Perfectul Swiatek trimite Polonia în finala Cupei Billie Jean King

(Reuters) – Numărul unu mondial al Poloniei, Iga Swiatek, i-a înmânat sâmbătă româncei Andrea Brisacario o prăjitură dublă în drumul său spre câștigarea echipei de calificare a Cupei Regelui, Billie Jean, pentru a-și asigura o victorie cu 3-0 în confruntare și un loc în finala din noiembrie. Prima data.

Swiatek, care și-a pus țara înainte cu 2-0 în prima zi de vineri, cu o victorie cu 6-1, 6-0 în fața Mihaelei Buzărnescu pentru a 18-a victorie consecutivă, a continuat să-și afirme autoritatea în confruntare ca tânără de 20 de ani. a rupt Briscario de șase ori. Radom, Polonia.

„Sunt foarte mândru. Am muncit din greu pentru asta. Chiar dacă nu am jucat anul trecut, simt că a fost o călătorie lungă și a fost nevoie de câțiva ani să merg pas cu pas și să mă calific în finală”, Swiatek a spus după victoria ei cu 6-0 6-0.

Înregistrați-vă acum pentru a obține acces gratuit nelimitat la Reuters.com

„Doar că arată cât de puternici suntem. Sperăm că în finală putem arăta mai multe progrese și vom reuși.”

Kazahstanul se va alătura Poloniei în finală, deoarece aceasta a învins-o pe oaspete Germania cu 3-0, în timp ce Elena Rybakina a venit dintr-un set târziu pentru a învinge tripla campioană de Grand Slam Angelique Kerber cu 4-6, 6-3, 7-5 la Nur-Sultan.

Speranțele Marii Britanii s-au lovit când tânăra Emma Radocano, care a câștigat prima ei apariție la eveniment vineri, a pierdut cu 6-1, 6-1, față de vicecampioana de la Openul Francez în 2019, Marketa Vondrosova, la Praga, după ce a suferit o veziculă la piciorul drept. .

READ  Mary Kom și Amit Bangal se numără printre cei 12 indieni din sferturile de finală

Cehia conduce egalitatea cu 2-1.

Belgia a ajuns deja în finală după ce a primit un meci cu adversarii Belarus care au fost suspendați din competițiile internaționale pe echipe după invazia rusă a Ucrainei.

Belarus este o zonă majoră de organizare a invaziei, pe care Rusia o numește „operațiune specială”.

Canada, condusă de vicecampioana de la US Open, Laila Fernandez, are Italia, Spania și Statele Unite bine poziționate pentru a se califica în finală cu 2-0 înaintea meciurilor de sâmbătă.