joc în încălziri

Tsitsipas și Sener au jucat de cinci ori, iar grecul conducea cu 4-1. Tânărul de 24 de ani este semifinalist de trei ori la Australian Open și a fost vicecampionul de la Openul Franței în 2021, în fața lui Novak Djokovic. Sinner a fost sferturi de finală la Melbourne anul trecut.

Vineri vor participa și Felix Auger-Aliassime și colegul canadian Denis Shapovalov.

A șasea cap de serie Auger-Aliassime îl va întâlni pe argentinianul Francisco Sirondolo, în timp ce a 20-a cap de serie, Shapovalov, se va confrunta cu a 10-a cap de serie, Hubert Hurkacz, din Polonia.

Krejcikova este prima jucătoare care ajunge în runda a patra

Barbora Krejcikova a fost prima jucătoare care a trecut în turul al patrulea cu o victorie 6-2 6-3 în fața Anhelinei Kalinina pentru a deschide jocul vineri pe Rod Laver Arena.

Cehia a 20-a cap de serie a câștigat primele cinci meciuri ale meciului și și-a dominat adversara ucraineană. Krejcikova nu a pierdut niciun set în trei meciuri.

„M-am bucurat că le-am putut lua pe toate sub centură și au fost niște meciuri strânse”, a spus campioana la Openul Franței din 2021 despre progresul ei timpuriu. „De acolo am încercat să rămân agresiv”.