Paula Padusa și Maria Sakkari se întâlnesc în semifinalele de la Indian Wells

Spania Paula Padusa nu a pierdut încă la Indian Wells.

După victoria de joi cu 6-3, 6-4, în fața rusoaicei Veronika Kudretova, Padusa se află acum la două victorii distanță pentru a deveni prima femeie din peste 30 de ani care repetă turneul la BNP Paribas Open. Ea o va înfrunta vineri în semifinale pe grecoaica Maria Skari.

Românca Simona Halep o va întâlni pe poloneza Iga Swiatek în cealaltă semifinală.

Padusa, clasată pe locul șapte în lume, este acum a doua jucătoare, după Martina Navratilova, care câștigă primele 10 meciuri din acest turneu. Navratilova, care a fost anul acesta la Indian Wells, a fost ultima femeie care a câștigat titluri consecutive aici, în 1990-91.

Padusa, 24 de ani, a pierdut primele trei meciuri cu Kudremetova. De data aceasta, însă, nu a mers așa cum a fost scris anterior.

„Cred că este un mic joc”, a spus Padusa pe teren după victorie. — Are un farmec cu mine.

Mai mult: Deschiderea BNP Paribas: Nu lăsați fața lui serioasă să vă păcălească Acest băiat de 57 de ani are o explozie

Mai mult: Iga Swiatek învinge Madison Keys, seceta BNP pentru femeile americane se extinde la 22 de ani

Padusa, care nu a pierdut niciun set în cele patru meciuri ale sale anul acesta la Indian Wells, a luat rapid o pauză cu un forehand puternic și a dominat cu serviciul ei. Kudermetova a fost vizibil frustrată pe tot parcursul meciului, țipând în mod regulat la echipa ei de pe teren, în timp ce Padusa își batea pumnii și țipa entuziasmată către echipa ei.

READ  Elevii de la Headington Middle School se bucură de muzicale, sport și strângerea de fonduri

„Am câștigat multe meciuri aici și mă simt foarte confortabil să joc aici”, a spus Padusa. „Si eu iubesc fanii. Iubesc conditiile. Mingea sare. Iubesc cand mingea sare. Poate este putin mai incet.”

„Mingile zboară mai puțin aici, așa că poți juca mai mult. Sunt o mulțime de lucruri care mă fac să mă simt bine aici.”

Scary, în vârstă de 26 de ani, a dominat victoria ei după ce a rămas în urmă mai devreme. Sakkari, care a jucat primul ei joc la Indian Wells, și-a pierdut serviciul pentru a începe meciul și a căzut într-o groapă de trei jocuri înainte de a câștiga șase din următoarele șapte jocuri pentru a o învinge în cele din urmă pe Elena Rybakina din Kazahstan, cu 7-5, 6-4.

„Cred că a fost pentru că am jucat pentru prima dată în Curtea 1, o scenă nouă, nu am experimentat niciodată să intru atât de adânc în acest turneu”, a spus Al Saqari. „A fost ceva nou pentru mine.

„Este de fapt interesant să ai lucruri noi când ai 26 de ani și experiențe noi. Dar cred că uneori este normal să fii puțin mai nervos decât de obicei. Am fost foarte mulțumit de felul în care ai gestionat situația și de felul în care sunt eu. înapoi.”

Rybakina a luat conducerea în repriza a doua, luând un avantaj de 4-1 în primul set, dar Scary a dominat restul meciului. Am avut o pereche de puncte de break pentru a lua primul set, apoi o pauză la începutul celui de-al doilea set.

Tenistul grecesc, clasat pe locul șase, a ajuns acum pentru prima dată în semifinale la Indian Wells. Acesta va fi al treilea ei meci de semifinală anul acesta, după Sankt Petersburg și Doha.

READ  Jocuri Invictus: Echipa României include 20 de sportivi militari

Scary ar putea ajunge pe locul doi în lume dacă va reuși să câștige încă două meciuri și să aducă acasă titlul de la Indian Wells. Dar pentru ca asta să se întâmple, ea ar trebui să treacă mai întâi prin Padusa.

„Evident că a jucat foarte bine și îi plac condițiile de aici”, a spus Skari despre Padusa. „Adică, câștigând anul trecut, calificându-mă în semifinale acum, există o mulțime de jocuri consecutive care câștigă acest turneu.

„Cred că va fi un meci foarte dificil pentru amândoi.”

semi femeie

Cine e: Din Spania Paula Padusa (5) vs. Grecia Maria Sakkari (6)

față în față: Padusa conduce cu 1-0, care a venit în finala WTA de la Guadalajara în noiembrie

Cel mai bun rezultat în Indian Wells: Padusa este campioana apărătoare, iar aceasta este prima apariție a lui Scary în semifinale

Note: Niciunul dintre jucători nu a renunțat la un set anul acesta la Indian Wells. … Badosa are 10-0 în două jocuri cu Indian Wells, în timp ce Sakkari are 7-3 în patru jocuri. … Padusa este prima femeie spaniolă care a câștigat BNP Paribas Open. … Sakari este prima femeie grecească care a ajuns în top zece și în finala WTA.