Perechea de dublu mixt din Taiwan ajunge în semifinale la WTT Doha

TAIPEI, 30 martie (CNA) Lin Yun-gu (林) și Ching Ai-cheng (鄭怡靜) din Taiwan și-au învins marți adversarii într-un meci rapid în trei seturi pentru a ajunge în semifinalele Campionatului Mondial de Tenis de masă 2022 de dublu mixt. Campionatul concurenților de la Doha, Diametru.

Numărul unu mondial la dublu mixt i-a învins pe austriac Daniel Habisson și Sofia Bolkanova cu 11-3, 11-4, 11-8 în 17 minute în semifinalele de pe Lucille Sports Arena.

Taiwanezii au dominat meciul pe tot parcursul meciului, nefiind niciodată în urmă cu mai mult de două puncte, în timp ce exploatează greșelile adversarilor pentru a continua o serie de șase puncte în primele două jocuri.

Odată cu victoria lor, Lin și Cheng vor avansa în semifinale, unde se vor înfrunta miercuri cu duoul românesc Ovidiu Ionescu și Bernadette Szucks, numărul 8 mondial.

Pe lângă Lin și Cheng, alți cinci jucători taiwanezi la simplu sau la dublu și-au câștigat meciurile de marți pentru a trece în următoarea rundă a competiției.

La dublu feminin, două echipe – Cheng I-ching, Li Yu-zhun (李昱), Huang Yi-hua (黃怡樺) și Chen Szu-yu (陳思羽) – au avansat în semifinale pe părți opuse. bracket, stabilind un potențial meci final pentru tot Taiwanul dacă ambii își câștigă meciurile de miercuri.

Între timp, Lin Yunju și Liao Chingting (廖振) au avansat în semifinale la proba de dublu masculin, în timp ce Lin Yunju și Chen Zuyu au ajuns în sferturile de finală la probele de simplu masculin și feminin.